Topení nejen na vyhřátí

Design / 13.1.2014

Topení jako chlouba interiéru. Snadno si jej spletete s uměleckým dílem!

Zimní měsíce nás neustále nutí otáčet kohoutkem topení o pár čísel nahoru, a tak se topení stává nepostradatelnou součástí domácnosti. Jelikož topení plní důležitou funkci, mělo by tak i náležitě vypadat. Proto jim světoví designéři navrhli zcela nový vzhled, který tedy rozhodně není typický!

Nepřeberné množství barev a tvarů

K vidění jsou nejčastěji trubkové a deskové radiátory, napadla vás však někdy i jiná varianta? Trubky mohou mít například tvar hranatých kvádrů, spirál nebo deskovitých článků. Pokud nemáte rádi strohost deskového topení, na trhu jsou i takové, které mají zaoblené hrany, takže svým tvarem připomínají ovál. Revoluce se odehrává nejen ve tvaru topení, ale také v jeho dekoru. Nelíbí se vám klasická bílá barva, která vám nezapadá do interiéru? Navrhnout si můžete vlastní barevnou variaci nebo motiv, který se na topení aplikuje přes fólii nebo se dekor tiskne laserem.

Nabídka topení je bohatá a včlenit jej se dá do každého interiéru. Zdroj: laurens.cz

Nabídka topení je bohatá a včlenit jej můžete do každého interiéru. Zdroj: laurens.cz

Myslete na výkon

Volba materiálu topení úzce souvisí s jeho následným výkonem, a proto je důležité se vyvarovat chybným úsudkům. Radiátory se nejčastěji vyrábí z kovu jako je ocel či nerez ocel, hliník, mosaz nebo litina.

  • Radiátory z hliníku – Díky nízkému objemu vody má topení vlastnost rychlého náběhu topného účinku, avšak nevýhodou je, že právě malý objem vody způsobí také rychlé chladnutí. Důraz je kladen na dlouhou životnost a téměř bezúdržbový provoz.
  • Radiátory z oceli – U tohoto materiálu je objem vody vyšší a topný účinek se dostaví téměř okamžitě a i chladnutí je pomalejší. Životnost je omezená na cca 5-15let, ale v případě oceli nerezové je životnost několikanásobně vyšší.
  • Radiátory z litiny – Vlastnosti materiálu přináší dlouhou životnost a delší sálavost než ocelový radiátor. Větší objem vody si vybírá také delší nástup výhřevnosti a vyšší náklady na energii. Díky pomalému chladnutí materiálu, si ale doma udržíte teplo po výrazně delší dobu.

Na výběr se nabízí i varianty zapojení – teplovodní, elektrické nebo kombinované.

TIP! Elektrické topení není náročné na instalaci. Úprava elektroinstalace je snazší než rozvodů tepla.

Optimální výkon radiátoru nezávisí pouze na materiálu, ale také na velikosti, umístění a orientaci v prostoru. Hořkou pravdou ale je, že designové topení skutečně hřeje méně než tradiční radiátory. Rozdíl je především ve velikosti starých a nových topných těles uvnitř radiátoru. Doporučujeme vám si přečíst důkladně informace ohledně výkonu radiátoru a nevybírat jej pouze podle vzhledu.

Lesklý chrom je elegance sama. Zdroj: laurens.cz

Lesklý chrom je elegance sama. Zdroj: laurens.cz

Umístění hraje důležitou roli

Moderní topení se většinou používá jako závěsná dekorace na zeď, kterou můžete spolehlivě zaměnit za dechberoucí obraz. Pamatujte si, že čím vyšší hmotnost topení zvolíte, tím víc budete muset zabezpečit uchycení. Zvolit také můžete klasické umístění pod okny, avšak šířka topení by měla souhlasit s šířkou okna. Instalace topného systému je jednoduchá v případě novostaveb, ale pokud toužíte designové topení dodatečně začlenit do interiéru, může být výměna o něco složitější a mnohdy je potřeba vykonat úpravu celého připojovacího potrubí. Na takovou činnost si pozvěte zručného a zkušeného topenáře, který vaše problémy vyřeší za vás.

Topení s motivem je výborným doplňkem do předsíní nebo velkých hal. Zdroj: laurens.cz

Topení s motivem je výborným doplňkem do předsíní nebo velkých hal. Zdroj: laurens.cz

Cena těchto unikátních radiátorů se pohybuje poměrně vysoko, protože výroba novodobých topných systémů zatím není zcela rozšířená. Počítáme ale s tím, že v budoucnu mohou tyto radiátory zdobit téměř každou domácnost.

Zdroj perexové fotografie: aquatrade.cz

Anna Kovárová

Anna Kovárová

S láskou pro design jsem se narodila, ale lásku ke psaní ve mně vzbudila Generace 21. Jsem ráda, že jsem našla zalíbení v tom co dělám :-)

Zanechte komentář