Naučme se přijímat kritiku

Osobní rozvoj Vztahy / 9.1.2014

Proč je pro nás kritika takový problém? Bereme ji jako osobní selhání? Naučme se ji přijímat a být také víc sebekritičtí.

Setkáváme se s tímto problémem dnes a denně. Ať už se nás to týká přímo, nebo ne, tento článek není jen pro ty, kteří neumí přijímat kritiku, ale také pro všechny, kteří se z obav přijetí kritiky bojí někomu říct otevřeně svůj názor.

„Náš největší problém je, že se raději necháme zničit lichotkami než zachránit kritikou.“ Norman Vincent Peale

Jak jsme na tom s přijímáním kritiky?

Proč nás těší pochvaly a lichotky a neumíme najít pozitiva i na kritice? Naštvete se, když vám někdo zkritizuje projekt, na který jste hrdí? Řekne, že se nechováte zrovna nejlépe a vadí mu něco konkrétního? Jaká je vaše reakce? Pravděpodobně se urazíte, jste zklamaní a nechápete, jak vám někdo může něco vytknout. Příště, než opět přehnaně zareagujete, zkuste dotyčnému poděkovat a zamyslet se nad tím, jestli třeba v něčem vážně nemá pravdu.

Někdy se jedná o konstruktivní kritiku, která nám má pomoct. V životě se bez ní prostě neobejdeme. Zkuste si uvědomit, že nás její pomocí ostatní mohou posunout dál… a nebraňte se tomu. Což takhle zkusit podívat se na danou situaci z pohledu druhého člověka? Co když nám chce jen pomoct? Co když nám chce podat pomocnou ruku a my místo toho kolem sebe kopeme? Ne každý, kdo řekne něco, co se neposlouchá zrovna nejlépe, to říká proto, aby nám ublížil.

,,Podle mě záleží hlavně na formě. Pokud je kritika podána citlivě a s nápady na zlepšení, určitě ji člověk přijme lépe a motivuje ho. Kdežto ponižování a výčitky nevedou k ničemu,“ říká naše redaktorka Petra Krejčířová

Bohužel jsou mezi námi lidé, kteří si své komplexy léčí na ostatních. Nenechte je, aby se cítili navrchu. Absolutně nejlépe je odzbrojíte tím, že s úsměvem poděkujete. Určitě nebudou čekat, že dokážete najednou přijmout jejich názor s klidem, bez emocí a vlastní obhajoby. Osobně zastávám názor, že nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří. A proto zkusme v sobě najít sílu překonat sami sebe. Být svým vlastním středobodem vesmíru a říct si: ,, Nevěříš mi? Tak já ti teda ukážu, že se pleteš.“  Ale nedělejte nikdy nic proto, že někomu chcete něco dokázat. Zkuste se nad tím nejprve zamyslet. Pokud je to pro vás opravdu dobré a chce to vaše já, konejte, ale uvědomte si, že to děláte především pro sebe!

Nenechte se žádnou kritikou rozhodit. Hledejte její poslání. Zdroj: foter.com

Nenechte se žádnou kritikou rozhodit. Hledejte její poslání. Zdroj: foter.com

Nebojme se kritizovat ostatní

Stejně jako bychom se neměli bát přijímat prospěšnou kritiku, kterou dostáváme, neměli bychom mít obavy nalít čistého vína občas i ostatním. Pro mnohé z nás je problém být kritičtí. Někdy je to způsobeno nízkým sebevědomím, neboť si řekneme, že zrovna my jsme tím posledním člověkem, který by měl právo kritizovat. Někdy sami nejsme schopni správně přijímat kritiku a vidíme v ní jakési skryté zlo.

,,Bez kritiky není posunu a sám sobě nastavuji nejvyšší laťku. U kritiky je naprosto nejdůležitější její podání, pak už ten příjem jde většinou sám. Tzn. měla by být KONKRÉTNÍ a pokud možno podaná z osobního pohledu. Vyvarovat se zobecňování a podobně. Tzn. ne „to je blbě“, ale „to se mi nelíbí“. A ne „nelíbí se mi, jak se chováš“, ale „to, že jsi Karlovi rozšlápl autíčko, se mi vůbec nelíbí“.  A sebekritika je velmi, velmi důležitá,“ řekl nám redaktor Jan Markel

Zkusme lidem říkat, co si opravdu myslíme, a ne to, co chtějí slyšet. Možná změna vašeho chování vyvolá překvapivé reakce, ale jednou vám za to třeba poděkují. Je mnohem lepší říct jim svůj názor do očí, než jej vyprávět ostatním za jejich zády, nemyslíte?

Sebekritika je neméně důležitá. Zdroj: photl.com

Sebekritika je neméně důležitá. Zdroj: photl.com

Sebekritika je na místě

Možná úplně největším problémem je právě sebekritika. Někdy jsme kritičtí až příliš a někteří bohužel nemají soudnost žádnou. Patříte k lidem, kteří si kladou příliš vysoké cíle a nároky na sebe sama a pak bývají zklamaní? Zkuste se na sebe podívat zpětným zrcátkem. Co vidíte? Opravdu se vám něco tak nedaří, nebo je to jen vlastní přehnané očekávání a následné selhání?

,,Mám období, kdy negativní kritiky nepřijímám vůbec dobře. Pak jsou tu ale dny, kdy mi každá kritika ukáže, že něco třeba nedělám zrovna dobře nebo že se chovám vůči někomu ne zrovna pěkně. Myslím, že přijímání kritiky souvisí se sourozeneckými konstelacemi. Pokud jsem mladší sourozenec, pak si nechám více radit a více se kritizovat než ten, který je starším sourozencem či jedináčkem,“ prozradila redaktorka Denisa Jelínková

Jak poznáte, že umíte být dostatečně sebekritičtí?

Umíte si odpovědět na následující otázky?

  • Co byste sami na sobě změnili?
  • Umíte přijímat kritiku od druhých?
  • Umíte se omluvit?
  • Co považujete za svoji nejhorší vlastnost?
  • A jaké jsou vaše největší přednosti?

Dalo by se říct, že sebekritika je  určitý stupeň lidské vyzrálosti. Když je člověk mladý a nezkušený, všechnu vinu háže na své okolí. Viníka hledá všude, jen ne u sebe. S přibývajícím věkem a životními zkušenostmi se člověk naučí dívat na věci i z jiného úhlu a jinýma očima.

Sebekritika je pro nás jakýmsi hnacím motorem. Na první dojem možná neviditelnou silou, která by nás měla postupně učinit lepšími. Ono totiž dokázat uznat svou chybu, omluvit se a přiznat nedostatky je už polovina vítězství.

Co dodat na závěr? Jsou vlastnosti, které nejdou jen tak ze dne na den změnit. Nemůžete čekat, že si řeknete „tak a teď už tu kritiku přijímat umím“, ale už jen zamyšlení je krok vpřed. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že  to bude stát mnoho úsilí, ale výsledek se dostaví a oceníte ho nejen vy, ale také vaše okolí.  Hodně štěstí v překonávání sebe sama.

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentář