Host v lednu přinese knihu Madeline Millerové, jaká bude?

Literatura / 8.1.2014

Autor:

The Independent: zkombinovala vzdělanost s fantazií, aby přetvořila nejznámější válečný epos do svěžího, emocemi nabitého strhujícího příběhu.

O autorce

Madeline Millerová (nar. 1978) se narodila v Bostonu, vyrostla v New Yorku a Filadelfii. Na Brownově univerzitě vystudovala latinu a klasickou řečtinu, při studiu na Yaleově univerzitě se specializovala na adaptaci klasických textů do moderní podoby. Deset let vyučovala na střední škole latinu, klasickou řečtinu a Shakespeara. V současnosti žije, učí a píše v Cambridgi v Massachusetts. Achilleova píseň je jejím prvním románem. V roce 2012 získal cenu Orange za beletrii psanou ženami a umístil se v žebříčku bestsellerů New York Times. V současnosti se překládá do více než dvaceti jazyků.

Anotace

Řecko v časech hrdinů. Patroklos, nešikovný mladý princ, byl vyhoštěn do království Fthie, kde žije přehlížen ve stínu krále Pelea a jeho zlatovlasého syna Achillea. Achilleus, „nejlepší ze všech Řeků“, je vším, čím Patroklos není — silný, krásný, syn bohyně —, a jejich cesty se nikdy neměly zkřížit. Jednoho dne ho však Achilleus vezme pod svou ochranu a brzy se z nich stanou přátelé. Vzdělávají se v umění války a medicíny a z jejich pouta vznikne něco mnohem hlubšího — k nelibosti Achilleovy matky Thetidy, kruté mořské nymfy. Když přijde zpráva, že byla unesena Helena Spartská, jsou řečtí muži vyzváni, aby šli do války proti Troji. Achilleus se připojí, sveden příslibem slavného osudu. Patroklos, zmítaný láskou a strachem o svého přítele, následuje Achillea do války, aniž tuší, jak krutá zkouška je čeká. Toto dojemné a originální ztvárnění trojské války je zničujícím příběhem lásky a soupeření mezi bohy a lidmi. Hlavní zápas se však odehrává mezi nelítostnou ctižádostí a touhou lidského srdce po míru.

Mimořádné… Nádherné popisy a dojemná lyrika v milostném příběhu tak citlivém a intuitivním, jako je kterýkoli jiný, s nímž se sami setkáte.

Kathy Stevensonová, Daily Mail

 

Více informací o autorce a knize

Prvotina mladé americké spisovatelky Madeline Millerové Achilleova píseň zpracovává téměř tři tisíce let starý příběh Homérovy Iliady z nového, moderního pohledu. Povolanější osobu ke zpracování náročné látky bychom hledali jen těžko — Millerová vystudovala latinu a klasickou řečtinu (poté je rovněž vyučovala), navíc se specializovala přímo na adaptaci klasických textů do moderní podoby.

Také vás zajímá, jak se Millerová zhostila antické látky? Zdroj: hostbrno.cz

Také vás zajímá, jak se Millerová zhostila Homérovské látky? Zdroj: hostbrno.cz

Pět let psala první verzi románu, pak však veškeré zápisky vymazala a začala znovu od začátku. „Přestože nepřežilo jediné slovo, byl to nezbytný první krok. Pomohlo mi to pochopit příběhy a postavy, zvláště Patrokla, z jiné strany,“ svěřila se Millerová, která na knize nakonec pracovala celých deset let.

Právě Patrokla autorka vyzdvihla a této opomíjené postavě přidělila roli vypravěče. „Patroklos je takový smolař — měla jsem pocit, že dát mu hlas znamená stát za ním. Silně mě frustrovalo množství textů, které se lásce mezi ním a Achilleem vyhýbaly, zatímco pro mě to byla zcela jasná tepna příběhu. Chtěla jsem uvést věci na pravou míru tak, jak jsem je viděla já,“ vysvětlila.

Základem románu není nic menšího než slavná Ilias, která však dle Madeline Millerové opomíjí milostnou linii hrdinského Achillea. „Přestože nám Homér říká, co jeho postavy dělají, už nám toho neříká moc o tom, proč to dělají. Kdo byl Achilleus? A proč tolik miloval Patrokla? Napsat román byl můj způsob, jak na tuto otázku odpovědět.“ Podle ohlasů recenzentů se autorce přepracování antického veledíla více než zdařilo. Dokazují to i četné nominace a ceny, které za román obdržela. Práva na tento titul, který se zařadil i mezi bestsellery New York Times, jsou již prodána do více než dvaceti zemí.

Ceny a nominace

— bestseller New York Times
— vítězka Orange Prize 2012
— užší nominace na cenu Stonewall’s Writer of the Year
— užší nominace na cenu UK Independent Bookseller Awards
— finalistka Chautauqua Prize
— semifinalistka VCU Cabell First Novelist Award

Pouze ti nejlepší autoři historických románů dokážou adekvátně vyjádřit jemné podivnosti a jinakosti minulosti, zejména té dávné. Na základě tohoto kritéria představuje Madeline Millerová výjimečný příslib a předkládá čtenáři pozoruhodně svěží pohled na jeden z nejznámějších příběhů západní literatury. Je to obdivuhodný výkon.

Nick Rennison, The Times

Zdroj perexové fotografie: hostbrno.cz

Komerční sdělení

 

Generace21

Generace21

Zanechte komentář