wikipedia

Wikipedie – vševědoucí i odmítaná

V obraze / 13.1.2014

Sami ji píšeme, sami z ní čerpáme. Jak věrohodným zdrojem je nejznámější online encyklopedie?

„Představte si svět, ve kterém by každý člověk na této planetě mohl svobodně sdílet veškeré lidské znalosti. To je náš cíl.“

Wikimedia Česká republika, oficiální zastupitel americké nadace Wikimedia Foundation pro Českou republiku, jejímž projektem je právě Wikipedie.

Zdroj: wikimedia.commons.org

Zdroj: commons.wikimedia.org

Zakladateli Wikipedie byli v roce 2001 Jimmy Wales a Larry Sanger. Vznikla jako doplněk již zaniklé encyklopedie Nupedia, do které přispívali pouze odborníci. Sanger ale celý projekt brzy opustil, právě z důvodu její otevřenosti a neodbornosti. Wikipedie si však své místo vybudovala a v současnosti asi nenajdeme internetového uživatele, který by v ní nikdy nic nehledal.

Otevřenost versus odbornost

Wikipedie je nejznámější online encyklopedie rozšířená po celém světě, existuje asi ve 280 jazykových verzích a její jedinečnou a zároveň nejvíce diskutovanou vlastností je její otevřenost. To znamená, že do ní může přispívat kdokoliv, nehledě na věk, povolání či vzdělání. Právě to bývá ohniskem sváru při diskuzích nad její odborností a hodnotou jako informačního zdroje.

Příspěvky od dětí jsou časté. Zdroj: photl.com

Příspěvky od dětí jsou časté.
Zdroj: photl.com

Walesova myšlenka o tom, že lidé z celého světa budou sdílet své znalosti na jednom místě, je určitě originální a zajímavá, ale také přináší pochybnosti o tom, zda daným informacím věřit. Přece jenom je může napsat každý. Sám předseda české Wikimedie Michal Reiter v rozhovoru pro Českou televizi z 28. 12. 2013 uvádí stoupající trend příspěvků od dětí, které na Wikipedii sdílejí to, co viděly v televizi. Zde pak o odbornosti textů nemůže být vůbec řeč.

Chyby jsou rychle odhaleny

Na druhou stranu je důležité si uvědomit, jak celá Wikipedie funguje. Příspěvky k jednotlivým tématům či heslům nejsou zadávány jednou osobou, jedná se o spoluautorství, takže veškeré zveřejněné informace prochází neustálou aktualizací, doplňováním a opravami od jiných wikipedistů (lidí, kteří vkládají příspěvky). Takže případné chyby a nedostatky se rychle odhalí.

I Wikipedie má své směrnice

Samotná Wikipedie má pak svá pravidla a směrnice, která jsou shrnuta do pěti pilířů. Dále má svoji sekci „Pod lípou“, kde všichni wikipedisté mohou sdílet a diskutovat své názory u deseti debatních stolů, týkající se například pravidel, nových návrhů, autorských práv, technických záležitostí apod. Stejně tak je zde i uvedena možnost blokování wikipedistů při narušování pravidel a spolupráce.

Pět pilířů Wikipedie

 • Wikipedie je encyklopedie.
 • Wikipedie používá nezaujatý úhel pohledu.
 • Wikipedie je svobodným dílem.
 • Wikipedie požaduje slušné chování.
 • Wikipedie nemá neměnná pravidla.

Zdroj: wikipedia.org

Kontrola od vysokoškolských seniorů

Michal Reiter také uvádí, že se česká Wikipedie v současnosti snaží zacílit na seniory a získat tak do svých řad například vysokoškolské penzisty, kteří by mohli provádět odbornou kontrolu textů, dokládat relevantní tištěné zdroje nebo provádět pravopisnou kontrolu příspěvků.

Jak je to s citacemi?

Jelikož spousta škol zakazuje studentům citovat Wikipedii jako zdroj pro své studijní práce, je podstatné zdůraznit, že Wikipedie jako taková nikdy nemůže být zdrojem. Je to místo, kde se dané informace shromažďují, není vědeckým ústavem a ani negarantuje absolutní věrohodnost. Příspěvky bývají doloženy zdrojem informací, kde si čtenář může ověřit jejich pravdivost a odbornost.

Česká Wikipedie

 • Byla spuštěna 3. 5. 2003.
 • V listopadu 2013 měla na svém kontě přes 280 000 článků.
 • V počtu článků stojí na 22. místě z více než 280 jazykových verzí.
 • Registrováno bylo přes 241 000 wikipedistů.
 • Třikrát zvítězila v hlasování veřejnosti v kategorii Projekt roku ankety Czech Open Source.
 • Současný typický wikipedista je mladý muž kolem 26 let, často s vysokoškolským titulem.

Zdroj: wikipedia.org; Michal Reiter, předseda Wikimedie České republiky

Zdroj perexové fotografie: commons.wikimedia.org

Gabriela Nováková

Gabriela Nováková

Bylo by dobré změnit svět.

Zanechte komentář