Darujte něco užitečného, darujte vzdělání!

V obraze / 19.12.2012

Nevíte, co pořídit pro své blízké k Vánocům? Místo zbytečností můžete darovat dobrý pocit a zároveň pomoct lidem, kteří to potřebují.

Občanské sdružení SADBA spustilo 28. listopadu svůj nový projekt Darujme vzdělání. V duchu tohoto sdružení, které se zabývá problematikou rozvojových zemí a dobrovolnictvím, se nese i zaměření projektu. Ten by se měl zabývat podporou vzdělání v místech, kam SADBA posílá své dobrovolníky.

Jedná se o země Demokratická republika Kongo, Indie, Zimbabwe a Bulharsko a konkrétní místa v nich. Například v Kongu můžete podpořit centrum Bakanja, kde se starají o opuštěné kluky z ulice a sirotky. Kluci zde bydlí v internátu a chodí do školy, která je součástí centra.

Děti z Hwange, Zimbabwe Zdroj: darujmevzdelani.cz

Děti z Hwange, Zimbabwe
Zdroj: darujmevzdelani.cz

Kouzlo projektu spočívá hned v několika aspektech. Jedním z nich je, že za své peníze koupíte konkrétní věc. Pokud budeme nadále mluvit o centru Bakanja, vybíráte hned z několika položek, mezi nimiž jsou snídaně pro kluky z internátu, boty pro jednoho z kluků v internátu nebo také škola na dva týdny pro hluchoněmého Vitala.

Druhou výhodou tohoto projektu je, že můžete pozorovat, jak byly vaše dary prospěšné. Jak již bylo zmíněno, v každém z podporovaných míst se nachází dobrovolník vyslaný SADBOU. Ten má za povinnost kromě pomáhání dětem, organizování jejich volného času a dalších činností posílat jednou za čas zprávu své organizaci. Zprávy jsou poté zveřejňovány na webu a vy se tak můžete dočíst, jak se „vašim“ dětem daří a jak se například Vitalovi líbí ve škole.

Takto vypadá dárkový poukaz, který můžete někomu věnovat.

Takto vypadá dárkový poukaz, který můžete někomu věnovat.
Zdroj: darujmevzdelani.cz

Třetí výhoda vyplývá z té druhé. Dobrovolníci z vlastní zkušenosti vědí, co děti na daném místě potřebují a co jim nejvíc pomůže. Pomoc by tak měla být skutečně efektivní a využitá, nemělo by hrozit zbytečné plýtvání penězi.

„Překážkou bývá často nedostatek učitelů, někde chybí cihly na postavení školy, jinde školu mají, ale děti tam nemohou docházet, protože třeba nemají boty. Díky našim dobrovolníkům, kteří v místech pomoci dlouhodobě působí, známe konkrétní problémy a podle toho nabízíme i dárkové poukazy. Díky tomu je pak pomoc maximálně efektivní,“ vysvětluje Iveta Pešatová.

Pokud vás tento projekt zaujal, neváhejte a prozkoumejte jeho internetové stránky www.darujmevzdelani.cz, kde najdete nabídku darů a zprávy od dobrovolníků ze všech podporovaných zemí. V případě, že se rozhodnete pojmout tento dar zároveň i jako dárek pro své známé, můžete si na tomto webu vytvořit dárkový poukaz.

Chceš-li nasytit člověka na jeden den, dej mu rybu, chceš-li nasytit člověka na celý život, nauč ho chytat ryby.

Zdroj perexové fotografie: www.darujmevzdelani.cz

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář