biketrial show Martin Šimon

Biketrial je nejtechničtější bikový sport, říká Martin „Šimon“ Šimůnek

Sport / 17.1.2014

Autor:

Vyzpovídali jsme pro vás Martina Šimůnka, legendu českého biketrialu, ověnčeného několika tituly mistra světa a mnoha dalšími. Jak vnímá biketrial dnes?

Jak dlouho už se věnujete biketrialu?

Tomuto sportu se věnuji více než 20 let, takže docela hodně dlouho.

Samozřejmě, že už několik  let nezávodím, ale jsem zapojen do několika projektů pro mladé, kde učíme děti bezpečnou jízdu na kolech. Dále pořádáme sportovní akce a mnoho dalších věcí kolem kol a sportu…

Martin Šimon, biketrial

Martin Šimůnek, legenda českého biketrialu

Sportovní výsledky za profesionální kariéru:

3x mistr světa

3x vícemistr světa

14x mistr ČR

2x mistr Polska

Držitel rekordu ve vyskákání schodů  Petřínské rozhledny časem 6.18 min

Je super, že se trialu věnujete i po skončení aktivní kariéry. Co považujete za svůj největší sportovní úspěch? Na co jste nejvíc hrdý?

Největším úspěchem je pro mě získání tří titulů mistra světa v profesionální kategorii. Z nezávodních mě těší držení rekordu, kdy jsem vyskákal schody Petřínské rozhledny v čase 6 minut a 18 vteřin.

A opačná strana mince – je něco, na co po sportovní stránce hrdý nejste?

Myslím, že taková věc není nebo si na ni nepamatuji.

 Jak dlouho vám trvalo, než jste se vypracoval na profesionální úroveň?

Do kategorie, ve které startují profesionální jezdci, jsem se dostal až po asi pěti letech závodění a startech na MS. Takže to stálo hodně vytrvalosti.

S tím souhlasím. V čem vy osobně vidíte největší přínos biketrialu pro sportovce, který se mu věnuje?

Biketrial nebo trial je považován za nejtechničtější bikový sport. Podstatou tohoto sportu je dokázat ovládat kolo za každé situace. To znamená, že člověk, který se chce naučit náš sport, nemusí v budoucnu závodit, ale zkušenosti může využít v běžném životě při projížďce na kole na silnici i v terénu (vytrvalost, dynamika, síla, pružnost rovnováha, rychlé rozhodování atd.)

biketrial show Martin Šimon

Dnes se Martin věnuje projektům pro mladé sportovce a show – k té patří i přeskakování dobrovolníků.

V čem je biketrial náročný? Je třeba nějakých zvláštních dovedností, talentu?

Pro tento sport není potřeba být nijak talentovaný, ale to ostatně platí i u jiných sportů. Pokud je člověk do daného sportu zapálený a baví ho, tak je nejdůležitější jen vydržet a nezaleknout se prvních neúspěchů. Takže potřebujete hlavně tu výdrž.

biketrial show Martin Šimon

Biketrialová akrobacie v praxi.

Jak vnímáte rozvoj biketrialu v České republice?

Biketrial a trial má v ČR již několik desítek let tradici. Máme mnoho mistrů světa a medailistů v mnoha kategoriích, od dětských až po profesionální kategorii Elite. V současné době máme mnoho mladých talentovaných jezdců, takže o to, že by tento sport upadal, nemám strach.

O tomto sportu se nemluví tolik jako např. o atletice, hokeji atd. Myslíte, že má šanci biketrial prorazit i mezi tyto „mainstreamové“ sporty?

Je jasné, že náš sport nebude nikdy sledovaný jako hokej, fotbal nebo atletika, ale myslím, že si už za ta léta vybudoval jméno a je o něm slyšet daleko víc než v minulosti.

Jak vidíte budoucnost tohoto sportu, třeba za dvacet let?

O budoucnost našeho sportu se nebojím, protože v ČR je mnoho špičkových jezdců, kteří tento krásný sport propagují a prezentují jak u nás, tak i v zahraničí. Mladých jezdců také máme dostatek, takže myslím, že se tento sport bude jen rozvíjet a zdokonalovat. A to je dobře.

Co byste doporučil dnešním začínajícím sportovcům?

Pokud se rozhodnete dělat sport, tak je nejdůležitější vydržet a věnovat se mu naplno!

Zdroj fotografií včetně perexu: archiv Martina Šimůnka.

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář