Neapol

Neapol, metropole ve stínu Vesuvu

Cestování / 25.1.2014

Poznejte překrásné město v Kampánii v Neapolském zálivu.

„Vidět Neapol a zemřít.“ Autor tohoto výroku zůstává dodnes nejasný, ovšem spousta lidí s ním souhlasí. Neapol byla založena v osmém století před Kristem řeckými kolonizátory a je dokonce o několik let starší než Řím. Mnoho turistů sice popisuje Neapol jako nebezpečné a špinavé město, ovšem které světové velkoměsto je nablýskané a úplně bezpečné?

Co se týče historických památek, Neapol má skutečně co nabídnout! Ve městě se nachází několik hradů, z nichž nejvýznamnější je asi Castel dell’Ovo na malém ostrově nedaleko pobřeží. Nedaleko přístavu na náměstí Piazza Municipiose nachází ještě majestátnější hrad Castel Nuovo.

Castel Nuovo

Castel Nuovo je jedním z neapolských hradů. Zdroj: Wikimedia Commons, Stephen Salomons

Vedle hradů zde najdeme mnoho důležitých kostelů, například Neapolský dóm či baziliku svatého Františka z Pauly, která vévodí spolu s Královským palácem hlavnímu neapolskému náměstí.

Neapol je důležitým italským přístavem. Můžete se odtud dopravit nejen do ostatních evropských měst, ale i na nedaleké ostrovy Capri, Ischia a Procida. Především ostrov Capri je oblíbenou destinací turistů nejen z Evropy, což má za následek obrovskou turistickou přelidněnost. Ovšem jedinečná příroda tohoto ostrůvku rozhodně stojí za návštěvu.

ostrov Capri

Ostrov Capri je od Neapole co by kamenem dohodil. Zdroj: sxc.hu

Nebezpečí z hlubin

Nejvýznačnější dominantou nejen města, ale celého Neapolského zálivu, je bezpochyby Vesuv. Tento stratovulkán je jedinou činnou sopkou na evropském kontinentu a jak je dobře známo, v minulosti nadělal pěknou „paseku“, když v roce 79 n. l. pohřbil města Pompeje, Herkulaneum, Oplontis a Stabie. Poslední erupce byla zaznamenána v roce 1944 a podle odborníků se sopka opět pomalu probouzí. Je tedy celkem možné, že Neapol čeká stejný osud, který potkal Pompeje v roce 79.

Pokud toužíte spatřit sopkou zničené Pompeje, existuje přímé autobusové i vlakové spojení mezi Pompejemi a Neapolí.

Pompeje

Slavné Pompeje jsou oblíbeným cílem turistů. Zdroj: sxc.hu

Neapol nabízí každému turistovi mnoho možností, jak zde strávit svůj pobyt. Je jen na vás, co si z tohoto jedinečného, leč trochu obávaného města vyberete.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář