papež

Je papež populárním hrdinou i pro nevěřící?

V obraze / 15.1.2014

Papež František se zapisuje do povědomí lidí jako skromný člověk, který jde s dobou. Oblíbí si ho i nekatolíci?

Česká republika bývá označována za jednu z nejateističtějších zemí světa. Vlivem tlaku, který byl na české obyvatelstvo uvalen v historii (hlavně za komunistické éry), velká část obyvatel od náboženství zcela ustoupila, nebo se uchýlila k alternativnějšímu způsobu – tzv. víře ve vyšší moc. Co nám tedy říká katolická církev a její nejvyšší představitel? Máte představu o dění ve Vatikánu?

Na otázku, jak se jmenuje současný papež, se mi od okolí dostává různých odpovědí. Půlka bez rozmýšlení řekne správné jméno František, druhá polovina dumavě přemýšlí, nejspíš je zaskočena svoji vlastní neznalostí. Úsměvný je i fakt, že pro některé je suverénem Vatikánu stále Benedikt XVI. (přestože ten odstoupil již 28. února 2013). Dalším se do paměti očividně vrylo jméno Jana Pavla II.

Papežem byl jmenován 13. března 2013. zdroj: commons.wikimedia.org, autor: Casa Rosada

Jmenování proběhlo 13. března 2013.
zdroj: Casa Rosada, commons.wikimedia.org

Kdo je tedy papež František?

Františkovo původní jméno zní Jorge Mario Bergoglio a narodil se v prosinci roku 1936 v Buenos Aires v Argentině. V případě, že by se někdo domníval, že Jorge se již od mládí věnoval teologii, bude vyveden z omylu. Nebýval velkým andělíčkem. Lidé na něj vzpomínají jako na malého uličníka. Středoškolským vzděláním je chemik, následně získal na univerzitě titul profesora teologie. Kromě rodné španělštiny též ovládá italštinu, němčinu a nutností je samozřejmě čtení textů v církevní latině. Konklávem byl zvolen na své místo 13. března 2013.

Čím se liší?

Ač se pontifik František jistě odlišuje od svých předchůdců v mnoha směrech, jednu věc je třeba zdůraznit. Vystupuje z řady svým přístupem k běžnému lidu. Dalo by se tvrdit, že se s nimi ztotožňuje, nedbá tolik na osobní bezpečí.  Dostal se například do přímého kontaktu s věřícími, což u médií (a samozřejmě u jeho ochranky) vzbudilo velký rozruch.

„Nový pontifik si získává oblibu díky svému neformálnímu přístupu, skromnosti a zájmu o strasti obyčejných lidí,“ uvádí portál idnes.cz.

Papeži Františkovi je nyní 77 let. zdroj: Presidência da Republica/Roberto Stuckert Filho, commons.wikimedia.org

Papeži Františkovi je nyní 77 let. zdroj: Presidência da Republica/Roberto Stuckert Filho, commons.wikimedia.org

I nevěřící mohou být dobří lidé

„Pojďme prosit Pána, aby se obě strany dohodly na ukončení násilí a zajistily přístup k humanitární pomoci. Vyzývám také nevěřící, aby si přáli mír. Připojte se k nám s přáním, touhou, která rozšiřuje srdce.“ To jsou slova, která zazněla ve Františkově vánočním proslovu. Týkala se probíhající války v Sýrii.  Je z nich znatelné, že sdružuje věřící i ateisty a snaží se ve spojení těchto dvou skupin naleznout potřebnou sílu k překonání světových problémů.

Františkovo heslo zní:  Miserando atque eligendo  (Pohlédl na něj s milosrdenstvím a vyvolil si jej.)

Důkazem, že nový papež je oblíbený, je i zcela zaplněná pláž Copacabana (Rio de Janeiro), kde František odsloužil závěrečnou mši.


Zdá se, že doba Františkovy papežské vlády bude pro svět v mnoha ohledech výjimečná. Víte, že režisér Alejandro Agresti už chystá filmové zpracování jeho života? Argentinský tvůrce je nejspíše na papeže ze své země oprávněně hrdý. A jak ho vidíte vy?

Zdroj perexové fotografie: www.commons.wikimedia.org

Markéta Popelářová

Markéta Popelářová

Na světě je plno věcí, které mě dokážou nadchnout. Ale když začnete konverzovat na téma vzdělávání, věřte mi, jdete na jistotu. Stejně tak si ale s vámi ráda popovídám o cestování, jazycích, zajímavých lidech, hezkých kavárnách a minimalismu. Nejen prostřednictvím článků se pokouším přispět k tomu, aby se lidé dozvídali o nových projektech a myšlenkách, které by je mohly inspirovat k cestě za svými vlastními cíli. Protože na dělání toho, co nás baví, není v životě nikdy pozdě.

Zanechte komentář