Co nás zaujalo v prosinci

Co nás zaujalo v prosinci?

V obraze / 6.1.2014

Ohlédněte se spolu s námi za minulým měsícem. Jaký byl prosinec roku 2013?

V posledním měsíci roku již tradičně rekapitulujeme svoje úspěchy a neúspěchy, ohlížíme se zpět a dáváme si předsevzetí do roku dalšího. Ale ani prosinec není jen o opakování toho, co se stalo. Přinesl i řadu nových událostí.

Vánoční poselství

Zatímco televizní společnosti předpokládaly, že prezidentský projev bude již tradičně na 1. ledna, pan prezident se rozhodl jinak. Pro svoje poselství si vybral svátek svatého Štěpána a ve vysílacích časech udělal trochu zmatek. Neobvyklý čas, navíc ohlášený poměrně pozdě, vedl k tomu, že sledovanost byla oproti předchozím rokům velmi nízká. Navíc za projev sklidil Miloš Zeman spíše kritiku, než pochvalu. Vytýkáno mu bylo hlavně to, že sice hezky zhodnotil svůj rok ve funkci a pochválil sám sebe, ovšem nic nového neřekl a chyběla také nějaká vize do budoucna.

Pokud jste jako já o druhý svátek vánoční měli jiný program a projev jste nestihli, můžete se na něj podívat teď.

Angela Merkel potřetí kancléřkou

To, co se po německých zářijových volbách očekávalo, se stalo skutečností. Angela Merkel se tak stala třetí osobou, která obhájila kancléřský post i ve třetím volebním období. Jak už napovídaly volební výsledky, vládu vytvořila její koalice CDU/CSU spolu se sociální SPD.

Angela Merkel potřetí německou kancléřkou

Angela Merkel je potřetí německou kancléřkou. Zdroj: Jacques Grießmayer, commons.wikimedia.org

Kritici vytýkají CDU/CSU, že bez Angely Merkel by neměla koalice šanci na výhru, nemá jasný program a při životě ji drží jen popularita kancléřky. Ta je považována za nejmocnější ženu světa, ikonu německé politiky a mistryni kompromisů.

Nehoda Michaela Schumachera

Smutná událost se stala koncem měsíce, kdy se legenda Formule 1 vážně zranila při lyžování ve Francii. Jeho stav, který z počátku tak dramaticky nevypadal, je stále kritický. Občas médii proběhla zpráva o stabilizovaném stavu, či mírném zlepšení, k uzdravení je však cesta stále velmi dlouhá. Spolu s jeho kolegy a fanoušky doufáme, že brzy bude líp.

Amnestie prezidenta Putina

V zahraničí ještě chvíli zůstaneme. Ruský prezident pustil ke 20. výročí ruské ústavy na svobodu magnáta Michaila Chodorkovského, dvě vězněné členky Pussy Riot a další. Ačkoli omilostnění politických odpůrců vypadá jako velmi otevřený krok, kritici Putina za celou akcí vidí spíše snahu zlepšit svoje postavení před Olympijskými hrami v Soči.

Obě členky Pussy Riot chtějí i dále bojovat za lidská práva v Rusku.

Dva policejní prezidenti

A nakonec se ještě vrátíme zpátky do Česka. Prosinec byl totiž také ve znamení dvou prezidentů policie – Martina Červíčka a Petra Lessyho. Druhý jmenovaný byl po zastavení trestního stíhání jmenován zpět do své funkce, kterou ovšem Martin Červíček odmítl uvolnit. Oba dva tak stojí stále v čele policie a je otázkou, jak se situace vyřeší.

Co zaujalo v prosinci vás? Podělte se o to s námi.

Zdroj perexové fotografie: Kay Pat, sxc.hu

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář