Spekulace o možných přestupech v rámci Gambrinus ligy

Sport / 5.1.2014

Autor:

Začal leden a právě v tento měsíc začínají být intenzivně sledované fotbalové přestupy nejen v Česku. Kdo koho posílí a naopak opustí?

Leden bývá ve fotbalovém světě ve znamení různých spekulací, přetahování, lanaření a často i bojů o hráče, kteří by dokázali pomoci danému klubu. Týmy se finančně přetahují o posily, jako by žádná ekonomická krize v podstatě nebyla. V Evropě neexistuje stát, který by tyto sportovní boje každoročně nezažíval, a sportovní média jsou v tomto období velmi pozorná na to, aby jim neunikla žádná nová informace o možném přestupu. Vítejte v období, kdy žádný fotbalový manažer nespí!

Jak to bude se Spartou a Plzní?

Tyto dva týmy ze špičky tabulky nejspíš o výrazných posilách neuvažují. Sparta se stala půlmistrem a nemá důvod něco měnit. V létě jí odešel Václav Kadlec do Frankfurtu, ihned za něj však přivedla náhradu Bořka Dočkala, který zapadl do týmu perfektně a stal se oporou. O posilách tedy neuvažuje, stejně tak ani o prodeji svých hráčů. Nabídku ze zahraničí mají Krejčí s Hušbauerem, ale vedení Sparty jasně dalo najevo, že v tomto přestupním období nikdo neodejde. Titul je pro ně jasný cíl.

Plzeň se také do výrazných přestupových transferů pouštět nebude. Spíše se zaměří na prodej hráčů, kteří nedostávali tolik příležitostí na hřišti. Pospíšil se už vrátil do Olomouce. Otazník visí nad Bakošem. Ten se propadl až na třetího útočníka, pokud se za něj nový trenér Uhrin nepřimluví, tak si bude hledat nové angažmá. Mluví se o Německu, Rusku a možná i Slovensku. Přeci jenom se jedná o reprezentanta a jeho kvality budou chtít kluby využít. Záleží, na kolik si ho cení Plzeň.

Když se to malinko přežene, tak v podstatě každý hráč v plzeňském dresu má na stole nabídku od klubu ze zahraničí. Ať je to Rajtoral, Kolář, Limberský, Kozáčik nebo Procházka, všichni by mohli ihned přestoupit do klubu ze západu či Ruska, Turecka nebo Ukrajiny. Ale plzeňská filozofie jasně praví, že přestupovat se bude pouze za výhodných podmínek, které si sama určí a pokud jejich podmínky nikdo nedokáže splnit, žádného hráče nikam nepustí. A nejspíš to bude podobné i teď.

Přijde Liberec o svého kapitána a Teplice o své kanonýry?

Liberci se podařilo postoupit do vyřazovacích bojů Evropské ligy a není žádným tajemstvím, že to byl postup překvapující. Velký podíl na úspěchu měl i kapitán Radoslav Kováč, u kterého se spekuluje o jeho návratu do mateřské Olomouce. Hráč se zatím nevyjádřil, ale nejspíš to bude opravdu pouhá spekulace, protože Liberec udělá vše pro to, aby svého kapitána udržel. A Kováč si určitě nebude chtít nechat ujít boje v Evropské lize.

Liberec se spíš bude muset vypořádat s jiným problémem a tím je návrat z hostování Serhije Rybalky do svého mateřského klubu Dynamo Kyjev. Rybalka patří k nejdůležitějším hráčům záložní řady a pokud se Liberec nedokáže domluvit s Kyjevem na výši odstupného, bude se muset bez tohoto hráče obejít. Podle slov manažera Liberce to zatím vypadá spíše na první variantu. Klub si bude muset najít nového středopolaře nebo se spolehnout na hráče ze svých řad.

Kováč

Odejde Kováč do svého mateřského klubu?

Teplice tento ročník vylétly zespodu tabulky neskutečnou rychlostí a dnes jim patří třetí příčka v tabulce. Těch aspektů raketového vzrůstu je víc, ale důležitá byla skvělá adaptace tří exotických posil Litsingiho, NivaldaSalamiho, kteří se stali důležitou součástí teplického klubu. Hlavně konžský reprezentant Litsingi bude nejžhavějším zbožím na přestupovém trhu. Se svými devíti góly prokázal obrovské kvality a nebude vůbec jednoduché si ho udržet pro další část sezony.

A co Slavia?

Slavia v posledních letech nepředvádí žádné výsledky, na které by mohla být pyšná. Naopak se každoročně bojí, aby tento tradiční klub nesestoupil do druhé ligy. Hráči s trenéry se v ní střídají jako na běžícím pásu a v každém přestupovém období přivádějí hráče, kteří sice dávají nějakou naději na zvrat, ale brzy zhasnou jako celý tým. Mezi takové hráče patří například Martin Fenin, který ve Slavii skončil ještě před Novým rokem a je zatím bez angažmá.

Nepochybně i toto přestupové období se Slavia snaží o nějaký svůj restart, protože se znovu nachází nad propastí. S Feninem propustila další tři hráče, kariéru skončil kapitán Karol Kisel a ještě v průběhu sezony přišel nový trenér Koubek. Možná pozitivní je příchod bývalého hráče Karla Pitáka z Jablonce, který by měl zaujmout po Kiselovi roli vůdce. Jestli to byl správný krok ukáže čas, ale pokud se něco nezmění a hráči budou v nejistotě, nikdy se z trablů nedostanou.

Zdroje všech fotografií: Wikimedia Commons

Jakub Novák

Jakub Novák

Sportovec tělem i duší. Studuji politologii, aktivně hraji golf a občas si kopnu do míče. Řídím se heslem: „Je lepší být nenáviděn pro to, jaký jsi, než být milován pro to, co nejsi.“

Zanechte komentář