My máme Ježíška a sníh, co mají ostatní?

Cestování / 21.12.2012

Dokážete si představit Štědrý den v létě?

Pro většinu z nás se svátky pojí s domácí pohodou, cukrovím, štědrovečerní tabulíhromadou dárků. Způsoby, kterými Evropané slaví Vánoce, nám jsou povětšinou známé a na amerického Santu Clause se díváme každý rok v televizi. Jak ale vypadají Vánoce v ostatních koutech světa? Podívejme se do několika exotických regionů.

Střední a Jižní Amerika

Když u nás stavíme sněhuláky, ve většině zemí tohoto amerického regionu panují tropické teploty. Na smaženého kapra zde proto nemají ani pomyšlení! Štědrovečerní tabuli vládnou saláty, šunkaovoce.

Betlém v Argentině

S betlémem se můžete setkat i v Buenos Aires. Zdroj: Flickr.com, blmurch

Vánoční oslavy bývají korunovány ohňostrojem či návštěvou pláže. Dárky nosí postava, která je často označována jako Otec Vánoc a výrazně se podobá Santa Clausovi. Na rozdíl od svého kolegy však do domů leze oknem, nikoli komínem.

Asie

Křesťanů je na asijském kontinentě pomálu a svátky zde mají spíše komerční funkci. Především východní část přejala západní zvyky jako zdobení stromečků či nakupování dárků. Výjimku tvoří především Blízký východ, kde vánoční svátky znamenají především bohoslužby, meditaceodpočinek.

V Japonsku a Číně je mnohem důležitější oslava Nového roku. Vánoční svátky jsou v těchto státech běžnými pracovními dny.

Za zmínku stojí také Vánoce v některých státech Indie. Křesťané zdobí své domy lucernami, kostely jsou obložené svíčkami či květinami a v jižních částech státu se místo jedlí, smrčků a borovic zdobí banánovníky či mangovníky.

Vánoční trh v Indii

Na indických tržnicích najdete velké množství vánočních ozdob. Zdroj: Flickr.com, mckaysavage

Afrika

Vánoce mají pro křesťany v Africe spíše duchovní ráz, jejich zvyky se však od těch našich příliš neliší. Rodiny se scházejí ke společné štědrovečerní tabuli, předávají si dárky, užívají si chvíle klidunavštěvují kostely. V některých státech neopouštějí ani od zdobení vánočních stromečků či zpívání písní. Oslavy Vánoc, které mnohdy trvají několik dní, mohou doprovázet také tance, ohňostrojeprůvody se zapálenými svíčkami.

Přestože oslavy Vánoc se liší kraj od kraje, jejich hlavní poselství je stále stejné – být s rodinou. Okusili jste někdy atmosféru Vánoc mimo svůj domov? Pochlubte se nám!

Zdroj perexové fotografie: Eti Swinford | Dreamstime.com

Aneta Zachová

Aneta Zachová

Studuji žurnalistiku a mezinárodní vztahy na MU v Brně, ráda se učím cizí jazyky a cestuji. Již od dětství hraji volejbal, jezdím na koních a s radostí opečovávám všechna zvířata, která se mi dostanou pod ruku. Můj život je hektický, krásný a šťastný. Snad je to tím, že jsem blázen.. :-)

Zanechte komentář