Akvárium, ryby

Jak se žije pod hladinou

Cestování / 15.1.2014

Podmořský svět láká a fascinuje děti i dospělé. Existuje mnohem snazší způsob, jak se mu přiblížit, než obléct plavky a popadnout ploutve.

I když odvážlivců, kteří se vydávají za poznáním do několikametrové hloubky, přibývá, stále je dost těch, kteří hledají jiné způsoby, jak se s podvodním světem seznámit. Pro všechny nadšence i laiky se proto staví stále nová a čím dál větší akvária a oceanária, která veřejnosti přibližují podivuhodný svět pod hladinou. Jaká jsou ty největší, a nejzajímavější akvária světa se dozvíte na následujících řádcích.

Největší akvárium světa

Georgia Atlanta Aquarium

Největší akvárium světa. Zdroj: Wikimedia Commons, Diliff

Současný rekord v největším objemu vody v akváriu prozatím drží Georgia Aquarium v Atlantě – 38 tisíc kubíků. Akvárium obývá více než 100 tisíc mořských tvorů. Mimo jiné je Georgia Aquarium jediným akváriem mimo Asii, kde můžete spatřit žraloky velrybí (samozřejmě mimo setkání v přírodě). Pro veřejnost bylo akvárium otevřeno v roce 2005.

Největší akvárium v Evropě

Pro nás Čechy jsou jistě atraktivnější, alespoň z hlediska dosažitelnosti, akvária v Evropě. Určit, které akvárium je zde největší, ovšem není ani zdaleka tak snadné, jak by se mohlo zdát. Otázkou totiž je, z jakého pohledu určit to největší. Možnosti jsou dvě, a proto i zde budou uvedena obě akvária.

L’Oceanogràfic ve Valencii

Valencie akvárium L'oceanografic

Akvárium L’Oceanografic ve Valencii. Zdroj: Wikimedia Commons, Javier Yaya Tur

Na východě města Valencie se nachází oceanárium, které je součástí rozsáhlého komplexu národního muzea nazývaného Město umění a věd. Toto akvárium je největší v Evropě z hlediska celkového součtu objemu vody ve všech akvarijních expozicích. Všechna akvária dohromady obsahují 42 milionů litrů vody, ve které žije na 45 tisíc druhů živočichů.

Oceanárium v Lisabonu

Pokud nahlížíme na největší akvárium podle množství vody v největší nádrži, pak by tím největším evropským bylo Oceanárium v Lisabonu. Největší nádrž má objem neuvěřitelných 5 milionů litrů vody. Oceanárium není jen atrakcí pro veřejnost, ale současně slouží i pro výzkum biologů a oceánografů. Nachází se zdě 16 tisíc zvířat, kromě mořských ryb, paryb, krabů, medúz a dalších i tučňáci či vydry. Ročně oceanárium navštíví přibližně milion lidí, tím se oceanárium řadí na druhou nejnavštěvovanější pozici v Portugalsku, hned za fotbalový stadion v Lisabonu Estadio da Luz.

Akvárium v nákupním středisku

Akvárium uvnitř nákupního střediska v Dubaji. Zdroj: Wikimedia Commons, Alberto-g-rovi

Akvárium uvnitř nákupního střediska v Dubaji. Zdroj: Wikimedia Commons, Alberto-g-rovi

Akvárium v Dubaji je jednou z atrakcí, o kterou se postarali arabští šejkové. Ve Spojených arabských emirátech, v jednom z největších nákupních komplexů na světě nalezneme unikátní akvárium, které se dostalo i do Guinessovy knihy rekordů. Mezi rekordmany se dostalo velikostí akrylátové desky, která tvoří stěnu nádrže. Akvárium je jednak možné si vychutnat z vnější strany, jednak je možné projít populárním podmořským tunelem.

Akvárium v Africe

akvárium, JAR, Ushaka

Restaurace u jednoho z akvárií v Ushaka Marine Worl. Zdroj: foter.com, Julian Schroeder

V Jihoafrické republice ve městě Durban se nachází zábavní centrum Ushaka Marine World jehož součástí je i 32 vodních nádrží s mořskými živočichy. Dle objemu vody ve všech nádržích se jedná o největší akvárium v Africe. Nádrže jsou konstruovány tak, aby připomínaly vrak lodi. V jedné z místních kaváren a restaurací si tak můžete užít společnost drobných mořských tvorů, jakými jsou například mořští koníci, ale i větších – až k delfínům a žralokům. Nejznámější restauraci v komplexu je v tomto ohledu The Cargo Hold.

Shanghai Ocean Aquarium

akvárium kachny shanghaj

Akvárium v Shanghaji. Zdroj: Wikimedia Commons, Aapo Haapanen

Jedním z největších asijských akvárií je Shanghai Ocean Aquarium. Akvárium se skládá z devíti výstavních oblastí, které mají zachytit celý svět. Každá oblast má za úkol reprezentovat určitý výsek Země. Populární je samozřejmě čínská oblast, která je obývána i několika skutečně vzácnými čínskými druhy živočichů. Dalšími oblíbenými oblastmi jsou například australská nebo třeba antarktická. Avšak největším lákadlem akvária je 155 metrový podvodní tunel, který je svou délkou nejdelším podvodním tunelem na světě.

Největší akvárium ve střední Evropě

Budapešť akvárium

Tunel v Budapešt’ském akváriu Tropicarium. Zdroj: foter.com, neonzu1

Všechna doposud zmíněné akvária, včetně těch největších evropských, byla pro nás Čechy docela daleko. Pokud byste tedy chtěli navštívit největší akvárium ve střední Evropě, vyrazte do Maďarska, směr Budapešť. Tropicarium, jak už název napovídá, se nesoustředí pouze na podmořský svět. Jeho cílem je seznámit návštěvníky také s flórou a faunou tropických deštných lesů. Nicméně bavíme-li se o životě pod hladinou, tak v Budapešti na vás čeká jedna obří nádrž s rybami spolu s padesáti menšími akvárii. Součástí prohlídky je rovněž populární podvodní tunel. Kromě tropických a mořských expozic je několik věnováno i čistě maďarskému vodnímu zvířectvu.

Akvária v ČR

V České republice máte možnost téměř v každé ZOO sledovat obvykle drobnější rybičky z hlubin moře. Největší expozice tohoto typu je na pražském Výstavišti ZOO Mořský svět. Dále můžete navštívit největší sladkovodní akvárium v Hradci Králové, nebo například zavítat do veřejného akvária v České Lípě. Je jen na vás, kde se ponoříte do vodních hlubin.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Zac Wolf

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář