Olympiáda

Je zimní olympiáda v Soči ohrožena?

V obraze / 11.1.2014

Nedávné události přinášejí nejistotu a strach o poklidný průběh zimní olympiády. Dokáže ji Rusko zabezpečit? A je to vůbec v jeho silách?

Za necelý měsíc se budou v ruské Soči konat dvaadvacáté zimní olympijské hry. Mohou se ale sportovci v klidu připravovat na své sportovní výkony? A mohou se zatím stále potenciální diváci a sportovní fanoušci těšit? Současný vývoj událostí na jihu Ruska tomu moc nenapovídá.

Doslova na konci loňského roku, v době, kdy většina z nás odpočívala po vánočních svátcích a pomalu se připravovala na oslavy konce roku, zahltily média zprávy o výbuchu bomby na volgogradském vlakovém nádraží. Sebevražedný atentátník (nebo atentátníci) zaútočil v době, kdy valná většina Rusů  cestuje za oslavami Nového roku. Následky proto mohly být nedozírné. Útokům však nebyl konec. Den nato otřásl Volgogradem další výbuch.

Nedávné útoky v Rusku

  • 30. prosince 2013 – výbuch bomby v trolejbusu ve Volgogradu si vyžádal 14 obětí
  • 29. prosince 2013 – zřejmě sebevražedná atentátnice zabíjí 17 lidí při útoku na volgogradské vlakové nádraží
  • 27. prosince 2013 – výbušnina umístěná v automobilu zabíjí 3 lidi v Pyatigorsku na jihu země
  • 21. října 2013 – sebevražedná atentátnice zabíjí 6 lidí při útoku na autobus ve Volgogradu

Kdo za útoky může stát?

K útokům se zatím žádná skupina nepřihlásila a ani ruská strana zatím nikoho jmenovitě neobvinila. Ruské ministerstvo pouze vyzvalo k mezinárodní solidaritě v boji proti zákeřnému nepříteli, kterého je možné porazit pouze společnými silami. Všeobecně se má za to, že pořádání olympijských her v nestabilním severokavkazském regionu, navíc poblíž neklidných oblastí Čečenska a Dagestánu, bylo vždy riskantní.

Jeden z lídrů povstání islamistických fundamentalistů v Předkavkazsku, Doku Umarov, v červnu loňského roku dokonce vyzval své stoupence k využití všech dostupných prostředků k narušení „ďábelských“ olympijských her v Soči.  Avšak na konstatování, zda on nebo jeho přívrženci stáli za útoky ve Volgogradu, je ještě brzy.

Útoky ve Volgogradu ukazují smutnou pravdu: navzdory zvýšeným bezpečnostním opatřením, policejním a dalším hlídkám na každém kroku a detektorům kovu rozmístěným takřka po celém Rusku na vlakových nádražích, letištích, ale i v obchodních centrech, jsou útočníci stále schopní své útoky dovést do konce.

Jsou tedy Olympijské hry ohroženy?

Podle britského zpravodaje BBC v Moskvě Daniela Sandforda povstalci ani nemusí útočit přímo na Soči. Mezinárodní pozornost jim zaručí jakýkoliv útok na kterékoliv místo v Rusku. A vypadá to, že není daleko od pravdy. Volgograd je od Soči vzdálen téměř 700 km. Stejná vzdálenost ho však dělí od Severního Kavkazu. Je proto možné, že Volgograd byl kvůli své poloze a symbolickému významu zvolen záměrně a nešlo jen o náhodný cíl. Město, dříve známé jako Stalingrad, je rovněž považované za vstupní bránu do Ruska.

Mnohé Rusy znepokojuje, že extremismus se v posledních letech začal posunovat z oblasti Předkavkazska dále na sever, a to právě blíže k Volgogradu. Toto město má pro zdejší obyvatele obrovský symbolický a historický význam. A kvůli útokům pocity neklidu a strachu rostou. Mnoho lidí se ptá, jak je možné, že mocné bezpečnostní složky nedokázaly atentátníky zastavit, a obviňují je z nečinnosti a neprofesionality.

Samotná hrozba pro olympiádu však nemusí být až tak významná. V oblasti jsou nasazeny stovky policistů a vojáků. Rovněž prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach věří, že Rusko bude schopné zajistit bezpečnost sportovců i dalších účastníků po celou dobu trvání her. O to větší ale panuje obava, že teroristé udeří na jiném neočekávaném místě a kdykoliv…

Zdroj perexové fotografie: photorack.net

Jana Burešová

Jana Burešová

Zanechte komentář