Korálky

Vytvořte si vlastní šperky z korálků II. díl: šperk s květinou

Krása a móda / 12.1.2014

Udělejte si sami prstýnek, náramek nebo náhrdelník z korálků! Poradíme vám, jak jednoduše na to!

Máte rádi šperky z korálků a jste alespoň trochu tvořiví? Zkuste si sami udělat prstýnek nebo náramek z korálků z takové barevné variace, kterou si vyberete. Slaďte barevně každý svůj kousek oblečení přesně s takovými korálky, které se k němu hodí.

Připravili jsme pro vás seriál článků, který bude vycházet každý týden s novým návodem na korálkový šperk. 1. díle jste se naučili základní a nejjednodušší smyčku. V tomto díle vám ukážeme, jak si vytvořit květ kytky, kterým si můžete zkrášlit šperk vzniklý díky tipům z minulého dílu.

Připravte si:

Korálky

Korálky jsou různých barev. Nebojte se kombinovat! Zdroj: freedigitalphotos.net

  • silonový vlasec,
  • tenký drátek,
  • korálky libovolné barvy,
  • nůžky nebo kleštičky,
  • zapalovač či zápalky.

Co se týče potřeb, vše platí jako minule. Pro připomenutí: v případě, že jste se rozhodli vytvořit si náramek nebo náhrdelník, pořiďte si i malé zavírání. V následujících ukázkách je použit tmavý vlasec a drátek, aby byly obrázky názorné a lehce čitelné. Vám spíše doporučujeme průhledný vlasec, drátek barvou co nejpodobnější korálkům, poněvadž když budete mít světlé nebo průhledné korálky, vlasec by mohl prosvítat a konečný dojem tak kazit. Zapalovač či zápalky vám poslouží k zatavení odstřižených konců vlasce, aby se zakončující uzel nerozmotal a konce vás neškrábaly.

Kolem dokola

Korálky

Nejprve si vytvořte jednoduchý úplet z koleček, na který se pak kytička připevní. Zdroj: Sandra Svobodová, Generace 21

Než začnete vytvářet kytičku, je dobré si nejprve udělat něco, na co kytku připevníte. Nyní nastává chvíle, kdy uplatníte znalosti z minulého dílu. Navlékněte tedy dle obrázku nebo návodu z předchozího dílu tolik „koleček“ za sebou, jak je velký váš prst, zápěstí či krk.

Pokud by se vám více líbilo mít prstýnek, náramek či náhrdelník širší, není to žádný problém. V obrázku nad textem je po levé straně vyobrazeno, jak na to. Ustřihnete si tedy další kousek vlasce, který prostrčíte dvěma postranními korálky na začátku výrobku (1). Na pravý konec vlasce navléknete další tři korálky (2) a čtvrtým korálkem v protisměru prostrčíte ještě levý konec vlasce a utáhnete (3). Takto pokračujete dále s tím rozdílem, že na pravou stranu přidáváte pouze dva korálky a třetím stahujete. Připlétáte tak dlouho, dokud „nedohoníte“ délku kmenového úpletu.

Květ květinky

Korálky

Vytvoření květiny není nic složitého. Pouze navlékáte korálky, tvarujete a upevňujete. Zdroj: Sandra Svobodová, Generace 21

Vzorová květina má čtyři „lístky“, můžete jich mít i více, pokud je budete dělat menší, tedy z méně korálků. Lístek kytky je tvořen dvěma částmi. Nejprve si udělejte tu vnitřní. Navlékněte na drátek devět korálků (1), vytvořte z drátku smyčku a jeden konec provlékněte prvním korálkem buď ve směru dolů, nebo do protisměru (2) a situujte lístek spíše ke konci druhého drátku, avšak ne zcela, aby zbyla část na ukončení úpletu. Na pravý (ten delší) drátek navlékněte patnáct korálků (3), záleží na vás, zda stejné barvy, či jiné. Nyní připevněte vnější lístek k vnitřnímu (4). Lze to udělat několika způsoby, snažte se ale, aby byly u sebe lístky pořádně upevněny a zároveň, aby nebylo smyček a uzlů z drátku zbytečně moc. Úplně stačí, když drátek protáhnete prvním korálkem. Pokud to nejde (drátek je moc tlustý a korálky malé), prostrčte drátek okolo prvního korálku druhého lístku a pod posledním lístkem ho dole vytáhněte (4). Poté smyčku pořádně utáhněte (5). Následující okvětní lístky se dělají stejně (6).

Jakmile dopletete poslední lístek, který se vám dle velikosti korálků vešel, je na čase kytičku dokončit. Pravděpodobně se vám uprostřed vytvoří jakýsi nepříliš přitažlivý chomáč drátků. Ten zakryjte několika korálky, které navléknete na drátek, jímž ještě několikrát překřížíte střed květiny. Poté už zbývá pouze upevnit drátek, jehož konec prostrčíte naposledy do nějakého korálku a těsně za korálkem ho ustřihnete nebo zastrčíte, a tím schováte do středu kytičky. Dejte si ale pozor na to, aby šlo o kvalitní ukončení, aby se vám při prvním pohybu rukou květina nerozpletla. Nyní přiděláte květinu k úpletu z kroužků vlascem a můžete se světu pochlubit svým vkusným a praktickým výtvorem.

TIP: Zkuste ještě květinu s perličkou uprostřed (na obrázku v pravém dolním rohu)! Postup je velmi podobný. Na počátku navléknete větší korálek či perlu, které budete oplétat okvětními lístky dle předchozího návodu. Jediný rozdíl je v tom, že jednu polovinu lístků (třeba 2 nebo 3) navlékáte na jeden konec drátku (pravá část vyčuhující ze středového korálku) a druhou polovinu navlékáte na druhý konec drátku (levá část vyčuhující ze středového korálku).

Zkusíte si vlastnoručně vytvořit svůj šperk? Upleťte si jej a pochlubte se nám, jak se vám dařilo.

Příště se můžete těšit na prstýnek se srdíčkem!

Zdroj perexové fotografie: Sandra Svobodová, Generace 21

Sandra Svobodová

Sandra Svobodová

Je spoustu věcí, které nám život nabízí. Mě baví se o takových věcech dozvídat - baví mě vzdělávání a četba, studuji vysokou školu. Ráda se směji a snažím se koukat na věci z více úhlů - vše nemusí být tak špatné/skvělé, jak se na první pohled zdá.

Zanechte komentář