5 tipů, jak navodit vánoční atmosféru

Design / 17.12.2012

Připadají vám svátky jako jeden velký shon? Nemůžete se pořád dostat do té pravé vánoční nálady? Máme pro vás pár tipů, které vám pomohou!

Výzdoba

Pokud se snažíte na poslední chvíli umýt okna, převléct peřiny, vysmýčit každou místnost, zpomalte! Jistě, je důležité mít doma pořádek, ale při všem tom uklízení ani nestihnete nasát vánoční atmosféru. Raději se zaměřte na výzdobu. Adventní věnec už jistě máte na stole. Co takhle přidat do vázy trochu chvojí se stříbrnými třásněmi, vytvořit si malou dekoraci ze sušeného ovoce a okna ozdobit malůvkami? Vaše blízké jistě nebude trápit, v jakém koutě jste zapomněli smítko prachu. Díky výzdobě se budete cítit hezky vy i vaši hosté a pokaždé vám to připomene, že už za několik dní tu budou Vánoce.

Dekorace a svíčky dokážou divy! Zdroj: photl.com

Dekorace a svíčky dokážou divy! Zdroj: photl.com

Svíčky

Vědeli jste, že…

Svíčka se v minulosti používala jako primitivní hodiny, podle zářezů na jejím těle se dalo zhruba usuzovat, kolik je hodin.

Zdroj: wikipedia.cz

Zima je tím nejlepším obdobím pro svíčky. Stmívá se už kolem páté, takže romantickou a sváteční náladu si s jejich pomocí můžete navodit už v odpoledních hodinách po návratu z práce nebo ze školy. Zkuste si alespoň jednou týdně najít chvilku, kdy si zapálíte svíčky, uvaříte voňavý čaj a s knížkou v ruce nebo s relaxační hudbou na chvíli vypnete. A pokud máte k dispozici krb, využívejte jej naplno.

Vůně

Co jiného lépe připomene sváteční čas než vůně vanilky, skořice a hřebíčku linoucí se bytem? Evokuje v nás klid a pohodu a začínáme se těšit, až ochutnáme cukroví. Stejné pocity může vyvolávat i vůně svařeného vína. Zapalte si také voňavé svíčky, k dostání jsou téměř všechny možné vůně, od těch zimních, které vám navodí sváteční náladu, až po ty exotické, díky kterým se na chvíli můžete zasnít a přenést zpět do léta. A chcete-li si vytvořit skutečnou vánoční atmosféru, vyzkoušejte purpuru. Jde o směs bylinek a koření s přidáním vonných esencí, která má u nás dlouhou tradici. Purpura rozvíjí všechny své vůně, když ji zahříváte nebo necháte doutnat.

Vnímejte sváteční pohodu všemi smysly. Zdroj: photl.com

Vnímejte sváteční pohodu všemi smysly. Zdroj: photl.com

Hudba

Vědeli jste, že…

Koledou se též nazývá v některých zemích každoroční sbírka, se kterou kněží obcházejí farnost, aby si vykoledovali prostředky na živobytí.

Zdroj: wikipedia.cz

Abyste navodili skutečně dokonalou vánoční atmosféru, pusťte si klidnou hudbu. Vyhněte se rychlým rockovým či r´n´b rytmům a pro jednou dejte přednost třeba koledám! Kromě toho, že vás jejich poslech navnadí na Vánoce, připomenete si také, jaké to bylo v dětství. Jistě jste s rodiči u stromku nebo u štědrovečerního stolu zpívali nebo poslouchali koledy, proč si na ty bezstarostné časy nezavzpomínat? Budete překvapeni, kolik textů si stále ještě pamatujete!

Rodina a přátelé

Vymezte si během příprav a sháněním dárků čas a navštivte prarodiče, zajděte na horkou čokoládu s kamarádkou či kamarádem, věnujte se svému partnerovi. Kdy jindy než v tomto období? Společnost vašich blízkých vám připomene, jaké krásné chvíle mají nastat.  Plánování vánočních nákupů s partnerem či pečení cukroví s mamkou vás dostane do té pravé sváteční pohody.

Máte nějaký svůj vlastní tajný tip na navození vánoční atmosféry? Podělte se o něj v komentářích.

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Lucie Bekeová

Lucie Bekeová

Dříve editorka sekce Krása, dnes síto, přes které neprojdou žádné hrubky a překlepy v článcích. Vedu korektornu Generace 21 a pokud si při pobíhání mezi domácností, prací a školou najdu čas, sepíšu nějaký ten článek o tom, co mě zrovna štve, těší či děsí.

Zanechte komentář