Jak uchovat vzpomínky.

Projekt 365 – pamatujte si každý den

Design / 1.1.2014

Víte, co jste dělali před týdnem? Před měsícem? V srpnu roku 2013? Rozjeďte Projekt 365 a zůstanou vám vzpomínky na každý den!

Máme tendenci rychle zapomínat. Na procházku podzimní krajinou. Na oblohu plnou hvězd z minulých prázdnin. Na narozeninový dort, který nám upekla kamarádka. Možná jste i vy při bilancování na konci roku vzpomínali na všechno, co jste prožili. A zaručujeme vám, že na něco jste zapomněli. Kvůli každodenním povinnostem zapomínáme na věci, které se dotkly našeho srdce. Které námi pohnuly. Zapomínáme na zážitky, při kterých jsme si tvrdili, že tohle si budeme pamatovat navěky.

Vyvolané fotografie

Vzpomínky vám zůstanou napořád.
Zdroj: pixmac.cz

Projekt 365

A přitom každý den se něco stane. Dáte si výtečný oběd, zajdete na výstavu nebo vám partner koupí květiny. Ale jak si to všechno pamatovat? Málokdo z nás si píše deník. Každodenní zápisky totiž vyžadují váš čas. Je tady ale rychlá alternativa, která vám zaručí, že nezapomenete – Projekt 365. Roční mise, v níž každý den uděláte jednu fotografii. Dnešní doba takovému projektu vyloženě nahrává. Pryč jsou časy, kdy kompaktní fotoaparáty byly těžké a neskladné, stejně tak i vestavěné fotoaparáty v chytrých telefonech jsou dnes mnohem kvalitnější než dřív. Projekt 365 vám připomene, co všechno jste zažili. Je taky zajímavou psychologickou sondou do vašeho života. Názorně ukazuje váš život z perspektivy na základě toho, co jste si vyfotili. Může být proto celkem dobrou pohnutkou k tomu začít žít a udělat z každého něco výjimečného.

Závazek, který moc nestojí

Každodenní fotografování je závazek. Přemýšlet, co vyfotit a pak cvaknout v tu správnou chvíli. Pokud navíc chcete dát tomu trochu formu, založíte si fotografický deník, který Vám ukousne dalších pár minut. Říkáte, že na tohle nemáte čas? Tak v tom případě odpovězte sami sobě, kolik času ztratíte každodenním nicneděláním nebo aktualizací stavů vašich přátel na Facebooku. Ani teď nenajdete pár minut času na to, abyste si uchovali napořád své vzpomínky?

Jak si udělat fotografický deník

Fotografický deník může mít několik podob. Tou nejjednodušší je prosté ukládání do připravené složky ve vašem počítači. Můžete si však udělat i online galerii, například přes Instagram, Tumblr, Flickr nebo české Rajče. Pokud budete chtít k fotografii vložit i text, vsaďte na bezplatné blogovací platformy Blogger nebo WordPress.

NÁŠ TIP: Každý měsíc můžete shrnout ve video prezentaci. Nám v redakci se osvědčil Windows Live Movie Maker. Tvorbu prezentací včetně hudebního podkladu zde zvládne skutečně každý! A na sklonku roku udělejte video shrnutí, u kterého si můžete s klidným srdcem říct: Letos to stálo za to!

Fotografování s iPhonem

Foťte cokoliv, nehledejte za tím vědu.
Zdroj: picjumbo.com

Nehledejte v tom vědu

Mobilní aplikace

Tyto projekty podporují i chytré telefony. Zkuste na Google Play  nebo v App Store vyhledat „365“ a můžete si vybírat z několika povedených aplikací. Mějte ale na paměti, že telefon vám může kdykoliv vypovědět službu, takže fotky zálohujte i v PC.

Mobilní aplikace pro fotografování

zdroj: picjumbo.com

Přemýšlíte, jak začít? Prostě foťte. I když si myslíte, že to neumíte. Každodenní cvakání má jednu nespornou výhodu – tak jako všechno, co děláte pravidelně. Budete se zlepšovat. Časem začnete přemýšlet nad tím, jak na správnou kompozici snímku a zjistíte, v jakém světle se fotí nejlépe. Těšte se na svůj vývoj, zaručujeme, že přijde.

NÁŠ TIP: Často se používají k tomuto projektu různé postavičky, plastová zvířátka nebo drobné plyšové hračky. Ty se objevují ve fotografiích a nabízí prostor k zábavnému příběhu. Prostřednictvím vašeho „talismanu“ můžete zaznamenat svůj život. Plastovou koalu můžete vyfotit na dovolené, v honosné restauraci i na horách u grogu.

 Projekt 365 v sobě skrývá velký potenciál. Jedna fotka denně vám přinese nečekané sebepoznání i stovky malých vzpomínek. Tak už na nic nečekejte a běžte něco cvaknout!

Zdroj perexové fotografie: pixmac.cz

Silvie Olbrichová

Silvie Olbrichová

V duši stále malá holka, která má ráda milé lidi, hřejivé slovo, motivační citáty a fotografie. Inspiraci hledá všude kolem sebe a nachází ji i tam, kde ostatní ne. Miluje, když den prožije naplno a napíše hezký článek. Kontaktovat ji můžete na silvie.olbrichova@generace21.cz

Zanechte komentářVaše názory

 • Tomáš

  Pěkně napsaný článek a díky tímto za tip. Dneska spouštím svoji 365tku 🙂

  • Silvie Trebatická

   Tomáši, děkujeme za pochvalu a těšíme se z toho, že i Vy v tom „jedete“ s námi 🙂

 • Bonnie

  Nikdy jsem to nevydržela, ale pravda je, že mobilem fotím tak často, že bych asi 365 složila mrknutím oka.

 • Fotograf Uherský Brod

  Výborný nápad na zachování vzpomínek. Fotím sice hodně, ale stejně mám strach, že bych stejně někdy vynechala =)