Designová sluchátka do uší s kamínky ve tvaru Disney

Nejlepší sluchátka – jak je poznat?

Technologie / 14.1.2013

Je to neuvěřitelné, sluchátek existuje nepřeberné množství druhů, tvarů, barev a designů. Jediným problémem však zůstává, dle čeho si vybrat a neprohloupit?

V hledáčku cena

Sluchátka se zebřím motivem

Motiv zebry nemusí vždy znamenat kvalitu. Zdroj: levnejitojde.cz

Ať hledáme kdekoliv, na internetu nebo v kamenných obchodech, nacházíme sluchátka již od 19 Kč až po desítky tisíc korun za jediný kus. Nejdražší sluchátka najdeme především ve specializovaných e-shopech a prodejnách zaměřených především na profesionální audio techniku. Tyto sluchátka nás uchvátí kvalitou zvuku takovým způsobem, že je nebudeme chtít sundat z uší.

Naštěstí již neplatí, že zde nalézáme strohý černý vzhled, ale přesto je stále střídmější než u nejlevnějších sluchátek, která jsou téměř bez výjimky dobrá leda tak na obdivování nebo chlubení se excentrickým designem. Zvuk se jimi řine neuvěřitelným způsobem a chceme- li se starat o svůj sluch, tak si je určitě neopatříme. Nízkou kvalitu nám prakticky již oznamuje cena a výrobci se nás snaží nalákat jiným způsobem. Nejčastěji právě designem.

Design na prvním místě

Jelikož design je při výběru výrobku tím prvním, čeho si zákazník všimne, bývá pro výrobce sluchátek jednou z priorit. Vždyť to, co je hezké, se lépe prodává. Při návštěvě obchodů a eshopů nalézáme sluchátka různých barev a tvarů. Vybíráme si z tygrovaných, růžových, červených či fádně černých. Barevné škále se zde meze nekladou.

Na doma, sport, profesionálně či na cestu?

Většinou jsou již předem rozděleny do skupin dle jejich užití a funkce, např. sportovní, na doma, profesionální, bezdrátová, přenosná. Dále jsou také dělená do podskupin, např. sluchátka přenosná: náhlavní, za uši, do uší (tzv. pecky), s týlním mostkem atd. Nejprve si musíme rozmyslet, kde a jak budeme sluchátka užívat.

Když si budeme chtít poslechnout hudbu ze své mikro věže, rozhodně si na to nevezmeme obyčejné „pecky” za dvacku, jelikož bychom z hudebního zážitku neměli téměř nic. Na hodinovou cestu městem si nebudeme na uši brát sluchátka přes hlavu za několik tisíc, když posloucháme MP3 z přehrávače nevalné kvality. Naštěstí si dnes můžeme kvalitní zvuk vychutnat kdekoliv nejen díky přehrávačům vysoké třídy, ale nově také přenosnými sluchátky do uší s luxusní kvalitou zvuku, za kterou si samozřejmě připlatíme.

Poznávací znamení kvality

Sluchátka Beats Wireless

Kvalitu většinou potvrdí značka, ale bohužel i cena. Zdroj: datart.cz

Prvním, a měl by být zároveň hlavním prozkoumávaným znakem, je zvuk! Bez praskotu, rušivého drnčení a pískání ve výškách i basech a jiných vad.

Dále konstrukce sluchátek samotných. Kvalita plastu, kabelů. Dnes, v době, kdy si každý může dopřát luxus kabelů zabalených v praktickém textilním rouchu, se bohužel stále obracíme na nepraktické, v lepším případě pogumované, cosi, které se často láme a zamotává.

Koupeno, co dál?

Údržba sluchátek by se pro nás měla stát rutinou. Pravidelné vyčištění plochy, která se obvykle nachází v uchu či jeho blízkosti, je zásadní nejen pro hygienu, ale i pro životnost vašich sluchátek. Uskladnění není vůbec problematické, a přesto je tak důležité.

I když jsou „hlavičky“ sluchátek opatřeny opravdu miniaturními dírkami pro přenos zvuku, i do nich se dostává prach, takže je dobré uskladnit sluchátka během doby, kdy je nepoužíváte, ve skříni, šuplíku nebo obyčejné krabičce. Též je důležité kabely u „hlaviček“ nelámat. Dávejte si pozor, jak kabely skládáte. Rozhodně by se sluchátka neměla jen tak povalovat ve vaší kapse, kabelce či tašce. Čtěte příbalové letáky, dozvíte se v nich například i to zda- li můžete se sluchátky vyrazit do mrazu. Pečujte o ně, prodlužujete tím jejich životnost.

Zdroj úvodní fotografie: slevovi.cz

Renáta Slábová

Renáta Slábová

Technika je moje hobby, budu vám přinášet informaceo všem co mne v technice zaujalo a co obdivuji či nesnáším.

Zanechte komentář