Jak úspěšně prodat: vyjednávací schopnosti

Osobní rozvoj Vztahy / 18.1.2014

Každý z nás svým způsobem v rozhovoru vyjednává. Ale jak vyjednávat správně?

Pojem vyjednávání možná znáte z akčních filmů, kdy nějací lidé unesou hlavního hrdinu a chtějí výkupné. A tehdy nastupuje vyjednavač, který se snaží s únosci jednat. Vyjednávání ale rozhodně není jednáním pouze v takto negativních chvílích. Jednáte, když jste na obědě za obchodními účely, vyjednáváte s učiteli ve škole, vyjednáváte v práci nebo i v obchodě. Pojďme se společně podívat na prvky správného vyjednávání.

Dejte prostor k vyjádření i druhé straně

Nechte druhou stranu dát najevo svůj postoj. Zdroj: photl.com

Nechte druhou stranu dát najevo svůj postoj. Zdroj: photl.com

Vyjednávání, stejně jako rozhovor nebo diskuze, je proces, kterého se účastní minimálně dvě strany. Proto je důležité, abyste nechali druhou stranu říct své názory a postoje. Kdyby se druhá strana nevyjádřila, neměli byste prostor pro vyjednávání, nebylo by vlastně vyjednávání vůbec třeba.

Jste vzájemně propojení

Možná se vám to zdá jako hloupost, ale je tomu opravdu tak. Se svým „protivníkem“ jste si opravdu velmi blízcí, jeden bez druhého ztrácíte svou moc a svou funkci. Vy, jednatelé, chcete docílit změny v názoru protivníka, byť jen malinké. A pokud vám to vaše protistrana neumožní svým „ano“, pak nejste úspěšným jednatelem a neodcházíte s pocitem, že jste dosáhli svého cíle. Proto veďte rozhovor, snažte se o vzájemné pochopení a úctu, ale nenechte protivníka odejít z bojiště bez kladné odpovědi, která je vaší odměnou.

Hrajete, proto manipulujete a překrucujete

Možná se cítíte ublíženě, když vám někdo řekne, že když jednáte, pak si s dotyčným hrajete, že s ním manipulujete a dokonce i překrucujete skutečnost, že? Ale z našeho hlediska to vůbec není špatné, je to proces, kterým procházíme každý den. A nejde jen o obchodní jednání. Jde i o situace u vás doma, u vašich přátel nebo kolegů z práce. Při jednání, jak možná znáte právě z televizních seriálů a různých filmů, se občas používají nečestné praktiky; ty byste měli při obchodních jednáních raději vypustit. Uvědomte si, kam chcete druhou stranu dostat, ale také mějte na paměti, že právě druhá strana se může snažit dostat někam i vás. Tedy každý z vás má svůj cíl a chce po jednání svou odměnu. Pozorně tedy naslouchejte a snažte se dostat dotyčného tam, kam chcete.

Průběh jednání:

 zaujetí určitého názoru

• vytyčení cíle

• zpracování „protivníka“

• zajištění odměny

• ukončení jednání

Riskujte!

Risk je zisk… anebo ztráta. S takovým příslovím jste se už někdy určitě setkali. Je pravdivé. Pokud člověk riskuje, neví předem, zda něco získá nebo ztratí. Někdy můžete prostřednictvím riskování získat i ztratit zároveň. Pokud druhou stranu dostatečně neznáme, pak riskujeme vždy, protože nevíme, jak bude reagovat na naše názory a postoje. Ale riskování je v takových chvílích nezbytnou a přirozenou součástí konverzace, kterou nevnímáte nijak nevhodně. Stejně tak ani druhá strana. Na riskování si spíše dávejte pozor u lidí, které znáte a kteří znají vás. Tam byste mohli jít do už předem prohraného boje.

Možná nejste takový typ člověka, který by rád vyjednával. Ale v některých zemích je vyjednávání součástí obchodu. Pokud nebudete vyjednávat, pak dostanete při prodeji tak vysokou cenu, že domů odjedete s prázdnými kapsami.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentář