Jaké byly nejzajímavější knihy roku 2013?

Kultura Literatura / 1.1.2014

Na které knihy z roku 2013 bychom neměli zapomenout?

Nejen o vánočních svátcích se dají pohádky občas vyměnit za novou knihu, u které může dojídat cukroví a upíjet svařák. Dokud je zima za okny, je ten nejlepší čas zůstat pod dekou a přečíst si všechno, co se přes rok nestihlo. Představím vám široký, ale zato pestrý výběr knih, které byly za rok 2013 nejvýraznější.

Inferno  Zdroj: bux.cz

Inferno
Zdroj: bux.cz

Napínavé a očekávané

Další dobrodružství symbologa Roberta Langdona v očekávaném thrilleru Inferno, které nás tentokrát zavádí až do samotného Pekla. Autor Dan Brown už má sice pevnou základnu svých fanoušků, ale nikdy není pozdě začít – ať s prvním, nebo posledním románem, protože právě tolik předchozích čtenářů už potvrdilo, jak strhující a napínavé je to čtení.

Levhart Zdroj: bux.cz

Levhart
Zdroj: bux.cz

Ani v roce 2013 nepovolil příval severských detektivek. Jo Nesbø znovu do akce přivedl detektiva Harryho Hola v detektivním příběhu Levhart. Norským městem otřásne smrt dvou zavražděných žen, které se utopily ve vlastní krvi. Ale jak to v těchto případech bývá, je to pouze začátek všech hrůz.

Lars Kepler na druhou stranu rozvinul okrajový příběh, který se objevoval ve všech jeho předchozích románech. Písečný muž navazuje na starý případ Joona Linna vyšetřujícího mladého muže, který už měl být údajně sedm let po smrti. Osudným se mu měl stát sériový vrah, kterého sám detektiv dostal za mříže.

Něco pro zahřátí

Občas se ale na chladné zimní večery hodí spíše literatura, která zahřeje. Loňský rok se nesl hlavně v nádechu pokračování. Takže následoval i další díl Padesáti odstínů. Temnotou prostupuje druhý díl a navazuje na něj závěrečnou knihou Padesát odstínů svobody. Příběh Anastasie Steelové a Christiana Greye připomínal popelčin příběh plný erotiky. Ale postupně se odhalují všichni Christianovi démoni a až v posledním díle se ukáže, jak to s tímto problémovým a dramatickým párem skončí. Spolu s úspěchem knižní série E L James se na knižních pultech objevilo nespočet titulů s podobnou tématikou. Proto je z čeho vybírat.

K zamyšlení

Rukopis nalezený v Akkonu, nejnovější kniha brazilského spisovatele Paula Coelha, je plná historických událostí soustředících se na hodnoty, jež člověku zůstávají, když ztrácí vše ostatní.

Dva knižní příběhy, které jsou rozdílné, ale přesto jsou si v něčem podobné – dokáží vyvolat silné emoce a rozpláčou. Hvězdy nám nepřály od Johna Greena je vtipný a optimistický příběh o mladé dívce, která pomalu umírá. Stále má ale sílu se zamilovat a prožít život s humorem.

Na druhou stranu kniha Než jsem tě poznala je o mladé dívce, která je spokojená se svým obyčejným životem a neodváží se snít. Až do chvíle, kdy pozná svého zaměstnavatele. Muže, který měl nehodu a od té doby se nemůže hýbat. Chtěl všechno vidět, všude být, ale teď bez pomoci nedokáže vůbec nic a život mu pouze zhořkl. Když se tito dva lidé poznají, mají šanci navzájem změnit své osudy. Pak už dívka může svůj život rozdělit na dvě části, na tu – než jsem tě poznala a na tu potom.

Neobyčejný kluk Zdroj: bux.cz

Neobyčejný kluk
Zdroj: bux.cz

Neobyčejný kluk by se mohl považovat za knihu pro děti, ale záleží na vkusu. I pro dospělého může znamenat silný zážitek. Auggie Pullman se narodil se zdeformovaným obličejem a musí poprvé nastoupit do školy. Jak se s tím vypořádá? A jak se s tím hlavně vypořádají ostatní? Všechny příběhy se vždy nutně nemusí točit pouze kolem dospělých.

Nesmíme zapomínat na české autory

Michal Viewegh vydal v roce 2013 svou pětadvacátou knihu Můj život po životě. I po své těžké srdeční příhodě dokáže stále psát. V této knize zachycuje zkušenosti člověka s těžce poškozeným mozkem. Kniha, do které může vložit to nejhorší ze svého života.

Josef Formánek přišel s pokračováním, s názvem Syn větru a Prsatý muž. Navázal na předchozí bestseller Prsatý muž a Zloděj příběhů. Prsatý muž se vrací na ostrov Siberut a odhaluje, jak moc se za ten čas změnil on sám i jeho život. Jak bude pokračovat příběh Davida Zajíce a kdo je vlastně onen Prsatý muž?

Proto v rámci konce prokrastinace pořádně čtěme!

Zdroj perexové fotografie: foter.com (upraveno, Generace 21)

Tereza Srbecká

Tereza Srbecká

Nenapravitelná knihomilovnice, která čte cokoliv, co má více jak dvě slova. Současně pisatelka drobných útvarů od podpisu až k povídkám. Studentka Literární akademie Josefa Škvoreckého...

Zanechte komentář