Chcete i vy tipy na zlepšení komunikace?

Osobní rozvoj Vztahy / 11.1.2014

Co je ti? Ale nic… I u vás funguje tahle mizerná komunikace?

Vztahy se každou chvíli potýkají s potížemi, protože spolu partneři neumí komunikovat. Taková je situace nejen ve vztazích, děje se to i v rodinách nebo mezi přáteli. Jak tedy zlepšit komunikaci?

Naslouchejte

Říkáte si, že tento první bod máte splněn? Opravdu? Podívejme se na to trochu zblízka. Mnoho lidí si myslí, že dokážou naslouchat. Je ale naslouchání to samé co poslouchání? Zdaleka ne. Pokud něco nebo někoho posloucháte, pak nemusíte vnímat každé slovo. Ale vždyť vy tu písničku od Gotye Somebody That I Used To Know znáte naprosto skvěle nazpaměť, že? Ale zamysleli jste se někdy nad tím, kolikrát jste si ten song museli pustit, abyste si ho celý zapamatovali? A u lidí to přece takto nefunguje, nemůžete si nahrát každé jejich slovo a poslouchat ho desetkrát denně a za pár dní na monolog odpovědět, protože si budete pamatovat, co vám dotyčný říkal. Naslouchání spočívá v třídění myšlenek, vět a dalších názorů podle naléhavosti a důležitosti. Důležitost člověk většinou už rozpozná, když se s člověkem zná delší dobu. Když budete správně naslouchat a neházet každé slovo za hlavu, protože vás to nebaví poslouchat, pak se vám druhý jistě odmění důvěrou a nasloucháním vaší osobě, když to budete potřebovat.

Nejen poslouchejte, snažte se i naslouchat. Zdroj: foter.com

Nejen poslouchejte, snažte se i naslouchat. Zdroj: foter.com

Reagujte

Když jsem byla menší, ráda jsem své rodiče provokovala ignorací. Jednoduše jsem zjistila, že je to naštvalo více, než kdybych jim nějak odmlouvala,“ svěřila se Katka z Brna, studentka vysoké školy.

Možná byste tomu těžko věřili, ale tím, že lidi okolo ignorujete, jim ubližujete více, než kdybyste jakkoli reagovali na jejich slova, řev nebo trucování. Snažte se tedy reagovat na slova druhých – tím se ale nemyslí to, abyste se snažili mít vždy poslední slovo, to by rozhovory asi nikdy neměly konce. Pozor, slovy „hm“, „aha“, „no“ ale nereagujete, spíše berete na vědomí, že vám dotyčný něco řekl, že jste to zaznamenali, ale nic víc. Snažte se reagovat smysluplně tak, abyste člověku dali „odpověď“ (nemusí to být slova pouze jako odpověď na otázku, ale na jakákoliv slova). Pak bude váš společný rozhovor o to přirozenější, kvalitnější a pro obě strany i srozumitelnější.

Buďte srozumitelní, abyste nebyli schovaní za maskou nepochopení. Zdroj: foter.com

Buďte srozumitelní, abyste nebyli schovaní za maskou nepochopení. Zdroj: foter.com

Buďte srozumitelní

Komunikujte srozumitelně. Nesnažte se používat metafory, kterým sami nerozumíte. Nepoužívejte je ani tehdy, pokud si nejste jistí, že jim bude druhá strana rozumět. Srozumitelností můžete chápat i to, že nebudete mumlat něco pod nosem, ale budete mluvit dostatečně jasně a nahlas. Totéž platí i pro rychlost komunikace. Pokud vynecháte veškerá písmena ve větách a budete používat v rychlosti jen samohlásky, těžko vám někdo bude schopný rozumět, natož vám odpovědět.

Nemůžete najít to správné slovo? Zdroj: foter.com

Nemůžete najít to správné slovo? Zdroj: foter.com

Čtěte

Zdá se vám, že skoro v každé větě ztrácíte slova? A nemůžete si vzpomenout na žádný výraz? Pak doporučujeme, abyste se ponořili do knih. Čtení knih totiž zvyšuje vaši slovní zásobu. Tím tedy zlepšuje vaši komunikaci a pocit druhých z vašich projevů. Možná už po několika knihách pocítíte rozdíl sami. Jak v písemné, tak v mluvené komunikaci.

Jak na lepší komunikaci ve 4 bodech?

• naslouchejte

• reagujte adekvátně

• rozšiřte si slovní zásobu

• buďte srozumitelní

 

Hodně štěstí!

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentář