Na Jezerce se věnují tradici kočovných herců

Divadlo Kultura / 7.1.2014

Podívejte se do zákulisí dřívějších hereckých společností prostřednictvím nové autorské hry Arnošta Goldflama Komedianti.

Na začátku 20. století, kdy domácnosti ještě neplnil zvuk televize, lidé hledali zábavu jinde. Nemuseli ale pátrat daleko, zábava přijela přímo do jejich vesnice. Kočovné herecké společnosti měly silné zastoupení a rozdávaly radost ve všech koutech našeho území. A Divadlo Na Jezerce nabízí výlet do historie právě za takovými společnostmi. Usaďte se v hledišti a vydejte se na jednu štaci s kočovnými herci a prožijte s nimi všechny jejich zkoušky, herecká vystoupení, radosti i trápení.

Hra ze života herců

Režisér Arnošt Goldflam představil novou hru z hereckého zákulisí právě v divadle, které je založeno na podobné zvyklosti. Divadelní společnost Jana Hrušínského má dlouholetou rodinnou tradici, Komedianti jsou tak uváděni na jevišti, se kterým se dokážou skvěle ztotožnit. Diváci, kteří Divadlo Na Jezerce znají, vědí, že divadlo láká hlavně na zábavu. Přináší oddechové hry, které ale fungují, což potvrzuje stále vyprodané hlediště.

Ukázka z představení o pirátech. Zleva Rudýnek Rostislav Novák), Klárka (Klára Issová) a Vaclíkovský (Petr Vacek). Zdroj: divadlonajezerce.cz

Ukázka z představení o pirátech. Zleva Rudýnek (Rostislav Novák), Klárka (Klára Issová) a Vaclíkovský (Petr Vacek). Zdroj: divadlonajezerce.cz

Komedianti sází právě na humor, a ačkoliv řeší zajímavé téma, inscenace působí zmateným dojmem. Jednotlivé scény na sebe moc nenavazují, během okamžiku se zkoušky inscenací mění v probírání osobních věcí, mladí řeší budoucnost, staří vzpomínají na minulost, na scénu navíc občas vstupuje svým stydlivým krokem hostinský, který herce nejprve nemůže vystát, až se do divadla zamiluje natolik, že si herectví přeje zkusit. Nejlepšími momenty inscenace jsou ale bezesporu představení, která herci hrají při svých zájezdech. „Divadlo na divadle“ je zde vyřešeno skvělým způsobem a hru dělá zajímavější.

Nechte se pobavit vzpomínkami na kočovné herce

Inscenace staví zejména na hereckých osobnostech a výkonech hlavně dvou mužských protagonistů. Nejvýrazněji působí Rostislav Novák v roli starého herce Rudýnka a Petr Vacek jako Vaclíkovský. Svými energickými výkony táhnou celé představení. Obdiv za výborný výkon pak patří i devadesátileté Věře Kubátové, která si zahrála bývalou herečku a nápovědku.

Rudýnek (Rostislav Novák) vypráví své herecké vzpomínky. Zdroj: divadlonajezerce.cz

Rudýnek (Rostislav Novák) vypráví své herecké vzpomínky. Zdroj: divadlonajezerce.cz

Goldflamovi Komedianti si zaslouží pozornost zejména za svůj námět, připomínají totiž divadelní historii, na kterou by si člověk snad již nevzpomněl, přestože kočovní herci těšili své publikum úplně stejně, jako v kterémkoliv kamenném divadle té doby. Goldflam tak dává úžasnou příležitost nahlédnout do života kočovných herců. Ačkoliv hra nepatří k náročnějším, milovníci oddechových her Divadla Na Jezerce budou spokojeni.

Inscenace: Komedianti
Autor: Arnošt Goldflam
Divadlo: Divadlo Na Jezerce
Premiéra: 12. prosince 2013
Režie: Arnošt Goldflam
Herecké obsazení: Jan Hrušínský, Miluše Šplechtová, Kristýna Hrušínská, Klára Issová, Rostislav Novák/Arnošt Goldflam, Věra Kubátová, Petr Vacek, Michal Kern, Václav Liška
Cena: 390 Kč, přístavek 250 Kč

Zdroj perexové fotografie: divadlonajezerce.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář