turné čtyř můstků 13/14

Češi v Oberstdorfu propadli

Sport / 30.12.2013

V neděli 29.12. začalo Turné čtyř můstků. Úvodní závod se odehrával v německém Oberstdorfu – jak se vedlo českým skokanům? Čtěte dále.

Úplně první závod série se konal na Nový rok v roce 1953. Zúčastnili se závodníci z šesti zemí světa a přihlíželo více než 20.000 diváků. Prvním vítězem celé série se stal Rakušan Sepp Bradl.

Doposud jediný závodník v historii vyhrál všechny čtyři závody v jednom roce – podařilo se to Svenu Hannawaldovi z Německa v sezóně 2001/2002.

Nejvíce titulů z Turné čtyř můstků má na kontě finská legenda Janne Ahonen, dokázal sérii závodů vyhrát hned pětkrát.

K zimním sportům patří neodmyslitelně skoky na lyžích a k těm zase patří Turné čtyř můstků. Série čtyř závodů, z nichž dva se odehrávají v Německu (Oberstdorf a Garmisch-Partenkirchen) a dva v Rakousku (Innsbruck a Bischofhofen) mají tradici už od roku 1952. Mezi vítěze série, tj. závodníky s nejvyšším součtem bodů ze všech čtyř závodů se řadí i dva Češi – Jiří Raška v sezóně 1970 a Jakub Janda v sezóně 2005. Jak se vede v letošním ročníku jejich nástupcům?

Kvalifikace by šla, ale…

Turné čtyř můstků má specifický způsob průběhu samotné soutěže. Den před závodem se skáče kvalifikace, ze které do samotného závodu postupuje 50 nejlepších, z toho 10 jsou nasazené světové špičky. Po kvalifikaci se seřadí závodníci podle bodového zisku a v prvním kole skáčou vždy dva proti sobě, kdy nejlepší soutěží s nejhorším atd. Ten s lepším výsledkem ve dvojici postupuje do druhého kola, kde už se jednotlivé skoky hodnotí bodově a vítěz je zároveň vítězem celého závodu.

Závodník se musí soustředit po celou dobu letu, zejména vítr bývá záludný.

Naši reprezentanti postoupili z kvalifikace všichni, nicméně v prvním kole se jim nedařilo. Nejméně z našich skočil Antonín Hájek (115) a podlehl tak polskému soupeři Žylovi, obdobně skončil Čestmír Kožíšek (115,5) i Jan Matura, jehož výkon (124) nestačil na Němce Andrease Wankeho. Do druhého kola tak postoupil pouze Lukáš Hlava, který přestože v prvním kole prohrál, stačilo to, aby byl mezi pěti nejlepšími poraženými, kteří taktéž postupují.

Jednoznačné vítězství Ammanna a zlepšení výkonu Hlavy

Ve druhém kole nedal svým soupeřům šanci Simon Ammann ze Švýcarska, který vyhrál i kolo první a svým skokem 133 metrů si zajistil vítězství v úvodním závodu série. Jako jediný dostal přes 300 bodů. V těsném závěsu za ním skončil jeho věčný sok Bardal a o třetí místo se se shodným bodovým ziskem podělili Peter Prevc a Thomas Diethart.

Po ohlášení délky skoku propuká radost.

Náš jediný zástupce ve druhém kole, Lukáš Hlava, doletěl 125,5 metru daleko a nakonec skončil na dvacátém místě. I přestože z kvalifikace postoupil z posledního místa, jedná se o jeho nejlepší výsledek v sezóně, jelikož doposud se vždy pohyboval okolo padesátého místa. Může tak být se svým výkonem spokojen. Věříme, že v dalších závodech turné, ho budou následovat i ostatní. Další závod se odehraje už 1.1.2014.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons