Ukrajina

Kam kráčíš, Ukrajino?

V obraze / 2.1.2014

Zatímco my jsme si užívali poklidného adventu a veselých Vánoc, na Ukrajině bylo toto období ve znamení protestů. A jejich konec se neblíží.

Koncem listopadu vrcholila jednání pro podpis ukrajinské asociační smlouvy s Evropskou unií. Jenže už samotnou fázi příprav přerušil prezident Viktor Janukovyč. A lid zareagoval. Z kyjevského náměstí Nezávislosti se stalo centrum protestů, demonstrace ale probíhaly po celé Ukrajině. Největší protestní akce od dob oranžové revoluce  volaly po demisi prezidenta a rozpuštění vlády, po vymanění se ze spárů Ruska a po přiklonění se k Evropské unii. A když už to po několika týdnech vypadalo, že se situace uklidní, lidé se k protestům zase vrátili. Tentokrát přišli vyjádřit nejen svůj odpor k vládě, ale i podporu Taťjaně Čornovolové. Mladé novinářce, která se demonstrací účastnila od počátku a která teď zbitá skončila v nemocnici.

Ukrajina na cestě do EU?

Ukrajina na cestě do EU? Zdroj: Nessa Gnatoush, commons.wikimedia.org

Co na té Evropské unii vidí?

Proč vlastně Ukrajinci tak moc prosazují příklon k Evropské unii, když my na ni nadáváme, kudy chodíme? Pro Ukrajinu má Evropská unie jiný význam, než pro nás. Znamenala by vymanění se z vlivu Ruské federace, pokrok, zlepšování. Musel by se zlepšit stav lidských práv a dohled nad jejich dodržováním. Rasismus, násilí na ženách, policejní násilí – nic z toho není Ukrajině neznámé.

Už samotný proces přibližování a přijímání unijních norem Ukrajině může v mnohém pomoci. Zatímco pro nás jsou Evropská unie a její pravidla vnímány často negativně, jako něco omezujícího, nepodporujícího, Ukrajina k EU vzhlíží z úplně jiné pozice. Vidí v ní šanci na svobodný život, na zlepšení problémů s chudobou, na větší samostatnost, rozvoj, právní stát. Tedy to, co je pro nás už vlastně samozřejmostí.

Ukrajina na rozcestí

Ukrajina se tak opravdu dostala na pomyslné rozcestí. Může ještě více utužit svůj vztah s Ruskem, čímž získá stabilního partnera. O to ale evidentně Ukrajinci nestojí. Mít za partnera Rusko znamená být pod vlivem Ruska a obyvatelé Ukrajiny volají po druhé cestě. Po cestě, která bude kostrbatější, zdlouhavá, ale na jejímž konci je čeká pravděpodobně lepší budoucnost a svoboda.

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj perexové fotografie:  Tatiana Mironova, sxc.hu

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář