Vytvořte si vlastní šperky z korálků I. díl: začínáme

Krása a móda / 3.1.2014

Udělejte si sami prstýnek, náramek nebo náhrdelník z korálků! Poradíme vám, jak jednoduše na to!

Máte rádi šperky z korálků a jste alespoň trochu tvořiví? Zkuste si sami udělat prstýnek, náramek nebo náhrdelník z korálků z takové barevné variace, kterou si vyberete. Slaďte barevně každý svůj kousek oblečení přesně s takovými korálky, které se k němu hodí.

Připravili jsme pro vás seriál článků, ve kterém naleznete návody na korálkové šperky. V 1. díle se naučíte základní a nejjednodušší smyčku, která se pak objevuje v mnohých složitějších konstrukcích z korálků. K vytvoření jemného a pohledného šperku už vám i toto postačí.

Máte rádi kytičky? Součástí tohoto dílu bude také návod na prstýnek, náramek či náhrdelník z jednoduchých drobných kytiček. Jestli zvolíte modré, červené, černé, růžové, bílé nebo průhledné korálky, je zcela na vás. Postup je vždy stejný.

Přeji příjemnou zábavu a kreativní náladu!

Připravte si:

 • silonový vlasec,
 • korálky libovolné barvy,
 • nůžky nebo kleštičky,
 • zapalovač či zápalky

V případě, že jste se rozhodli vytvořit si náramek nebo náhrdelník, pořiďte si i malé zavírání. V následujících ukázkách je použit tmavý vlasec, aby to bylo na obrázcích dobře vidět. Vám spíše doporučujeme vlasec průhledný, poněvadž když budete mít světlé nebo průhledné korálky, vlasec by mohl prosvítat a konečný dojem tak kazit. Zapalovač či zápalky vám poslouží k zatavení odstřihnutých konců vlasce, aby se zakončující uzel nerozmotal a konce vás neškrábaly.

Kolečka aneb jednoduchostí ke kráse

Korálky

Jednoduchý vzor, který zvládne každý. Zdroj: Sandra Svobodová, Generace 21

Délku vlasce přizpůsobte rozměru té části těla, pro kterou bude výrobek určen, a ten ještě zdvojnásobte. Nyní se můžete rozhodnout, z kolika korálků bude tvořen základní kroužek. Počet by však měl být sudý. Vzorový návod je tvořen z šesti korálků, ovšem postup je vždy stejný, akorát přidáte o dva, čtyři, šest atd. korálků více.

Navlékněte na vlasec pět korálků (1) a umístěte je doprostřed. Navlékněte ještě šestý korálek, který si ponecháte u jednoho konce vlasce (2, 3). Tím v protisměru protáhněte druhý konec vlasce (4). Poté korálek stáhněte dolů k ostatním korálkům, čímž se vám vytvoří kroužek (5). Pokuste se přitom, aby korálky zůstaly uprostřed vlasce. Nyní se vám jakoby konce vlasců oddělily. Navlékněte další dva korálky na jeden konec vlasce a další dva na konec druhého vlasce (6) a nyní postup opakujte, tedy další korálek navlékněte na jeden konec vlasce (3) a druhým koncem jej opět v protisměru protáhněte (4). Takto pokračujte až do žádané délky.

Kytičky na dvojí způsob

Korálky

Líbezné kytičky sluší každé dámě. Zdroj: Sandra Svobodová, Generace 21

Délku vlasce určete stejně jako v předchozím postupu. Na vlasec navlékněte sedm korálků jedné barvy (1) a druhý konec vlasce protáhněte všech sedm korálků v protisměru (2). Korálky stáhněte a soustřeďte přitom umístění utaženého „kolečka“ na kraj. Opět se vám jakoby vytvoří dva vlasce. Nyní provlékněte jeden korálek jiné barvy oběma vlasci a stáhněte ho k ostatním korálkům (3). Poté strčte levý konec vlasce zleva do čtvrtého korálku v kolečku korálků (po obou stranách zbudou tři korálky) a pravý konec vlasce do téhož korálku zprava (4). Utažením se vám vytvoří kytička. Pakliže chcete hned navázat další kytičkou, navlékněte na delší vlasec sedm korálků a opět je tím samým vlascem v protisměru protáhněte (5). Utáhněte a na tentýž vlasec navlékněte jeden korálek jiné barvy (6). Poté vlasec protáhněte opět čtvrtým korálkem v kolečku sedmi korálků tak, aby na obou stranách zbyly tři korálky, a opět utáhněte (7). Vytvoří se vám další kytička. Takto můžete pokračovat, dokud potřebujete.

Další obrázek zobrazuje druhou variantu. Je to odděleno čtyřmi volně navlečenými bílými korálky, což mimochodem můžete též použít, vypadá to totiž také hezky. S touto variantou (8) docílíte stejného výsledku (vytvoříte též kytičku), avšak jednodušeji. Postup je téměř totožný, pouze s jednou změnou. Navléknete na vlasec sedm korálků (5), ale nyní neprovlékáte do protisměru všech sedm korálků, nýbrž jen jeden, a to ten, který jste z těch sedmi navlékali jako první (8). Opět utáhnete a navléknete korálek jiné barvy. Poté vlasec opět protáhnete čtvrtým korálkem a stáhnete, aby se vám vytvořila kytička (9). Takto pokračujete dále.

Zkusíte si vlastnoručně vytvořit svůj šperk? Upleťte si jej a pochlubte se nám, jak se vám dařilo.

Příště se můžete těšit na náramek s kytičkou!

Zdroj perexové fotografie:  Sandra Svobodová, Generace 21

Sandra Svobodová

Sandra Svobodová

Je spoustu věcí, které nám život nabízí. Mě baví se o takových věcech dozvídat - baví mě vzdělávání a četba, studuji vysokou školu. Ráda se směji a snažím se koukat na věci z více úhlů - vše nemusí být tak špatné/skvělé, jak se na první pohled zdá.

Zanechte komentářVaše názory

 • D!ego

  Nejlepší je stejně vlastní výroba. S tím musím souhlasit. člověk si pak toho víc váží a dá do toho něco ze sebe. Už i ta samotná tvorba je příjemně ztrávený čas.
  Třeba to, ale někomu nepůjde i přes skvělý návod od Sandry. Existuje možnost sestavit jednoduchý náramek nebo náhrdelník přímo na webu a nechat si ho poslat poštou. D!ego (www.mujdiego.cz)

 • šperky

  krása 🙂 ještě přidat nějaký element Swarovski a je to perfektní.