Čím si připít na Silvestra

Na talíři / 29.12.2013

Jak se stylově rozloučit se starým rokem a zároveň důstojně přivítat ten nový?

Rok 2013 se nám chýlí ke konci, a tak je třeba se s ním pořádně rozloučit a přivítat ten nový, zakončený čtyřkou, který nám určitě přinese mnoho překvapení. Ta sice nemusí být vždy příjemná, ale zase nás mohou posunout dál, než si sami myslíme. Proto je důležité přicházející rok správně uvítat.

Přípitek

Klasickým přípitkem na Silvestra je samozřejmě sklenička „šampaňského“.  Šampaňské je trochu zavádějící pojem, jelikož to pravé ne každý z nás během svého života vůbec ochutná. Pravé šampaňské se totiž vyrábí jen v oblasti Champagne ve Francii. Jedná se o šumivé víno, které může být vyrobeno jen z povolených odrůd vinné révy, čemuž pak odpovídá i jeho cena.

Většina Čechů si však na Silvestra připije šumivým vínem, které se u nás a v Německu označuje jako sekt, ve Španělsku jako cava a v Itálii prosecco.  Sekt se podává vždy vychlazený, aby vynikla jeho chuť. Pokud nemáte rádi alkohol nebo ho z nějakého důvodu nemůžete pít (těhotenství atd.), vyzkoušejte nealkoholickou variantu Bohemia Sektu.

A abyste věděli, který sekt si na silvestrovský přípitek vybrat, podívejte se na test sektů, který provedla MF Dnes, nebo na reportáž Černých ovcí.

přípitek, sekt

Na zdraví!!

Něco jiného než sekt

Pokud nemáte rádi sekt nebo stále čekáte až na to pravé šampaňské, přinášíme vám pár tipů na oblíbené míchané drinky. Množství jednotlivých surovin je orientační. Pro každý drink existuje mnoho variant a neexistuje ten pravý recept. Také s přibývajícím večerem se určitě budou poměry trošku měnit.

Margarita

Pro pravou silvestrovskou párty si udělejte džbán margarity, kterou můžete popíjet během celého večera. Určitě se vám pak budou mnohem lépe hrát různé silvestrovské hry jako pantomima či aktivity nebo se odvážíte zazpívat karaoke.

Jak na Margaritu: 

koktejl, přípitek

Co si namícháte vy?

  • 6 cl stříbrné tequily
  • 4 cl Triple sec
  • 2 cl limetkové (citronové šťávy)

To všechno spolu s ledem nalijte do šejkru, protřepejte a nalijte do vychlazené koktejlové  sklenice. Tuto sklenici si ale předtím ozdobte slanou krustou, kdy okraj sklenice namočíte v limetové šťávě a následně vložíte do soli. A můžete podávat a bavit se!

Cosmopolitan

A co třeba připít si oblíbeným ženským drinkem ze seriálu Sex ve městě? Vyzkoušejte Cosmopolitan!

  • 4 cl vodky
  • 4 cl triple sec
  • 4 cl brusinkového džusu
  • šťáva z půlky limety

Do koktejlové skleničky vložíte led, aby byla dobře vychlazená. Do šejkru nalijete všechny suroviny a další led. Led ze skleničky už vyjmete. Vše pořádně protřepete a můžete nalít do skleničky přes sítko.

Tak co, jste Carrie, Samantha, Miranda nebo Charlotte?

Martini – „Protřepat, nemíchat.“

Možná se poslední den roku budou někteří muži cítit jako  Agent 007 James Bond, a tak si můžou pro přípitek namíchat právě jeho oblíbené Martini.

Stačí, když si přichystáte:

  • 6 cl ginu
  • 1 cl vermutu
  • oliva, citronová kůra

Záleží už jen na vás, jestli ho necháte protřepat v šejkru a nemícháte, nebo si oba alkoholy smícháte v koktejlové skleničce. Pak už stačí jen dozdobit olivou nebo plátkem citronové kůry. Cítíte se jako charismatický James Bond?

drink, martini

Protřepat, nemíchat!

Tak co – našli jste si ten svůj drink? S jakým nápojem se loučíte se starým rokem vy? Jen si dávejte pozor, abyste to moc nepřehnali a následující Nový/nový rok jen neproleželi. Znáte to: Jak na Nový rok, tak po celý rok.

Přejeme krásné zakončení roku 2013 a jen pozitivní události v roce novém.

Zdroj perexové fotografie: www.photl.com

Zdroj ostatních fotografií: www.photl.com

Pavla Doležalová

Pavla Doležalová

Miluji jídlo (www.milujidlo.blogspot.cz), vaření a vše kolem něj...občas také sport (joga, tanec, kolo), knížky a lenošení.

Zanechte komentář