Hanna Podolská, česká Coco Chanel!

Krása a móda / 10.3.2014

Pojďte s námi poznat hvězdu první republiky, Hannu Podolskou!

Večerní šaty z roku 1927 by dámy mohly obléci i dnes. zdroj: Gabriel Urbánek a Ondřej Kocourek (UPM)

Šaty z roku 1927 by dámy mohly obléci i dnes.
Zdroj: Gabriel Urbánek a Ondřej Kocourek (UPM)

Móda světového formátu

Hanna, původně Johanna, rozená Vošahlíková, se narodila do rodiny významného architekta a stavitele Františka Vošahlíka.

Vyučila se švadlenou, relativně brzy se ve svém oboru osamostatnila a otevřela si salon v Nuslích, který posléze přesunula na roh ulice Jungmannovy a Vodičkovy do centra Prahy. Její nesporný talent ji ale posunul ještě dál, a tak si mohla roku 1914 otevřít ateliér v Havlově Lucerně.

Jako správná průkopnice té nejaktuálnější módy dokonce zavedla v tehdejším Československu módní přehlídky (stalo se tak roku 1922 v Haškově Kabaretu) a své manekýnky dokonce brávala do lázní a na dostihy, kde její módu nenásilně prezentovaly.

Přehlídky Hanna jen neorganizovala, ale také se na ně vydávala do samého centra módy, Paříže (tyto cesty tehdy nebyly nikterak lacinou záležitostí, vycházely totiž až na desetitisíce korun). Výdaje se však vyplatily a Hanniny modely se  postupem času dostaly až na stříbrné plátno. Vidět je můžeme například ve filmech KristiánKatakomby.

Plesová toaleta 1936
Zdroj: Gabriel Urbánek a Ondřej Kocourek (UPM)

Hanna Podolská, jakožto jedna z nejúspějšnějších modistek časů první republiky, šila také pro slavné herečky (a to nejen na filmová plátna nebo jeviště), operní pěvkyněmanželky politiků.

Mezi její zákaznice patřily například Hana Benešová, Nataša Gollová, Adina Mandlová, Jarmila Novotná (jejíž historické kostýmy pro roli Violetty jsou dnes cennými exponáty archivu newyorské Metropolitní opery), Marie Baťová, Olga Scheinpflugová, Lída Baarová a další.

Také tyto slavné dámy byly výtečnou reklamou pro salon, a tak se nové zakázky jen hrnuly.

Oběť poválečného režimu

Přes takto bohatý přínos české móděkultuře se na dožití paní Hanny Podolské tvrdě podepsal poválečný komunistický režim. Její podnik byl již roku 1948 znárodněn a ona zde směla pracovat pouze jako prodavačka.

I tato ubohá náhražka její dosavadní práce jí byla umožněna pouze po přímluvě Marty Gottwaldové, která velmi toužila po dosažení stejné elegance, jakou oplývala zákaznice Podolské Hana Benešová.

Mít v šatníku alespoň jeden model Hanny Podolské zůstává i dnes snem nejedné ženy.

Zdroj perexového obrázku: Zuzana Marková; Generace 21

Zuzana Marková

Zuzana Marková

Studentka se stálou snahou zjistit, kam patří. Zajímá ji móda, filmy i divadlo.

Zanechte komentář