druhy lyží - carving

Znáte všechny typy lyží?

Sport / 7.1.2014

Autor:

Asi nejoblíbenější je sjezdové lyžování, případně běh na lyžích. Tím ale výčet lyžařských sportů – a tím i typů lyží – zdaleka nekončí!

Pokud holdujete zimním sportům, jistě pro vás nebude překvapením, že ten či onen sport vyžaduje specifické vybavení – v tomto případě konkrétně lyže. Kolik druhů těchto závodních dřívek vlastně existuje a k čemu se využívají? Zde už možná překvapeni budete.

Sjezdové lyže

Všem dobře známé, staré dobré sjezdovky. Byť i ony prošly v průběhu času velkou obměnou – dříve se vyráběly z jednoho kusu dřeva, dnes už se jedná o kompozit mnoha materiálů. Dříve striktně daný rovný tvar dnes v plné míře nahradily lyže carvingové, s výkrojem. Špička i pata jsou tudíž mnohem širší než střed lyže, což zajišťuje lepší kontakt s povrchem – takže se můžete řítit dolů po sjezdovce mnohem lépe a radostněji.

Druhy lyží - staré lyže z jednoho kusu dřeva

S takovými kousky už se dnes setkáte jen v muzeích – naštěstí.

Běžecké lyže

Vedle již zmiňovaných sjezdovek jsou běžky určitě nejpoužívanějším typem lyží. Oproti sjezdovým jsou velmi úzké (v průměru mají 4 cm), lehké a pevné. Vzhledem k zcela odlišnému využití je u nich kladen minimální nárok na točivost a vodivost, v zatáčkách se tudíž musí o to více snažit lyžař a hezky se odpíchnout a zatáčku vybruslit. Jsou nevhodné ke sjíždění prudkých svahů – nemožné to není, ale bez zkušeností se vám to líbit nebude.

Slalomové lyže

Slalomky, nebo též obřačky – lyže poměrně robustní a široké, byť délkou zase zaostávají za klasickými sjezdovkami. Právě díky těmto parametrům mají skvělou točivost a vy tak můžete sekat kraťoučké obloučky, ať už na sjezdovce anebo na slalomové dráze. Daní za extrémní pohyblivost je nižší rychlost v porovnání se sjezdovými lyžemi.

druhy lyží - skoky na lyžích

Rovněž skoky na lyžích vyžadují specifické lyže s vázáním.

Vyberte si ty správné lyže s Generací 21!

Skokanské lyže

Je fakt, že s nimi pravděpodobně nepřijdete hned tak do styku, přesto ale zabírají slušné místo v našem přehledu. Tyto lyže jsou většinou velmi dlouhé, až 235 cm – šířka je pevně daná na 88 mm. Jejich největší devízou je silná vodivost v rovné dráze, na točivost není brán žádný zřetel. Pro umožnění letu a bezpečného dopadu do telemarku je použito vázání s volnou patou.

Lyže pro rychlostní sjezd

Provozovatelé tohoto nejrychlejšího bezmotorového sportu na světě používají právě tento specifický typ lyží. Jelikož cílem závodníků je dosáhnout co nejvyšší rychlosti (až 220 km/h), jsou tyto lyže rovněž velmi dlouhé, s důrazem na vodivost. Na rozdíl od sjezdových lyží ale nemají ostré hrany, aby se zabránilo prudkému zatočení, což by pro jezdce v maximální rychlosti bylo katastrofální.

druhy lyží - trikové lyže

Trikové lyže vám díky zvednutým patám umožní hladkou jízdu vzad.

Trikové lyže

Jak už napovídá název, trikovky využijete zejména při akrobacii. Tyto krátké lyže (v soutěžích je maximální délka stanovena na 81 % výšky lyžaře) mají skluznici bez drážek, což umožňuje maximální pohyblivost, byť za cenu menší stability. Jejich hlavní devízou jsou ale zahnuté paty, jde na nich tedy klouzat velmi dobře i vzad.

Pokud jste dočetli až sem, víte už naprosto přesně, čím se vybavit, ať už chcete sjíždět, běhat, kličkovat, létat anebo dělat přemety jako Aleš Valenta. Je jen na vás, do čeho se pustíte.

Autor perexové fotografie: Jan Markel, Generace 21

Zdroj ostatních fotografií: Wikimedia Commons

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář