Sochi perex

Čeští brankáři v Soči bojovali o olympiádu jako lvi

Sport / 25.12.2013

V generálce na Olympijské hry český hokejový tým uspěl. Nejvíc vyčnívali gólmani.

Třetí turnaj Euro Hockey Tour, ruský Channel One Cup, se Čechům náramně povedl. Český národní hokejový tým získal ve třech zápasech osm z devíti možných bodů a v dějišti příštích Zimních olympijských her v Soči zanechal Hadamczikův výběr výborný dojem. Obzvláště oba brankáři, kteří se perou zřejmě o jediné místo pro evropského gólmana v nominaci na olympiádu.

Jakub Kovář

Jakub Kovář v dresu Českých Budějovic.

Kovář nasadil laťku vysoko

V prvním zápase Channel One Cupu, který se hrál v Praze, dostal v bráně proti Finům příležitost Jakub Kovář. A gólman ruského Jekatěrinburgu se své role zhostil excelentně. Vymazal všech pětatřicet finských pokusů a čistým kontem pomohl k výhře 2:0. Několikrát zabránil v bráně již jasnému gólu a na nedostatek práce si rozhodně stěžovat nemohl. „Jsou nuly, kdy máte patnáct zákroků a spíš tam děláte zeď proti střelám přes celé hřiště. Teď jsem si ale zachytal. Kdyby se hrálo o pět minut déle, tak jsem si musel jít vyměnit rukavice a převléct se. V hale bylo šílené vedro už od rozcvičky,“ řekl Kovář pro Sport.cz. Trenér Hadamczik dokonce přirovnal jeho výkon k Dominiku Haškovi v Naganu.

Salák vychytal nájezdy

Ve druhém zápase proti Švédsku se postavil do brány Alexander Salák. „Abych překonal Kováře, musel bych dát gól,“ říkal s nadsázkou před zápasem petrohradský brankář. V zápase zachytal ovšem stejně výborně jako jeho předchůdce. V základní hrací době pustil za svoje záda jediný gól a v samostatných nájezdech, které rozhodovaly zápas, vychytal dva ze tří pokusů. Nestačil pouze na hokejovou parádičku Klasena. Česko porazilo Švedsko 2:1 po sam. nájezdech a připsalo si další cennou výhru.

Výhra i proti Rusům

Salák si zachytal i v posledním zápase proti domácímu Rusku. Ambiciózní tým měl většinu zápasu převahu, ale gólově se po dvou třetinách neprosadil. Až na začátku třetí třetiny z trestného střílení překonal Saláka Radulov. Češi ale dokázali rychle odpovědět a dvěma góly otočili vývoj zápasu. Otřesení Rusové se už na vyrovnání nezmohli. Oba brankáři tak velkou měrou přispěli k tomu, že Češi po jedenácti letech vyhráli ruský turnaj.

Alexander Salák byl nakonec vyhlášen nejlepším brankářem turnaje. Na trenérovi Hadamczikovi teď bude těžký úkol, kterého gólmana do Soči vyšle.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons