Srí Lanka

Srí Lanka: mnoho možností ubytování a fascinující kuchyně

Cestování / 11.1.2014

Nalákali jsme vás na Srí Lanku? Pojďme se podívat na možnosti ubytování, typickou stravu, svátky a sportovní vyžití!

minulém díle o Srí Lance jsme si představili ty nejzajímavější lokality či se seznámili s možnostmi dopravy. Pojďme se nyní podívat na to, jak (ne)lehké je najít ubytování, co naplní váš žaludek, pošimrá chuťové pohárky, na jaké slavnosti můžete narazit a jaké sporty zde můžete vyzkoušet!

Ubytování na Srí Lance

Nezapomenutelné hotely:

 • Amanwella – cena: 680 USD
 • Bar Reef Resort – cena: 155 USD
 • Club Villa – cena: 275 USD
 • Galle Fort Hotel –  cena: 200 USD
 • Helga’s Folly – cena: 190 USD
 • Tintagel –  cena: 280 USD
 • The Tea Factory – cena: 210 USD
 • The Kandy House – cena: 330 USD

Srí Lanka – turistický průvodce, Gavin Thomas, nakladatelství Jota

Vzhledem k tomu, že Srí Lanka poskytuje opravdu mnoho přírodních i kulturních krás, vyplatí se zde pobýt alespoň pár dní. Najít zde to pravé ubytování navíc není vůbec žádný oříšek. Nachází se zde zařízení všech cenových kategorií, a to od palmových chýší na plážích až po elegantní koloniální paláce a okázalé resorty. Nenajdete zde ovšem žádné hostely.

Pokud máte hluboko do kapsy, porozhlédněte se především po penzionech. Jedná se o obyčejné rodinné hotýlky přímo v domcích majitelů. Ceny se obvykle pohybují kolem 20 až 30 USD, avšak kolem pobřeží je možné najít i levnější. Dále se lze ubytovat v hotelech, jejichž kvalita a luxus se odvíjí většinou od místa, kde jsou postavené. Na Srí Lance lze najít hotely vybudované z obyčejných betonových krabic, ale klidně také skvostné hotely od slavných architektů, jako je například Geoffrey Bawa.

Mt. Lavinia, Srí Lanka

Jeden z mnoha hotelů připravený pro turisty. Zdroj: foter.com, gslayher

pobřežních oblastech Srí Lanky se staví rezorty, které jsou většinou určené pro hromadné zájezdy z Evropy. Zde je připravená organizovaná zábava a jídlo podávané formou „švédských stolů“. Pokud ovšem toužíte po trošce dobrodružství, není nic jednoduššího, než se vydat na oficiální tábořiště, která najdete v národních parcích.

Poměrně novým trendem v ubytování na Srí Lance je pak ubytování ve vilách a v takzvaných boutique hotelích, což představuje stylové a luxusní bydlení ve starých koloniálních vilách a bungalovech na čajových plantážích.

V jaké výši se pohybuje cena hotelů?

Užitečný tip

Zjistěte si cenu dvoulůžkového pokoje a od této  částky začněte smlouvat vaši cenu za ubytování.

Ceny pokojů v levnějších zařízeních odrážejí národní zvyk, tedy naprosto o všem smlouvat. Uvedené sazby jsou totiž často pouze hypotetické a majitelé je mění podle ročního období, poptávky či přímo podle toho, jak majetně zrovna vypadáte.

U pokojů v hotelech střednívyšší kategorie bývají ceny uváděnédolarech. Platí se ovšem pouze rupiemi. Nezapomeňte si také předem ujasnit, zda jsou v ceně zahrnuty všechny poplatky! K ceně může být totiž přidáno až 27 procent, což může způsobit nemilé překvapení. Obzvlášť pokud se to samé připočte i ke stravě.

Vybrali jsme deset hotelů, jejichž cena za ubytování vás nezruinuje

 1. Cottage Gardens – okolí Mount Lavinia, pěkně vybavené chaty v nádherné zahradě, v každé chatě dvě lůžka, kuchyňka a klimatizace, cena: 38 USD
 2. Tropis Inn – okolí Mount Lavinia, příjemný a klidný hotýlek, pokoje čisté, moderní a pěkně zařízené, cena: 45 USD
 3. The Icebear – okolí Negomba, klidný a pohodlný hotel, členitá zahrada, cena: 40 USD
 4. Palahale Guest House – okolí Bentoty, čistý malý penzion, zahrada s bazénem, cena: 45 USD
 5. Full Moon Resort – okolí Unawatuny, penzion přímo na pláži, dobrá restaurace, wi-fi zdarma, cena: 40 USD
 6. Shangri La Guest House – okolí Unawatuny, oblíbený penzion, skvělý výběr ubytování, dobré jídlo a levný internet, cena: 25 USD
 7. Wijaya Beach – okolí Unawatuny, moderní a velice pohodlné pokoje, bezpečné plavání, cena: 30 USD
 8. The Rock – okolí Nuwara Eliya, krásný výhled, styl britského penzionu, cena: 47 USD
 9. Ancient Villas – okolí Inamaluwa Junction, ubytování v chatkách či pokojích, internet a wi-fi zdarma, cena: 30 USD
 10. Stardust Beach Hotel – okolí Arugam Bay, ubytování v chatkách i pokojích, cena: 70 USD za pokoje a 43 USD za chatky

Fascinující a osobitá kuchyně!

Užitečný tip

Je-li jídlo ostré k nevydržení, pamatujte si, že voda zesiluje účinky! Obvykle je nejlepší nacpat si plnou pusu rýže nebo chleba a zapít to pivem.

Základem kuchyně na Srí Lance je rýže a kari, ale najdete zde i mnoho ostrovních specialit! Jedná se například o hoppers, což jsou rýžové lívanečky, či string hoppers, což jsou smotky nudlí. Samozřejmostí je velké množství ryb a mořských plodů. Celkově bývá tato kuchyně neobyčejně pálivá – obvykle se kuchaři ptají, jak pálivé chcete své jídlo.

Místní obyvatelé zároveň prohlašují, že jídlo si nejvíce vychutnáte, pokud budete jíst rukama. Nemusíte mít ovšem obavy, turistům se automaticky dávají příbory.

String hoppers, Srí Lanka

String hoppers, jedna ze srílanských specialit! Zdroj: foter.com, Felix Krohn

Srílanské speciality:

 • Pittu = směs rýže a strouhaného kokosu
 • Lamprais = rýže zapečená v banánovém listu s kousky kuřecího masa nebo s vařeným vejcem, k tomu se podává čerstvá nebo nakládaná zelenina
 • Rotty = měkké chlebové placky
 • Kotthu rotty = nakrájené chlebové placky opečené s masem a zeleninou
 • Buriani = kopeček rýže s kouskem kuřete, miskou kari omáčky a uvařeným vajíčkem
 • Vadai = kořeněné taštičky z luštěninové mouky
 • Kiribath = dezert z rýže vařené s mlékem, podává se se ztuhlým palmovým sirupem
 • Faluda = dezert, barevná směs z mléka, sirupu, želé, zmrzliny a ledu

Co se na Srí Lance slaví?

Přesuňme se od jídla k oslavám! Srí Lanka má prý více svátků než kterákoli jiná země. Celkem je zde možné narazit na dvacet devět státních svátků, kdy jsou téměř všechny náboženské povahy a řídí se lunárním kalendářem (každý úplněk je začátek nového měsíce). Pojďme si představit ty nejzajímavější!

Poson Poya

Druhý nejvýznamnější svátek, který se slaví v červnu. Připomíná příchod buddhismu na Srý Lanku. Konají se mohutné pouti do Anuradhapury a tisíce poutníků vystupují na posvátný vrch Mihintale.

Světový festival koření

Kdo by to byl řekl, ale na přelomu října a listopadu se na Srí Lance pořádá deset dní kulinářských událostí v různých podnicích v Kolombu.

Literární festival v Galle

Tento svátek vychází na přelom ledna a února. Slétají se sem význační místní i zahraniční autoři stejně jako zarytí knihomolové.

Hudební festival v Galle a Jaffně

Jedná se o třídenní hudební festival, který hostí působivé množství místních i zahraničních folkových muzikantů, tanečníků i jiných účinkujících. Vychází na měsíc březen.

průvod, perahera, Srí Lanka

Při oslavách jsou pořádány velkolepé průvody, tzv. perahera. Zdroj: foter.com, james_gordon_losangeles

Sinhálský a tamilský Nový rok

Na 13. – 14. dubna vychází hinduistické a buddhistické novoroční oslavy. Lidé si vyměňují dárky a připravují tradiční jídla. Konají se různé obřady, lidé si oblékají nové šaty a nechávají si dělat horoskop.

Vesak Poya

Jedná se o trojí květnovou slavnost. Připomíná se Buddhovo narození, osvícení a úmrtí. Lidé před svými domy rozsvítí lampičky a prostranství ozdobí obrazy ze života Buddhy. Na ulicích se rozdává zadarmo jídlo a auta s autobusy jsou vyšperkovány fábory.

Oslavy svátku Vesak na Srí Lance. Zdroj: foter.com, Dhammika Heenpella

Oslavy svátku Vesak na Srí Lance. Zdroj: foter.com, Dhammika Heenpella

Sport a jiné aktivity

A co všechno lze na Srí Lance podniknout? Největší přízni se těší kriket, jedná se o krále srílanského sportovního panteonu. Dále zde můžete narazit na skvělé surfařské lokality. Vynikajícím místem pro surfing je například zátoka Arugam Bay, která je vyhlášena mezi surfaři z celého světa. Mezi další vodní sporty, které můžete na Srí Lance provozovat, patří dále windsurfing, kitesurfing či wakeboarding, který se tu postupně rozmáhá.

Zátoka Arugam Bay je pro surfing jako dělaná! Zdroj: foter.com,

Zátoka Arugam Bay je pro surfing jako dělaná! Zdroj: foter.com, james_gordon_losangeles

Srí LankaVyužít můžete také pěší turistiky, a pokud se vyhnete nebezpečným hlavním silnicím, může být pro vás skvělým zážitkem také jízda na kole. Obzvlášť lákavá je pak oblast hor. Na Srí Lance si lze domluvit také lety balonem či vyjížďky na koních.

Už rezervujete letenky?

Partnerem článku je nakladatelství JOTA, www.jota.cz.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, adametrnal

Martina Baierová

Martina Baierová

Editorka sekce Cestování a šéfredaktorka portálu, která se snaží jít vždy za svým snem. A hlavně se nevzdávat, že jo.

Zanechte komentář