Co jsme četli jako malí, aneb nejoblíbenější dětská knížka

Literatura / 27.12.2012

Autor:

Většina z nás nějakou má! Rád na ni vzpomíná a vybavuje si nejeden úryvek či celé kapitoly!

S příchodem Vánoc na mě zapůsobila atmosféra a trochu i nostalgie. Tak jsem této příležitosti využil, abych se nechal inspirovat a napsal pro vás článek o vaší nejoblíbenější knížce z dětství.

Statistika není nuda

V průběhu posledních několika dní jsem prováděl průzkum ke zmíněnému tématu v mém okolí a poblíž místa mého bydliště. Každé oslovené osobě jsem položil jednoduchou otázku, a to: „V dětství, přibližně do deseti let tvého věku, jsi jistě měl svou oblíbenou knížku, kterou jsi četl nebo ti ji někdo předčítal. Která to byla?“ Po sběru dat jsem získané informace vyhodnotil a rozdělil na nejoblíbenější knížky z dětství dle pohlaví.

Průzkum se týkal přesně 87 osob, přičemž 56 respondentů byly ženy a zbylých 31 muži. Celkově se průzkum zaměřil spíše na mladší generaci, a tak z celkového počtu bylo 39 osob pod hranicí 30 let.

Dosti statistikám! Jistě vás zajímá, jak celý průzkum dopadl. Již vás nebudu déle zdržovat a zde máte tři nejčastější odpovědi, jež jsou seřazeny od nejvíce zmiňované.

 

Nejoblíbenější knížka dětství u mužů

  1. Honzíkova Cesta – Bohumil Říha
  2. Harry Potter – J. K. Rowling
  3. Budulínek – Josef Věromír Pleva

 

knihy muži

Nejčastěji zmiňované dětské knížky u mužů
Zdroj: bux.cz, harrypotter-news.estranky.cz, antikopava.cz

 

Nejoblíbenější knížka dětství u žen

  1. Děti z Bullerbynu – Astrid Lindgren
  2. Harry Potter – J. K. Rowling
  3. Broučci – Jan Karafiát
Knihy ženy

Nejčastěji zmiňované dětské knížky u žen
Zdroj: http://4.bp.blogspot.com, harrypotter-news.estranky.cz, bookfan-static.eu

Další poměrně časté odpovědi byly knížky: Krteček, Ezopovy Bajky, Rychlé šípy. Zbylé odpovědi se vyskytovaly v průzkumu nejvýše jednou či dvakrát.

Pro někoho možná i překvapivé výsledky. Fanoušky Harryho Pottera alespoň potěším zprávou, že se stal celkově nejčastější odpovědí, pouze nezvítězil ve stanovených kategoriích. S velkou pravděpodobností se průzkum netrefil do vašeho „gusta“, avšak mnozí jste jistě o těchto knihách něco slyšeli nebo jste je dokonce četli.

Věřím, že vás můj předvánoční průzkum zaujal a přeji Vám všem krásné Vánoce plné klidu a pohodové atmosféry!

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Jiří Šebek

Jiří Šebek

Student Masarykovy Univerzity v Brně, 22 let

Zanechte komentářVaše názory

  • Jana Kubištová

    páni, úplně se ve mně probudily vzpomínky na dětství, ale jako malá jsem bohužel nemilovala pohádkové knížky, ale spíše encyklopedie hlavně Od agamy po žraloka…jinak na jedinou pohádku,kterou si matně pamatuji, byla o nenažraném kohoutovi, kterému zaskočilo zrníčko…tu mi čítávali rodiče.