Novinky v kinech: Poslední nálož roku 2013

Film / 29.12.2013

V posledním týdnu roku 2013 na nás v kině čeká ještě několik zajímavých kousků, nenechte si je ujít.

Walter Mitty a jeho tajný život

Dobrodružství během všedních dnů? S fantazií není problém. Zdroj: csfd.cz

Dobrodružství během všedních dnů? S fantazií není problém. Zdroj: csfd.cz


Premiéra v ČR: 26. 12. 2013
Dobrodružná fantasy komedie
USA, 2013
Režie: 
Ben Stiller
Hrají: Ben Stiller, Kristen Wiig, Adam Scott, Kathryn Hahn, Patton Oswalt, Shirley MacLaine, Josh Charles, Adrian Martinez, Sean Penn, Ólafur Darri Ólafsson

Walter Mitty a jeho tajný život je poslední velká bomba letošního roku a mnoho diváků o něm smýšlí jako o posledním příjemném překvapení. Komediální drama, kde si režisér Ben Stiller zahrál zároveň i hlavní roli, vypráví o životě jednoho obyčejného fotoeditora ve světoznámém časopise Life. Není žádným hrdinou, ale má bujnou fantazii, ve které žije v naprosto odlišném světě a zažívá naprosto odlišná dobrodružství od těch v běžném životě. Všechno se ale změní, když se při hledání ztraceného negativu musí pustit do honu na světoznámého fotografa v podání Seana Penna (Milk, Gangster Squad – Lovci mafie). Ten totiž na jednom místě nepobude nijak dlouho a Walter Mitty tak procestuje celý svět.

Zábavné dobrodružství nadchne diváky všech kategorií, srší vtipem a vizuálními lahůdkami, milovníkům romantiky nabídne Walterův objekt zájmu, kolegyni ztvárněnou Kristen Wiig (Ženy sobě, Paul). S tou prožívá románky nejprve ve své fantazii… ale to se může lehce změnit. Zábavná jednohubka zatím sklízí samé úspěchy a představuje ideální zakončení roku 2013.

Nymfomanka, část I.

Příběh jedné ženy. Zdroj: csfd.cz

Příběh jedné ženy. Zdroj: csfd.cz


Premiéra v ČR: 26. 12. 2013
Erotické komediální drama
Dánsko / Německo / Francie / Belgie / Velká Británie, 2013
Režie:
 Lars von Trier
Hrají:  Charlotte Gainsbourg, Shia LaBeouf, Stellan Skarsgård, Stacy Martin, Willem Dafoe, Jamie Bell, Connie Nielsen, Mia Goth, Sophie Kennedy Clark, Christian Slater, Uma Thurman a další

I když nejnovější filmový počin kontroverzního režiséra Larse von Triera (Melancholia, Antikrist) Nymfomanka, část I. vyvolává rozporuplné ohlasy, rozhodně stojí za povšimnutí, protože něco podobného v kinech příliš často nenajdete. Tak to je ostatně s Trierovými filmy většinou. I když trailer slibuje mnoho odvážných erotických scén, první díl celého snímku je mnohem ostýchavější a poodhrnuje spíše závěs psychologie a mysli než oblečení – i když sexu se v něm samozřejmě divák také dočká. Povídkově laděné vyprávění je retrospektivní cestou do mládí pomlácené, zničené ženy, která během svého života prošla mnohem více lůžky, než je obvyklé.

Charlotte Gainsbourg už zazářila v Trierově Melancholii, tady je však trochu upozaděna tím, že v jejích vzpomínkách roli mladé hlavní hrdinky přebírá Stacy Martin, pro kterou je film hereckou premiérou. Ve filmu se objevují i známá jména jako Uma Thurman (Kill Bill, Pulp Fiction – Historky z podsvětí) nebo Shia LaBeouf (Transformers, Země bez zákona). Pokud tedy hledáte něco k zamyšlení, Nymfomanka je rozhodně zajímavou volbou.

Mrňouskové: Údolí ztracených mravenců

Mravenci jdou, nohama plácaj o beton... Zdroj: csfd.cz

Mravenci jdou a nohama plácají o beton. Zdroj: csfd.cz


Premiéra v ČR: 26. 12. 2013
Animák
Francie, 2013
Režie:
 Hélène Giraud, Thomas Szabo

Mrňouskové běží jako seriál v televizi, každý díl má pouze pár minut. Obliba epizod ze života berušek, mravenců a jiného hmyzu je vysoká, proto se není co divit, že vznikl i celovečerní film s beruškou v hlavní roli. Na spadnutí je bitva mezi červenými a černými mravenci, když tu se náhle slunéčko sedmitečné zjeví na scéně a snaží se celou situaci vyřešit a zachránit ty hodné, černé mravence.

I když je námět dobrý, zpracování skvělé a o vtipné momenty není nouze, většina diváků se shodne, že celovečerní film asi nebyl potřeba a stačí běžné televizní díly. Přesto jsou Mrňouskové milou podívanou, kterou ocení i mladší diváci – ale nejen oni! Absurdní scény a „akční“ sekvence pobaví i dospělého diváka, stačí jít do kina s nadhledem a touhou se pobavit.

Čtyři dohody

A co teprve vrchol rodičovské magie, příkaz zmiz?! Zdroj: youtube.com

A co teprve vrchol rodičovské magie, příkaz zmiz! Zdroj: youtube.com


Premiéra v ČR: 26. 12. 2013
Psychologický
Česko, 2013
Režie:
 Olga Špátová, Miroslav Janek
Hrají: Jaroslav Dušek, Pjér La Š’éz, Alan Vitouš

Dokumentární snímek z české dílny Olgy Špátové se opírá o dramatizaci textu Dona Miguela Ruize, kterou zinscenoval Jaroslav Dušek. Kniha samotná by měla být něco jako průvodce lidským životem, cestou ke štěstí podle moudrosti Toltéků. Jak už název napovídá, obsahuje čtyři základní dohody, které by měl člověk po celý život dodržovat a proč.

Jaroslav Dušek při divadelním zpracování textu vycházel hlavně z principu, že je nutno promlouvat spíše obrazy než slovy. Jeho hra tak unikátním způsobem promlouvá k divákovi převážně jazykem symbolů a už devět let úspěšně plní divadelní sály. Nejde však o nic smrtelně vážného, moudrost prastarých Toltéků je ve hře provázána s mírně ironickým humorem, který činí podívanou ještě atraktivnější. Olga Špátová pak dokument obohatila o záběry ze zákulisí a informace o vzniku hry jako takové.

Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů

Příběh bratrů šířících křesťanství se už dostal i na filmová plátna. Zdroj: csfd.cz

Příběh bratrů šířících křesťanství se už dostal i na filmová plátna. Zdroj: csfd.cz


Premiéra v ČR: 26. 12. 2013
Dobrodružné drama
Česko / Slovensko / Srbsko / Slovinsko / Rusko, 2013
Režie:
 Petr Nikolaev
Hrají: Roman Zach, Ondřej Novák, Josef Abrhám, Milan Bahúl, Vladimír Javorský, Radka Fidlerová, Petr Borovec, Jan Jankovský, Kajetán Písařovic a daĺší

A na závěr trocha historie. Cyril a Metoděj jsou jména známá snad každému, kdo prošel základní školou. A protože filmy víceméně historické slaví poměrně velké úspěchy, bylo jen otázkou času, kdy bude i příběh této dvojice převeden na plátna kin. I když je herecké obsazení filmu veskrze české, na tvorbě snímku spolupracovalo mnoho slovanských zemí, ze snímku dýchá atmosféra tehdejší doby i odlišnosti jednotlivých lokalit.

Problém, kvůli kterému jedni film zatracují, může být pro druhého důvodem ho zhlédnout – co nejvěrněji se drží faktů, a tak příběh a děj občas ustupují do pozadí dějepisné přesnosti a záplavě historických faktů, což na druhou stranu potěší všechny milovníky daného období. Počátky šíření křesťanství u nás jsou sice poměrně kontroverzním tématem, na které existuje mnoho názorů, přesto je film Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů zajímavou sondou do devátého století v naší zemi.

Zdroj videí: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: koláž – csfd.cz, sxc.hu

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář