Strakova akademie se nejspíš brzy zaplní novými ministry. Zdroj:vlada.cz

Máme vládu. Lidovci kývli na tři ministry

V obraze / 23.12.2013

Klidné Vánoce si mohou dopřát předsedové ČSSD a Hnutí ANO. Společně s lidovci se shodli na první části koaliční smlouvy.

Většina 111 hlasů. S tím nyní může počítat budoucí premiér, až bude sestavovat vládu a posléze plnit předvolební předsevzetí. Kdo přesně usedne v sedmnáctičlenném kabinetu, bude jasné až po Novém roce, posty ministrů si však strany – po dlouhém přetahování – rozebraly v konečném poměru 8 pro ČSSD, 6 pro ANO a 3 pro KDU-ČSL. Největším „potížistou“ jednání byli překvapivě lidovci, kteří ze svého postavení jazýčku na vahách hodlali vytěžit naprosté maximum. Pravděpodobně až po hrozbě již tak velkorysého Bohuslava Sobotky, že uzavře koalici bez KDU, spokojili se s resorty zemědělství, kultury a ministra bez portfeje pro záležitosti školství, vědy a výzkumu. Do nich usedne kromě předsedy strany i bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman a místopředseda strany Marian Jurečka.

Pokládám toto rozhodnutí za realistické a konstruktivní. Na základě úspěšného vyjednávání tak po třech dnech padla poslední překážka na cestě k formování již zcela konkrétního personálního složení nové vlády, kterým se nyní může vznikající koalice zabývat.
Bohuslav Sobotka

A premiérem bude…

Rozhodně ne Andrej Babiš. Už jen kvůli jeho potížím s lustračním osvědčením, které se neblíží úspěšnému konci, vzal zavděk židli vicepremiéra pro ekonomiku a ministra financí, na které osvědčení nepotřebuje. Lidovecký premiér by jako předseda nejslabší strany koalice působil spíš úsměvně. Prezident Miloš Zeman by se měl co hájit, kdyby nejmenoval předsedou vlády Bohuslava Sobotku z vítězné ČSSD.

Co na to pan prezident?

U prezidenta v Lánech se vystřídali všichni tři hlavní aktéři jednání. Dá se předpokládat, že po „odsouhlaseném“ stranickém složení potenciální zádrhele mohou nastat v personálním složením vlády. „Pan prezident se vyjádřil v tom smyslu, co už dříve prohlásil, že tato kombinace (tzn. KDU-ČSL, ANO a ČSSD) je tím nejmenším zlem,“ zhodnotil setkání s prezidentem předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Naštěstí zjevně „zlem“ přijatelným.

Zdroj perexové fotografie: vlada.cz

Anna Jordanová

Anna Jordanová

Profesionální studentka s amatérským zájmem o politologii, historii a filosofii. Fanatický obdivovatel čajoven, podzimních parků a čokolády, naopak zavilý odpůrce umělého ovoce v jogurtech a nestabilních krytů od kanálů.

Zanechte komentář