Dušan Uhrin mladší se stal viktoriánem!

Sport / 23.12.2013

Autor:

V posledních dnech se velmi intenzivně diskutovalo o vhodném nástupci Pavla Vrby na plzeňské lavičce. Nakonec se jím stal Dušan Uhrin mladší.

Musela to být v celku zapeklitá otázka pro vedení Viktorie Plzeň, který trenér by dokázal navázat na úspěchy nově zvoleného kouče české reprezentace Pavla Vrby, jenž si v Plzni dokázal vybudovat neotřesitelnou pozici a stal se miláčkem plzeňských ochozů. Není žádným tajemstvím, že jako vhodný kandidát byl označen nynější kouč pražské Dukly, Luboš Kozel, který praktikuje podobný ofenzivní projev hry jako Pavel Vrba a v Dukle je velmi úspěšný a respektovaný.

Těžká situace a dlouhé vyjednávání

Zpočátku to vypadalo, že se opravdu Kozel stane novým trenérem Viktorie, ale nabídku nepřijal, respektive kontroverzní majitel Dukly Praha, Petr Paukner, absolutně nechtěl o tomto transferu na západ Čech ani slyšet. V jednu chvíli to pro Plzeň nevypadalo vůbec dobře. Nejprve tedy odmítl Kozel, následně byl Viktorií osloven bývalý reprezentační kouč (mimochodem velký vzor Pavla Vrby) Karel Brückner, který také odmítl, i když neskrýval velkou radost z předložené nabídky. Věk se však nedá zastavit, v listopadu oslavil 74 let.

Byl by Karel Brückner vhodný kandidát?

Byl by Karel Brückner vhodný kandidát?

Dále se spekulovalo o legendárním českém trenérovi Zdeňku Zemanovi, který na Apeninském poloostrově (trénoval velkokluby AS Řím a Lazio Řím) zanechal znamenitou stopu, ale koncept Zeman + Viktorie Plzeň nedávala zcela smysl a vedení Plzeň se chtělo vydat trochu jinou cestou. Zbývala už poslední vhodná varianta – Dušan Uhrin mladší. Nedokážeme si představit, co by se stalo, kdyby ani tato varianta nevyšla. Viktorie musela jít na jistotu bez dlouhého vyjednávání, protože další vhodní kandidáti byli opravdu v nedohlednu.

Dušan Uhrin mladší a jeho kariéra

Dušan Uhrin mladší pochází z úspěšné trenérské rodiny. Jeho otec dokázal v roce 1996 na mistrovství Evropy dotáhnout českou reprezentaci k stříbrným medailím, tudíž syn získal velmi potřebné trenérské vzdělání od svého úspěšného otce, který také trénoval mužstva jako Sparta Praha, AIK Stockholm či izraelský FC Maccabi Haifa. Uhrin mladší začal profesionálně trénovat v Bohemians Praha, kde vydržel dva roky a stěhoval se do Mladé Boleslavi, s kterou vybojoval během dvou let druhou a třetí příčku v lize.

Ďolíček byl první stadion, kde Uhrin ml. trénoval

Ďolíček byl první stadion, kde Uhrin ml. trénoval.

Po vydařeném angažmá ve Středočeském kraji dostal nabídku trénovat rumunský FC Temešvár, který se netajil vysokými ambicemi. V první sezóně se s týmem umístil na šesté příčce, čímž vybojoval účast v Evropě. V následující sezóně byl však i přes vynikající výsledky a druhou příčku odvolán kvůli sporům s předsedou klubu Iancem. Dále trénoval rumunský CFR Kluž, kyperský AEL Limassol a naposledy byl trenérem Dinama Tbilisi, se kterým v minulé sezóně slavil titul. Není divu, že se Plzeň o něj velice zajímala.

Dušan Uhrin smlouvu podepsal na 2,5 roku

Každý nejen plzeňský fanoušek si teď klade otázku, zda Uhrin dokáže navázat na úspěšného Vrbu. Potřebné trenérské kvality rozhodně má, o tom není pochyb. Spíš budou rozhodovat jiné faktory. Například to, jak si padne do noty s hráči, protože parta kolem Vrby byla jedinečná, měla mezi sebou zvláštní pouto. Další důležitý faktor bude vztah s obrovskou ikonou, kapitánem Pavlem Horváthem. Pokud si toho dokáže přiklonit na svoji stranu, bude mít z půlky vyhráno. Horváth je středem celého týmu, od šéfů po samotné hráče.

Všechny odpovědi přinese čas. Hlavní teď bude pořádně potrápit či vyřadit Šachtar Doněck v Evropské lize. Pokud se tohle Uhrinovi povede, bude na dobré cestě k dalším úspěchům a na dobré cestě k podpoře fanoušků, kteří jsou v Plzni třináctým hráčem. A kdo ví? Třeba se začíná psát nová kapitola o tažení Viktorie Plzeň Evropou a o dalších titulech na domácí scéně.

Zdroj všech fotografií: Wikipedia Commons

Jakub Novák

Jakub Novák

Sportovec tělem i duší. Studuji politologii, aktivně hraji golf a občas si kopnu do míče. Řídím se heslem: „Je lepší být nenáviděn pro to, jaký jsi, než být milován pro to, co nejsi.“

Zanechte komentář