Dvě legendy, jeden muzikál. To je Edith a Marlene

Divadlo Kultura / 5.1.2014

Národní divadlo Moravskoslezské si připravilo poslední premiéru letošního roku. Nechyběli jsme tam ani my. 

Jak to vypadá, když se sejdou dvě legendy na jedné scéně? Kontrast dvou diametrálně odlišných protipólů, ukazující, že mají přece jen něco společného. Ve skutečnosti se údajně tyto dvě hvězdy potkaly jen na pár chvil, ale z jejich setkání i životních osudů vznikl příběh plný kontrastů, emocí a nádherné hudby…

Autorkou hry je Maďarka Éva Pataki, která našla inspiraci pro tohle hudební drama v životech francouzské šansoniérky Edith Piaf a německé divy Marlene Dietrich.

Na jedné straně naprosto obyčejná  žena s krutým osudem a bohémským životem, která si podmanila Paříž díky svému hlasu a emocím, které při zpěvu ze svého já vydávala. Na straně druhé německo-americká zpěvačka a filmová herečka Marlene Dietrich představuje její úplný protějšek. Obě celý svůj život už od útlého dětství prožívaly v naprosto rozdílných poměrech. Edith byla dítě vyrůstající na ulici, zatímco Marlene pocházela ze zámožné důstojnické rodiny.

Hana Fialová (Edith Piaf), Juraj Čiernik (Raymond Asso), Eva Zbrožková (Marlene Dietrich)

Hana Fialová (Edith Piaf), Juraj Čiernik (Raymond Asso), Eva Zbrožková (Marlene Dietrich).

Zdálo by se, že jedné z nich život hází klacky pod nohy a ta druhá má na růžích ustláno. Co však měly společné? Osamělost? Touhu po uznání? Některé zdroje uvádí, že mezi těmito ženami došlo k hlubokému přátelství, nevylučuje se ani milostné sblížení. Marlene Dietrich se na scéně mihne jen několikrát, zato pokaždé v jiném kostýmu. Na začátku, kdy je přivítána jako velevážený host v klubu Le Gerny, přezpívává jednu z písní Edith Piaf, která tomu s nelibostí přihlíží. Poté se s Edith spřátelí a Marlene se ji snaží  motivovat a hlavně vysvětlit, že by neměla tolik pít. Do děje vstupuje také ke konci, kdy se dozvídá o těžké nemoci Edith a snaží se ji rozmluvit turné a přemlouvá ji k odpočinku. V této hře se podle mého názoru jejich přátelství děj příliš nevěnuje a možná by celá hra mohla být přejmenována právě podle Edith Piaf, která byla klíčovou postavou.

[one_fourth align=“right“]

Zajímavostí je, že tato divadelní hra měla svou světovou premiéru v budapešťském divadle Vígszínház již v  lednu 1986.

[/one_fourth]

Hana Fialová alias Edith Piaf zazářila!

Děj se odehrává ve čtvrti Pigalle na pařížském předměstí, kde Edith objevil Louis Lepléé, majitel klubu Le Gerny. Dozvídá se o jejím komplikovaném životním příběhu. Jako malou ji totiž rodiče opustili a byla přenechána na výchovu babičce. Ve třech letech údajně oslepla následkem keratitidy a neviděla až do svých sedmi let. V 16 letech porodila holčičku, která jí ve dvou letech zemřela na meningitidu. Žila na ulici a snažila se uživit jako pouliční zpěvačka.

Louis Lepléé se rozhodl udělat z ní hvězdu. Dal jí přezdívku vrabčáček (Piaf) a nechal ji vystupovat ve svém klubu Le Gerny. Lepléé byl však zavražděn a Edith dokonce obviněna ze spoluúčasti.

Hana Fialová v roli Edith Piaf.

Hana Fialová v roli Edith Piaf.

Dalším jejím osudovým mužem, se kterým udržovala nejen pracovní poměr, byl Raymond Assa. Ten se postaral o to, aby pro Edith byly psány skladby, zobrazující její předchozí život na ulici. Mnoho textů si údajně psala i sama. Podařilo se jí podmanit si postupně Paříž, poté celou Evropu a nakonec USA.

Její opravdovou životní láskou byl ženatý  boxer Marcel Cedan, který zemřel při letecké nehodě během letu z Paříže do New Yorku, kde se měl s Edith setkat. Edith se poté potýkala se závislostí na alkoholu a morfinu. Zemřela na rakovinu jater, když jí bylo 47 let.

V hudebním nastudování Marka Prášila jsme mohli slyšet v originálním znění takové písně jako La Vie en rose, L’Accordéoniste, Mon Dieu, Milord, Lili Marleen, The Laziest Girl in Town, l’Hymne à l’amour, Non, je ne regrette rien a další.

Celkové hodnocení: Skvělé  zpracování i herecké obsazení. Za zmínku stojí výkon, který předvedla Hana Fialová v roli Edith Piaf. Ač se nejednalo o one man show, právě tato představitelka si zaslouží největší uznání. Do své role se opravdu vžila a podala neskutečný výkon. Když jsem zavřela oči, iluze byla tak dokonalá, že jsem si chvílemi připadala, jako bych se přenesla v čase do dané doby a zpívala nám sama Edith.  Ač mi některé pasáže přišly zbytečně natahované, hra jako celek se mi velmi líbila. Možná byla na můj vkus tato hra zaměřena více na Edith, ale byl to opravdu zážitek, který stojí za to!

Inscenace: Edith a Marlene
Autor: Éva Pataki
Divadlo: Jiřího Myrona Ostrava
Premiéra: 19. prosince 2013
Režie: Janusz Klimsza
Herecké obsazení: Hana Fialová (Edith Piaf) a Eva Zbrožková (Marlene Dietrich). Ilona Piskořová (Momone), Pavel Liška (Louis Leplée), Juraj Čiernik (Raymond Asso) a Roman Harok (Théo Sarapo), Jaroslav Rusnák (Klaun, Komisař)

Zdroj všech fotografií: Martin Popelář NDM

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentář