V Divadle D21 porcují Dürrenmatta

Divadlo Kultura / 17.1.2014

Hra pro tři herce, kteří si však plně vystačí. Trocha absurdního dramatu, hodně vtipu a k zakousnutí se podává Deset deka Dürrenmatta.

Divadlo D21 je umělecký prostor, schovávající se na dvoře jednoho domu na Vinohradech. Snad právě proto, že jsou takto zastrčení a ne přímo na očích, dovolili si tu drzost, naporcovat významného švýcarského dramatika. Přece jen však nějakou tu úctu k němu mají, a tak Deset deka Dürrenmatta nabízejí jenom v názvu, divákům podávají jinou lahůdku, recept na ni byl ovšem Dürrenmattem silně inspirován.

Hru o milostném trojúhelníku, moci peněz a také o tom, že minulost vás jednou dožene, napsal Jiří Jelínek, který si představení rovnou i sám zrežíroval. Do rolí manželů, kteří spolu žijí, protože na sebe na maloměstě tak nějak zbyli, obsadil Marii Hodinářovou a Petra Pochopa. Role dávné milenky, nyní bohaté paničky, která ví, jak své peníze využít, se zhostila Hana Mathauserová.

Když se hercům daří

Proč také obsazením nezačít, když herecké výkony byly tak skvělé. Marie Hodinářová svou počáteční naivitou a puťkovitostí dojímala tak, až jeden na konci jen stěží věřil pomstychtivosti, jež se v ní soucitem s druhou ženou probudila. Hana Mathauserová aneb Kristýna, která volala po pomstě za chování svého expřítele a hodlala k ní využít svých peněz, byla neodolatelná, svůdná a dravá, tak jak má láskou zklamaná žena být.

Petr Pochop už tvořil jen třešničku na dortu. Ačkoliv během hodinového představení předvedl akrobacii, za jakou by se ani člen nového cirkusu nemusel stydět, skončil jako chladná mrtvola. Ale přiznejme si, že byl na zabití. No řekněte, nerozčilovalo by vás, kdyby každou vaši otázku opravil na lepší? A pak ještě na lepší? Kdyby otravoval, vylepšoval, povyšoval, ale sám pořád zůstával tak nízko?

Vzpomínání na dávná léta. Zdroj: Divadlo D21

Vzpomínání na dávná léta. Zdroj: Divadlo D21

Scéna představení byla pojata vcelku skromně. Na dřevěném molu stůl, vedle pár židlí a kolem bílá látka, která posloužila příležitostně jako promítací plocha. Fotky z mladých let, z dovolených, takové ty obrázky, které se ukazují, když přijede stará známá.

Do divadla nejen na divadlo

Dřevěné molo se ke konci představení vrátilo i ke svému původnímu účelu a opravdu posloužilo jako molo pro modelky. Módní přehlídka byla maskovaná jako přehlídka Pochopových starých milenek, ale ačkoliv se musí ocenit snaha divadla podpořit mladé a méně známé návrháře, je třeba si zároveň přiznat, že to celé působilo lehce kostrbatě a rušivě. Narušilo to jinak perfektně probíhající hru, způsobilo to mírné zaškobrtnutí v hladce a zábavně plynoucím ději.

Vyzdvihnout se ovšem musí důraz na diváka a jeho vtažení do děje. V jakém jiném divadle nechají diváky odhlasovat, jaký by si přáli konec? Tady je ostatně možné všechno, včetně popíjení piva na sále a písniček na přání.

Co dodat závěrem? Hra s rysy absurdního dramatu vás jistě pobaví, pokud jste právě na takový typ divadelní zábavy naladění. Herecké výkony byly perfektní a představení se vtipy jenom hemží. Takže, vážení, pokud trpíte na takové ty dny plné nešťastných náhod, kdy na vás spadne karma či se utrhne ucho s horkým čajem, běžte do Divadla D21. Pokud vás nepobaví, tak vám minimálně prozradí, jak se takovým dnům říká.

Inscenace: Deset deka Dürrenmatta
Autor: Jiří Jelínek
Divadlo: Divadlo D21
Premiéra: 19. prosince 2013
Režie: Jiří Jelínek
Herecké obsazení: Hana Mathauserová, Marie Hodinářová, Petr Pochop
Cena: 65-169 Kč

Zdroj perexové fotografie: Divadlo D21

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář