Únosy a obchody s dětmi jako problém dnešní doby

V obraze / 24.1.2014

Unesené děti jsou často využívány k distribuci drog, kapesním krádežím, žebrání nebo vykrádání parkovacích automatů.

Všichni to známe, vidíme to téměř denně v televizi, v rádiu o nich slýcháme smutné zprávy. Jejich symbolem je pomněnka, její název v angličtině totiž zní  „forget-me-not“ (nezapomeň na mě). Mají i svůj den v kalendáři. Připomínáme si je 25. května. Řeč je o nezvěstných dětech.  Jen za rok 2010 bylo v ČR nahlášeno 10 294 ztracených dětí.

Česko není výjimkou

Jedním z největších problémů je obchodování s dětmi. Podle UNICEFu je definováno jako přesun osob mladších 18 let za účelem jejich vykořisťování prostřednictvím násilí, výhrůžek nebo falešných slibů. UNICEF se proti němu už řadu let snaží bojovat, je však těžké získat jakékoliv důkazy i informace pro trestní řízení. Skupiny obchodující s dětmi provozují velmi dobře zorganizovaný zločin. Děti jsou poté využívány ke krádežím či jiné drobné kriminalitě. Organizace Europol odhaduje, že zisky z tohoto obchodování se mohou pohybovat kolem 12 miliard dolarů.

V roce 2006 britský deník The Sun odhalil případ muže z Česka.  Dva novináři se vydávali jeden za obchodníka s ženami a druhý za bankéře, jehož žena má problém s otěhotněním. Ozval se jim muž z Chebu s nabídkou dětí. Vybrali si holčičku za 79 tisíc liber a čekali, co se bude dít dál. Sešli se v Londýně. Čech přivezl fotky holčiček, „bankéř“ si vybral devítiměsíční Karolínku. Obchodník jim slíbil, že ji dodá i s doklady za 115 tisíc eur. Česká policie muže zadržela v pražské kavárně hned po zalarmování deníku The Sun.

1044601_88229617

Skupiny obchodující s dětmi jsou mezi sebou úzce provázané. Zdroj: foter.com

I rodiče unáší děti

Další velkou skupinou jsou unesené děti. Podle mezinárodního práva je mezinárodní únos dítěte protiprávní přemístění či zadržení dítěte mimo stát jeho obvyklého bydliště bez souhlasu druhého rodiče, kterému svědčí právo péče o toto dítě, nebo souhlasu soudu. Únosy jsou organizovány i ze strany rodičů. V těchto případech pomáhá třeba organizace Missing people nebo nadace Naše dítě.

V dubnu roku 2008 unesla matka dceru Terezku, která byla soudem svěřena do péče otci. Matka unesla dceru do Švýcarska během přečtení rozsudku. Po několika týdnech ji však našel Interpol a dcera se vrátila k otci.

Aktuálně se médii šíří nové informace v případu zmizení Madeleine McCann, holčičky, která zmizela 3. května 2007 na dovolené v Portugalsku.

Linku bezpečí zajímalo, jestli jsou Češi opravdu tak chladnokrevní a bezcitní a proto vyslali do ulic holčičku, která hrála, že se ztratila.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Martina Žídková

Martina Žídková

"Rozhodujícím krokem v lidském životě je překročení vlastního stínu." Ernst Ferstl

Zanechte komentář