Vánoce

Vánoční tradice, na které jsme zapoměli

V obraze / 26.12.2013

Čím si lidé v minulosti prodlužovali cestu od svátečně prostřeného stolu k nazdobenému stromečku? Co pomůže určit vaši budoucnost?

Známé je pro nás nejspíše věštění z ořechových lodiček, avšak dříve to nebyly jen lodičky, čím naši předci věštili. Využili i samotné ořechy. Vybrali tři ořechy, zbavili je jádra a vyplnili hlínou, chlebem nebo mincí. Skořápky znovu zalepili a vrátili zpět do misky mezi ostatní. O půlnoci si každý vybral z rodiny jeden ořech, rozlouskl ho, pokud měl to štěstí a našel minci, mohl se těšit v novém roce na hojnost, neměl-li to štěstí a vybral si ořech s hlínou, čekala ho chudoba, poslední možnost, ořech s chlebem, znamenal, že na něj čeká spokojenost. O něco známější je asi tradice, která určuje, že ten, který našel v ořechu první tmavé jádro, mohl očekávat brzkou smrt.

Zdroj: foter.com

Některé tradice se uchovaly až dodnes. Zdroj: foter.com

Věštce nepotřebujeme, máme hrníčky, smetí a svíčky

Mezi tradice patří také to, že se na stůl postavilo sedm hrnečků dnem vzhůru. Pod těmi lidé mohli najít třeba uhlí symbolizující blížící se nemoc, dudlík, který znamenal rodičovství,  či prsten představující svatbu. Jeden hrníček byl prázdný, ten, kdo ho zvedl, vypustil bídu.

K další tradici byla zapotřebí svíce. Kouř ze sfouknuté svíce naznačil budoucnost. Stoupající kouř vzhůru značil zdravý rok, pokud šel ke dveřím, dotyčný měl odejít z domova, naopak pokud směřoval k peci nebo do kouta, znamenalo to, že zůstane doma.

Naši předci dokázali k určení budoucnosti využít i smetí. Smetí, které v místnosti zametli, vysypali na nejbližší křižovatku a přitiskli ucho k zemi. Zvuky, které slyšeli, prý vystihovali jejich budoucnost.

I plamen svíčky může být užitečnou pomůckou při určování budoucnosti.

I plamen svíčky může být užitečnou pomůckou při určování budoucnosti. Zdroj: foter.com

Odkud se ozve první pes, odtud má přijít váš nastávající

Dívky na Štědrý večer sbíraly informace o svém ženichovi. Po večeři vysypaly drobky ptákům a sledovaly, odkud přiletí první, z té strany měl přijít i jejich ženich. Další velmi podobný způsob, jak zjistit něco z budoucnosti, je zatřást jabloní nebo zlatým deštěm a odkud se ozve první pes, odtud má přijít váš nastávající. Když se děvčata chtěla dozvědět jméno svého budoucího manžela, ukrojila jablko a dlouhé skrojky házela na zem, podle toho, jaký skrojek vytvořil tvar, hádala děvčata počáteční písmeno. V případě, že rodina chovala slepice, dívka zaklepala střevícem na kurník, ozvala-li se slepice, měla dívka ještě dlouho zůstat svobodná, zakokrhal-li kohout, mohla se těšit na svatbu.

Znáte nějaké další tradice? Podělte se o ně s námi.

Zdroj perexové fotografie: picjumbo.com

Martina Žídková

Martina Žídková

"Rozhodujícím krokem v lidském životě je překročení vlastního stínu." Ernst Ferstl

Zanechte komentář