Velký chrám v Abú Simbel

Poklad na Nilu jménem Abú Simbel

Cestování / 7.1.2014

Poznejte impozantní skalní chrámy na jihu Egypta.

Ačkoliv je situace v Egyptě v posledních měsících poněkud napjatá, stále se řadí mezi nejnavštěvovanější africké země. Někteří lidé sem přijíždějí za odpočinkem na rudomořské pobřeží, jiní se sem vydávají na návštěvu světově proslulých pyramid v okolí Káhiry, nejnavštěvovanější památky Afriky.

chrámy Abú Simbel

Abú Simbel najdeme na egyptsko-súdánské hranici na břehu Asuánské přehrady. Zdroj: foter.com

Tyto monumentální stavby ale nejsou zdaleka jediným místem, které stojí za povšimnutí. Vydáme-li se proti proudu Nilu na jih až k hranici se Súdánem, narazíme zde na skalní chrámy Abú Simbel staré více než 3000 let.

chrám v Abú Simbel

„Menší“ chrám nechal Ramesse Veliký postavil pro svoji manželku. Zdroj: foter.com

stěhování chrámu Abú Simbel

Přesun sochy Ramesse II. Zdroj: wikimedia commons

Chrámový komplex Abú Simbel sestává ze dvou chrámů vytesaných do skály. Chrámy nechal vystavit faraon Ramesse Veliký nejen jako oslavu božstev, ale také jako „vstupní bránu“ do Egypta symbolizující kolosální moc faraona, který měl neomezené možnosti.

Velký chrám je zasvěcen faraonovi a hlavním egyptským bohům, jeho průčelí dominují čtyři sochy faraona sedícího na trůnu vysoké dvacet metrů. Součástí Velkého chrámu jsou kaple se sochami božstev a stěny pokrývají reliéfy. Druhý chrám nechal Ramesse postavit pro svoji nejoblíbenější manželku Nefertari. Oba chrámy byly až do roku 1813 ukryty pod nánosy písku, než je objevil švýcarský archeolog Jean-Louis Burckhardt.

V šedesátých letech minulého století hrozilo, že oba chrámy budou zničeny kvůli stavbě Asuánské přehrady, jejíž voda by tuto velkolepou památku zaplavila. Oba chrámy proto byly rozřezány, rozebrány a přemístěny o několik desítek metrů výše, kde byly znovu sestaveny. Tato akce trvala čtyři roky a stála více než 40 milionů dolarů, avšak bezpochyby stála za to.

výzdoba chrámu Abú Simbel

Nádherná reliéfová výzdoba Velkého chrámu. Zdroj: foter.com

Díky záchranné stěhovací akci pod záštitou UNESCO můžeme dodnes obdivovat toto jedinečné dílo, které přitahuje turisty ze všech koutů světa.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář