Odvděčte se osudu a pomozte druhým

V obraze / 21.12.2013

Máme se dobře. Máme co jíst, kde spát a koho milovat. Když na to přijde, máme se lépe, než miliony jiných na světě. Ale víme to?

Silné sociální cítění jsem měla vždycky. Už odmala jsem věděla, že ne každý má takové štěstí, aby usínal v teplé posteli s plyšovým medvědem. Že ne všechna zvířata se mají tak dobře jako sousedovic voříšek, kterého jeho pán z celé duše miluje. A že ne všechno jde tak snadno, jak si myslíme. Kohoutky s pitnou vodou nenamontovali do všech koupelen. V některých částech světa pozapomněli i na koupelnu. Obchody. Nemocnice. Školy. Studny. Bezstarostný život.

A pak jsme tu my. Mladí lidé, budoucnost národa. I přesto, že občas fňukáme, žijeme si dobře. Máme na to zajít si občas do kavárny nebo koupit vánoční dárky rodičům. Otřepaná fráze o tom, co by za náš život, oběd i oschlou buchtu ze včerejška daly děti v Africe, je stále aktuální. A bude asi napořád.

Proč bychom měli pomáhat?

Znáte jeden rozumný důvod, proč nepomáhat těm, kteří to potřebují?
Zdroj: sxc.hu

Říká se, že když chcete změnit svět, musíte začít od sebe. Velké činy vznikají v nepatrných drobnostech. V laskavém úsměvu, který věnujete starému pánovi. V desetikoruně, kterou hodíte pouličnímu houslistovi. V rozhodnutí pomoci, když pomoci můžete.

Jak jste se odvděčili osudu, že pro vás přichystal takový život? Není zrovna o Vánocích příhodná doba začít pomáhat? Možností je spoustu. Já podpořila projekt Skutečný dárek od organizace Člověk v tísni, která slouží k systematické a efektivní pomoci v chudších zemích světa. “Chudoba a s ní spojené problémy rozvojového světa totiž ročně zabijí více lidí než přírodní katastrofy a války dohromady. To se navíc odehrává na okraji mediálního zájmu,” píšou zakladatelé stránky Skutečný dárek. Díky mé skromné pomoci bude mít jednadvacet etiopských dětí svůj sešit i tužku do školy. Dobrý skutek vás zahřeje víc než horký čaj po promrzlé cestě.

Příběhy naší redakce jsou důkazem, že pomoci můžete vždy. I když máte pár drobných v peněžence a den blbec. Všechno se počítá. Zkuste se inspirovat nebo si kupte Nový prostor od promrzlého pána bez domova, který se rozhodl udělat něco se svým životem. Nepomůžete jen jemu, ale nevědomky i sami sobě.

Příběhy naší redakce

Jana Brouková, editorka sekce V obraze

Náramek přátelství Zdroj: Unicef.cz

Zdroj: unicef.cz

Když jsem se zamýšlela já, koho podpořit, věděla jsem, že nechci dát svoje peníze někam, kde nevím, na co konkrétně a v jakém rozsahu vůbec přispívám. Nějaká podezřelá akce u vstupu do metra s košíčkem a bez označení neměla šanci uspět. Postupně jsem se dopracovala až k UNICEFu. Existuje několik možností, jak pomoci dětem, které, na rozdíl ode mě, nemají lékaře za rohem, pitnou vodu u nosu, jídla plnou ledničku, vzdělání, jakého se jim jen zamane, a nežijí v klidném a bezpečném prostředí. Rozhodla jsem se pomoci formou koupě náramku přátelství z Peru, který mi bude připomínat, že věci, které já považuji za samozřejmé, jsou pro řadu dětí obrovským luxusem. A že s naší pomocí existuje šance to změnit.

Lucie Bekeová, hlavní korektorka

psí útulek, pomoc, charita

zdroj: sxc.hu

Každý rok na Vánoce jezdíme do psího útulku Velas a vozíme pejskům velký pytel granulí, piškoty a všemožné hadry, na kterých potom čtyřnozí kamarádi spí. Možnost věcného nebo finančního daru je v útulku po celý rok, ale na Štědrý den má člověk ještě větší chuť pomáhat. Je to samozřejmě psychicky náročnější, pejskové na nás dělají oči, kňučí a poskakují, hned bych si je vzala všechny domů. Protože to bohužel nejde, snažíme se udělat jim alespoň hezké Vánoce.

Pavla Doležalová, redaktorka sekce Na talíři

Zdroj: unicef.cz

Zdroj: unicef.cz

Snažím se pomáhat v průběhu roku, např. přes sbírky Světluška, Květinový den nebo Pomozte dětem. Na Vánoce si kupuji od UNICEFu většinou nějaká přáníčka, také podporuji Člověka v tísni a jeho sbírku Skutečný dárek.  Letos bychom chtěli udělat nějakou sbírku v práci, ještě ale přemýšlíme, co konkrétně budeme podporovat.

Kristýna Szkanderová, editorka sekce Vztahy

pomoc detem

Zdroj: photl.com

Zapojila jsem se do akce Vánoce patří dětem.  Jedná se o charitativní akci na podporu dětí v dětských Klokáncích po celé ČR, které spadají pod Fond ohrožených dětí ČR. V Klokánku jsou děti od narození až do 18 let, ke kterým osud nebyl štědrý. Děti, které se asi narodily nesprávným lidem a zažily toho v životě víc, než si mnozí z nás umí představit. Jak pomoci? Stačilo málo –  naplnit krabici od bot dárečky a polepit štítkem, pro koho je balíček určen – jestli pro holčičku, nebo kluka a v jaké věkové kategorii. Myslím, že je moc hezké myslet na děti, které neměly to štěstí a rodiče jim neudělali krásné dětství a Vánoce tak jako nám.

Alice Pazderová, editorka sekce Na talíři

trideni-pro-dobry-skutek

Zdroj: sxc.hu

Podporuji akci Daruj dobrý skutek. Organizátorkou je Romana Crháková, se kterou jsem se poznala jednou v létě na táboře. Akce je zaměřena hned na několik konkrétních zařízení, většinou z Kladna a Českých Budějovic, jako například dámský klub, děti z nízkoprahových zařízení, azylové domy, psí útulek a osobně vybírá hned v několika městech různé věci. Předat tedy můžete kromě oblečení i třeba kosmetiku, kterou nepoužíváte, nebo CD. Celý listopad jsem tedy protřiďovala kosmetiku, stará CD, skříně a těšila se, až věci povezu organizátorce Romaně. Mohla jsem si vybrat z tří míst setkání a nyní je úžasné sledovat fotky, jak věci nachází nové majitele. Už se těším na příští rok.

Alžběta Kalábová, redaktorka sekce Vztahy

caj-pro-charitu

Zdroj: photl.com

Letos jsem podpořila projekt Městské charity Plzeň, při kterém nebyly vybírány peníze, ale přímo drobné dárky (většinou praktického využití) pro charitní klienty, kterým letos pravděpodobně nikdo jiný dárek nedá. Projekt funguje anonymně. Do charitního zařízení se donese několik balíčků (čaje, káva, drogerie), které se zabalí a pak je charitní pracovníci předají potřebným. Proč jsem si vybrala právě tuto formu? Je to projekt, který může podpořit úplně každý, i ten, kdo sám příliš nemá. A navíc je regionální. Funguje pod ověřenou značkou, kterou Charita v ČR určitě je. A pak také proto, že skvěle vystihuje princip, který podle mě mění svět. Dělat malé věci s velkou láskou.

darek-pro-chude-deti

Zdroj: sxc.hu

Barbora Venháčová, redaktorka sekce Na talíři

Konkrétní organizace před Vánoci nepodporuji, ale navštěvuju velmi často jeden server určený převážně ženám s dětmi (a není to mimibazar) a tam se čas od času objeví někdo, kdo opravdu potřebuje pomoci, ať už jsou to nemocné děti, nebo děti z velmi chudých rodin. Posílám oblečení, hračky, občas malou finanční pomoc, pokud zrovna můžu.

Petra Krejčířová, redaktorka sekce Krása

Zdroj: pixmac.cz

Zdroj: pixmac.cz

Jsem hluboce přesvědčená, že schopnost pomáhat slabším a potřebným je to, co z člověka dělá lidskou bytost. Pomáhat může každý, vždyť jen vyslechnout si cizí trápení nebo darovat úsměv nás nic nestojí, ba naopak – popřejte unavené pokladní v supermarketu pěkný víkend a uvidíte, co to udělá s jejím výrazem a vašimi vnitřními pocity. Darovat úsměv ale bohužel někdy nestačí, jako v případě syrských uprchlíků, kterým jsem se letos rozhodla pomoct já. Ve snaze uprchnout před nebezpečím svého domova a skrýt se na jordánských hranicích Sýrii denně opouští až 700 Syřanů. V uprchlických táborech se poté v nelidských podmínkách tísní několik desítek tisíc zubožených mužů, žen i dětí. Své domovy opustili v lehkých šatech a v těchto dnech jim hrozí umrznutí. V celé Evropě nyní probíhají sbírky zimního oblečení, ponožek a dek, které budou do táborů dopraveny speciálním letadlem. Tito lidé jsou odkázáni na nás a naši pomoc, proto neváhejte a přispějte tím, co vy už nepotřebujete, ale jiným může zachránit život.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Silvie Olbrichová

Silvie Olbrichová

V duši stále malá holka, která má ráda milé lidi, hřejivé slovo, motivační citáty a fotografie. Inspiraci hledá všude kolem sebe a nachází ji i tam, kde ostatní ne. Miluje, když den prožije naplno a napíše hezký článek. Kontaktovat ji můžete na silvie.olbrichova@generace21.cz

Zanechte komentář