Do Hybernie přijeli závodníci a vzali s sebou Sněhurku

Divadlo / 4.1.2014

Sněhurka a sedm závodníků – už samotný název vypovídá o tom, že na vás v divadle Hybernia dobře známá klasika nečeká.

Ač o tomto muzikálu v České republice věděl málokdo, není to žádná novinka. Muzikál měl premiéru již 4. května 1991 ve Slovenském národním divadle a pod názvem Snehulienka a sedem pretekarov se tamtéž hraje dodnes a těší se velké oblibě.

Základ pohádky zůstává stejný. Hned v úvodu se nám představí zlá Královna (Michaela Dolinová), která mnohé překvapila svým výborným zpěvem. Královnina sólová píseň je dostatečně dlouhá na to, aby i ty děti, které nedávaly ze začátku pozor, pochopily, že to je „ta zlá“ postava. V zámku žije s Královnou také Sněhurka (Brigita Cmuntová), které role nevinné a mladé dívky velice sedí, nejen díky jejímu jemnému hlásku, ale také díky jejímu „holčičkovskému“ vzhledu. Sněhurka tvoří šťastný a zamilovaný pár s Princem (Roman Tomeš), který sice nemá příliš prostoru ke zpěvu, ale malé i velké diváky zaujme svou nevědomostí na konci, když přemýšlí, jak políbit Sněhurku, aby ji zachránil. Štěstí Sněhurky a Prince se samozřejmě Královně nelíbí a tak ji chce nechat zabít, Sněhurka však uteče.

Sněhurka (Kamila Nývltová) ve společnosti sedmi závodníků. Zdroj: www.facebook.com/snehurkaasedmzavodniku

Sněhurka (Kamila Nývltová) ve společnosti sedmi závodníků. Zdroj: facebook.com/snehurkaasedmzavodniku

Nečekejte trpaslíky… Nepřijdou!

Největší změna nastává, když se do domečku, ve kterém najde Sněhurka úkryt před Královnou, nevrátí trpaslíci z práce, ale závodníci ze závodu s koloběžkami, respektive s tříkolkou. Aby nebylo změn moc, můžeme vidět závodníky pod stejnými jmény a se stejným charakterem jako v klasické pohádce. Každé dítě (a možná i dospělý) si najde mezi sedmi závodníky toho oblíbence. Všichni mají přibližně stejný prostor, přesto za vyzdvižení stojí Šmudla (Štěpán Klouček), který jako jediný závodí na tříkolce, nevrlý Brumla (Jan Fanta), veselý Smíšek (Martin Holec) či vůdce Prófa (Martin Šemík). V dalších rolích závodníků se představili Radim Pátek (Dřímal), Jiří Lukeš (Stydlín) a Matěj Cichra (Kejchal). Na hercích je vidět, že si trošku „ulítlé“ role užívají a jako celek fungují skvěle.

Za zmínku také stojí postava, o které se děti i dospělí po skončení bavili nejvíce, přestože nepatřila mezi ty hlavní, a to je postava Čarodějnice (Hana Seidlová). Po přeměně Královny v Čarodějnici se totiž mění i představitelka a je to velice dobrý nápad. Hana Seidlová hraje sice zlou čarodějnici, ale také je to vedle závodníků nejvtipnější postava, která děti sice nejprve děsí, ale také je dokáže rozesmát a na jevišti se skutečně vyřádí. Což ocenily nejen děti.

Ježibaba (Hana Seidlová). Zdroj: www.facebook.com/snehurkaasedmzavodniku

Čarodějnice (Hana Seidlová). Zdroj: facebook.com/snehurkaasedmzavodniku

Koloběžky, tříkolka a trampolíny

Scéna je velice minimalistická, ale ničemu to nevadí. Dětem se bude líbit využití trampolín a samozřejmě koloběžek. Kostýmy od výtvarníka Romana Šolce jsou krásně barevné a skvěle doplňují pohádkové prostředí. Každý závodník má svou barevnou kombinaci dresu, což napomáhá jejich rozlišení. Díky zpěvným melodiím a zapamatovatelným textům, o které se výborně postaral Václav Kopta, odchází děti i dospělí s písničkou na rtech.

Přestože bych návštěvu muzikálu doporučila pouze v doprovodu dětí, tak se nebojte, že by se vám Sněhurka nelíbila. Okouzlí nejen děti, na které je primárně zaměřena, ale i dospělé diváky, kteří se aspoň na chvíli zastaví v tom každodenním shonu a vzpomenou si na svá dětská léta.

Inscenace: Sněhurka a sedm závodníků
Autoři: Vašo Patejdl, Václav Kopta
Divadlo: Divadlo Hybernia
Premiéra: 7. prosince 2013
Režie: Libor Vaculík
Herecké obsazení: Brigita Cmuntová, Michaela Dostálková, Kamila Nývltová, Michaela Dolinová, Iva Marešová, Hana Seidlová, Iva Marešová, Roman Tomeš, Pavel Klimenda, Tomáš Savka, Jan Fanta, Martin Šemík, Jan Firla, Štěpán Klouček, Tomáš Hundža, Jan Tenkrát, Matěj Cichra, Radim Pátek, TomH, Tomáš Smička, Martin Holec, Jiří Lukeš, Ondřej Král
Cena: 200-340 Kč

Zdroj perexové fotografie: facebook.com/snehurkaasedmzavodniku

Eliška Řeháková

Eliška Řeháková

V divadle jsem častěji, než by se mému okolí líbilo... Ale já to tam miluju.

Zanechte komentář