Vánoce

19 důvodů, proč milovat Vánoce

V obraze / 24.12.2013

Vánoce jsou tady. Pro řadu lidí jsou to však bohužel už jen svátky komerce, shonu a utrácení. Pojďte si s námi připomenout Vánoce takové, jaké by měly být.

Zapomeňme na chvíli na shon, předhánění se v dražších dárcích, kýčovitosti výzdoby domu, na stres a na všechny nepříjemné věci, které jsou pro mnoho lidí s Vánocemi spojeny. Vraťme Vánocům smysl a kouzlo. Vždyť takové mají být, klidné a pohodové, s příjemnou atmosférou, tajemné a překvapivé. Důvodů, proč milovat Vánoce, je spousta, my vám přinášíme alespoň ty následující.

1. Jen jednou  za rok

A proto je potřeba si je užít. Jindy než na konci roku nemáme příležitost shánět stromeček, zpívat koledy a dělat další typické vánoční věci. Řekněme si upřímně, kdo z vás peče cukroví a píše dopis Ježíškovi v létě? Vánoce nám umožňují být tak trochu pořád dětmi.

Svíčky nesmí na Vánoce chybět

Svíčky nesmí na Vánoce chybět. Zdroj: freedigitalphotos.net

2. Svátky klidu a míru

Ta pravá vánoční atmosféra je plná pohody a klidu. I když jsou dnes Vánoce vnímány spíše jako stresové období, vypněme. Co na tom, že nemáme dokonale umytá okna, ani upečený ten patnáctý druh cukroví. Vždyť o tom Vánoce přece nejsou. Jsou o tom být se svými blízkými a užívat si klidu.

3. Ježíšek

Náš tajuplný vánoční posel, který dokáže rozzářit (nejen) dětské oči. Ježíšek je v podstatě dost kontroverzní osoba. V dětství ho milujeme, poté, když zjistíme, že vlastně neexistuje, tak se na nějaký čas z našeho života vytratí a v dospělosti se vrátí, a to v té podobě, že si na něj my sami hrajeme. Se stejným napětím však prožíváme jak čekání na Ježíška jako děti, tak přípravu u stromečku a schovávání dárků pro své ratolesti v dospělosti. Není nic krásnějšího než čistá dětská radost, kterou tento náš vánoční posel způsobí.

4. Pomoc druhým

S vánoční atmosférou si více uvědomujeme, že ne všichni se mají tak dobře jako my. Vánoce jsou hlavně svátkem rodinným, scházíme se s celou rodinou, sdílíme a uvědomujeme si, jak jsme šťastní, že máme své blízké vedle sebe. Právě toto období nám ale připomíná, že ne všichni mají to štěstí být se svou rodinou a plným talířem vánočních dobrot. Je krásné vidět, že Vánoce nejsou jenom o nás samotných, ale že spousta lidí přispívá na charitu, zapojuje se do dobročinných akcí a pomáhá těm, kteří to opravdu potřebují. A o tom by Vánoce měly hlavně být.

5. Volno

Vánoce také znamenají minimálně 3 dny volna. Toho přece musíme využít a dělat věci, na které jindy není čas.  Kromě setkávání s příbuznými můžeme třeba navštívit vánoční koncert, vyrobit si něco pro radost, vyzkoušet dárky, které jsme našli pod stromečkem nebo zajít na dlouhou zimní procházku do přírody.

6. Křesťanský odkaz

I v zemi plné ateistů stále náboženský odkaz přetrvává. Jistě, pro věřící jsou Vánoce určitě o něčem trochu jiném. Hodně lidí však i přes celoroční absenci křesťanských zvyků jde právě na Vánoce na mši půlnoční, podívat se na Betlém nebo zahájí štědrovečerní večeři modlitbou. Je dobré se zamyslet nad tím, proč Vánoce slavíme a kde je původ tohoto svátku, že to opravdu není jenom o tom, co nám dnešní konzumní společnost předhazuje.

Co Vánoce znamenají pro naše editory? Vanilková Kofola, darování dárků, vanilkové rohlíčky, kakao a vánočka, více času s rodinou, ozdobený stromeček, pomoc druhým, vyrábění dekorací, vánoční fotky, procházky, půlnoční mše…

7. Vánoční trhy

Vánoční trhy jsou pro nasátí té pravé atmosféry jako dělané. Během čtyřtýdenního adventu si jistě najdete jedno volné odpoledne k jejich návštěvě. Osobně doporučuji ty vídeňské. Dáte si horký punč, načicháte se vůně pražených mandlí smíšené s vánočním cukrovím a prohlédnete si spoustu tematických rukodělných výrobků. Nestíháte se už nikam rozjet? Pro nasátí té pravé vánoční atmosféry poslouží velice dobře i maličké trhy ve vašem městečku!

8. Pohádky

Malí i velcí, všichni hromadně zasedáme u obrazovek a se stejným nadšením se díváme na nesmrtelnou Popelku. O tom, že si u ní přijde na své každá věková kategorie, není pochyb. Naše maminky a babičky každoročně dojetím pláčou nad láskou prince a Popelky. Dnešní teenagery určitě nenechají chladnými upnuté elasťáky Pavla Trávníčka a naši nejmenší si uvědomí, že zapomněli napsat Ježíškovi o sovu Rozárku nebo koně Juráška.

9. Sníh

Z dětství si pamatuji doslova hory sněhu, každoročně jsme chodili na Štědrý den bruslit na zamrzlý rybník. Posledních pár let ale toto zůstává jen pěknou vzpomínkou… To nám ale nemůže zabránit neustále doufat a věřit, že právě tento rok se „to zlomí“, sníh na Štědrý den bude a my si užijeme ty pravé Vánoce podle pana Lady.

zasněžená krajina

Procházky zimní krajinou k Vánocům patří. Zdroj: freedigitalphotos.net

10. Světlo

Elektrická světýlka v oknech, na stromech, ve městech… Barevná, bílá, blikající… Roztodivné tvary i obyčejné řetězy. Plamínky svíčky, prskavky, Betlémské světlo… To všechno navozuje právě ten pocit zázraků, kouzel, který k Vánocům prostě patří. Připomíná mi to ty plamínky, které se objeví v dětských očích, když uvidí vánoční stromeček a dárky.

11. Koledy

Pokud se zrovna nechcete vláčet do Betléma a noviny také nečtete, nezoufejte. Vždyť vedle tradičních koled jsou tu i vánoční písničky. Sázkou na jistotu je v tomto případě Janek Ledecký. Sliby se maj plnit o Vánocích, Ryba rybě nebo A od těch časů člověka opravdu naladí na tu správnou vánoční náladu.

12. Svařák…

… teplá medovina, vaječný koňak, vánoční punč. Vánoce umí zahřát. Vaječný koňak je moje absolutní číslo jedna. Slaďoučký likér, na který se těším celý rok, si vždycky pořádně užiju! A pro svařák nebo teplou medovinu jedině na vánoční trhy! Garantuji, že doma v teple si ho nevychutnáte tak, jako pěkně venku, v mrazivé atmosféře a pozorujíce okolní shon!

13. Cukroví

Vanilkové rohlíčky, linecké, perníčky? Dáváte přednost klasice, nebo každý rok vymýšlíte nějaké nové druhy? Já to mám tak napůl, na tradiční druhy nedám dopustit, ale každý rok zkouším nějaké nové. Letos to byly hvězdičky se zeleným čajem!

14. Sváteční oblečení

Snad jen  málokdo sedá ke štědrovečernímu stolu v nejotrhanějších teplákách a propáleném mastném triku. Pro většinu z nás je to moment, kdy se hezky oblékáme kvůli sobě a svým blízkým. Právě tento fakt dodává Vánocům punc opravdové výjimečnosti. Nechceme být krásní navenek, pro druhé, ale pro nás samé. Myslím, že by to tak mělo být více i v běžném životě mimo vánoční svátky.

15. Vůně jehličí

To je bezesporu jedna z nejtypičtějších vánočních vůní.  Spolu s vůní právě dopečených vanilkových rohlíčků nebo třeba vánočky k Vánocům neodmyslitelně patří. Vůně jehličí vykouzlí každý rok tu správnou vánoční atmosféru.

vánoční stromeček

Jaký máte stromeček? Zdroj: freedigitalphotos.net

16. Dárky

Samozřejmě, bez nich by to nebylo ono. Každý rok se snažíme pro své nejbližší sehnat ty nejkrásnější dárky a každý rok se také potkáváme s davy lidí kupujícími dárky na poslední chvíli. Skoro to vypadá. jako bychom se předháněli v tom. kdo dá komu lepší, dražší a největší dárek. Vzpomeňme si ale, proč to děláme. Chceme udělat svým blízkým tu největší radost jakou můžeme.

17. Kapr a salát

Štědrovečerní klasika, která nezklame. Znám sice pár lidí, kteří se na bramborový salát netěší, ale pro většinu patří k Vánocům stejně tak jako dárky nebo stromeček. A bez slavnostně prostřeného štědrovečerního stolu by nám ani nechutnalo. Ač kapra někteří nemusí, je stále respektovanou tradicí.  Někdo večeří místo kapra řízek, jiní jinou rybu. I tak zůstává dost zastánců klasiky – kapra a salátu.

18. Zdobení stromečku

Jaké kouzlo v sobě má věšení křehkých ozdob na stromeček. Jako malá jsem se na tuhle činnost vždycky strašně těšila. Byla jsem schopná kvůli stromečku vstát i o dvě hodiny dříve. Zdobit stromeček se svými nejbližšími, přemýšlet nad tím, která ozdoba se hodí nejlépe na tuhle větvičku, mít prsty popíchané od jehličí a olepené od smůly (tedy pokud máte živý stromeček) – to jsou přece Vánoce.

19. Vánoční přání

Také okukujete a vybíráte krásná přání v papírnictvích? Možná se dnešní doba omezila na pouhé rozesílání jedné smsky s vánočním přáním, ale dostat poštou opravdové osobní papírové přání potěší mnohem víc.  Poslat smsku je jednodušší, ale radost z papírového přání je mnohem větší. Udělejte to pro své blízké, ta radost totiž nepřichází jen s dostáváním přání, ale i s jejich rozesíláním. Věřte, že budete mít pocit, že jste někomu opravdu popřáli, ne jenom splnili jednu z vánočních povinností.

Zdroj perexové fotografie: freedigitalphotos.net

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář