MS žen ve florbalu 2013

Češky bojovaly, ale medaili z MS ve florbalu nepřivezly

Sport / 20.12.2013

Ve dnech 7.–15. prosince proběhlo MS žen ve florbalu, které letos hostilo Česko. Naše hráčky podaly pěkný výkon, i když na medaili nestačil.

Šestnáct týmů z celého světa se sjelo do České kotliny, aby bojovaly o titul mistryň světa pro rok 2013. Zápasy se odehrávaly v ostravské ČEZ aréně a na stadionu Vodova v Brně. Český tým rozhodně patří mezi světovou špičku, a tak nejen díky domácí půdě byla očekávání veliká.

Základní skupina

České hráčky začínaly mistrovství ve skupině B společně se Švýcarskem, Norskem a Lotyšskem. Hned první zahajovací zápas proti Norkám předvedly české lvice aktivní hru a zvítězily pohodlným výsledkem 6:1. Ačkoliv se v první třetině trápily, v dalších minutách se podařilo skórovat Nikole Černé… a pak už naše hráčky nepustily soupeřky do hry. První důležitý krok tak udělal český tým správnou nohou.

Na zahajovacím zápasu turnaje nesměla chybět show (CZE-NOR).

Jako druhý soupeř v rámci skupiny nás čekaly Švýcarky, jedny z favoritek na titul. Ty ve svém úvodním utkání roli favorita potvrdily, když porazily Lotyšsko taktéž 6:1. Zaplněná sportovní hala v Brně hnala Češky za vítězstvím, ke kterému nakročily v 11. minutě, kdy skóre otevřela Lucie Paulovičová. Švýcarky ale dokázaly zápas otočit dvěma trefami kapitánky Silvany Nötzli – velezkušené hráčky a jedné z nejoceňovanějších obránkyň na světě. I přes výrazný tlak našich Švýcarky jednobrankový náskok ubránily a zvítězily tak 1:2.

Tím se náš tým dostal do situace, kdy v závěrečném zápasu skupiny musel vyhrát, přestože se dalo očekávat, že Švýcarky zdolají i Norsko. Přesto naše hráčky nastoupily do utkání proti Lotyškám s chutí po vítězství, kterou začaly hned po 56 vteřinách přetavovat ve skutečnost. Skórovala Denisa Billá a v první třetině se k ní připojily další hráčky, takže do šaten se odcházelo za stavu 7:0.

Vzdušný polibek do publika po vstřelené brance proti Lotyšsku.

I přes čestný úspěch Lotyšek kontrolovaly naše hráčky vývoj utkání a zaslouženě zvítězily 12:1. Do play-off tak postoupily z druhého místa, jelikož Švýcarky potvrdily roli favoritek a porazily Norsko 3:6.

Tažení napříč play-off

Na play-off se český tým přesunul do ostravské ČEZ arény, kde na naše hráčky čekaly ve čtvrtfinále Polky. S vědomím toho, že ve čtvrtfinálových zápasech se rozhoduje, zda budete hrát o medaile, nebo ne, se Češky vrhly hned od začátku utkání do útoku. Úvodní nápor sice ještě Polky ustály, ale už v páté minutě skórovala Nikola Černá.

Od té doby už kralovaly naše hráčky a přidávaly další branky. Polský výběr sice několikrát zahrozil, ale s dobře zformovanou obranou a jistou Kristýnou Provázkovou v bráně si nevěděl rady. O jediný úspěch polských hráček se postarala Justyna Krzywak, a český tým tak prošel přes čtvrtfinále hladce 10:1. Boj o medaile byl jistý!

Míček za zády polské brankařky – tento pohled nám nabídly naše hráčky hned desetkrát.

Od semifinálového boje už nešlo čekat podobnou exhibici, proti našemu týmu se postavily pětinásobné mistryně světa, Švédky. Rekordní divácká návštěvnost slibovala skvělou atmosféru, byť prognózy byly jasné – s vítězstvím českého týmu se příliš nepočítalo.

Švédky v roli superfavorita turnaje začaly už od počátku určovat tempo zápasu, přestože naše hráčky poctivě bránily a Jana Christianová v brance byla ve skvělé formě, podařilo se jim už v první třetině dvakrát skórovat. Zázračný obrat nastal na začátku druhé třetiny, kdy Češky dvěma rychlými trefami vyrovnaly stav utkání. To ovšem trvalo necelé dvě minuty, pak se střelou zdálky prosadila Tschöp a švédský výběr byl opět ve vedení.

Šampionát trhal rekordy ve sledovanosti, jedním z nejsledovanějších zápasů byl i Česko – Švédsko.

Našim hráčkám už se nepodařilo udržet krok a další branky padaly už jen za záda Jany Christianové. Švédky zvítězily s jasnou převahou 9:2 a naše hráčky tak odkázaly na boj o bronzovou medaili, ve kterém je čekal starý známý soupeř – Švýcarsko.

Medailové boje a české slzy

V zápase o třetí místo se náš tým postavil tváří v tvář známým soupeřkám ze Švýcarska. Atmosféra slibovala krásný boj, od Švýcarek se dalo čekat, že budou chtít Češkám oplatit stejnou situaci ze St. Gallen před dvěma roky, kdy naše reprezentantky sebraly bronz právě Švýcarkám před domácím publikem.

Boj se Švýcarkami byl opravdu tuhý, hráčky do toho šly naplno.

Oba týmy vlétly do utkání s jasnou motivací a už od začátku se soupeřkám dařilo lépe. Náš tým rozhodně nehrál odevzdaně, ale i přesto si protihráčky dokázaly v první třetině vytvořit náskok 0:2. Na to české lvice odpověděly skvělým vstupem do druhé třetiny a srovnaly stav utkání. Přesto šly Švýcarky opět do vedení díky šťastné trefě, kterou obstarala Andrea Kern. Češky se ale nevzdaly a dokázaly znovu vyrovnat na 3:3. S tímto výsledkem šel zápas do prodloužení.

V něm byla patrná nervozita obou týmů, kterou nerozsekl svým úderem nikdo jiný, než Silvana Nötzli. Švýcarky nám oplatily porážku ze St. Gallen a díky výhře z prodloužení vytěžily z dramatického zápasu vítězství 4:3 a bronzové medaile.

Ve finálovém zápase pak potvrdily skvělou formu Švédky, které porazily výběr Finska 5:1 a staly se tak již po šesté mistryněmi světa.

Zdroj všech fotografií: wfc2013.cz