ruská Kamčatka

Kamčatka je poloostrovem žhavé lávy

Cestování / 5.1.2014

Že nemáte zimu rádi? V tom případě se zachumlejte a o Kamčatce si raději jen přečtěte.

Lidskou rukou téměř nedotčený asijský poloostrov Kamčatka je přírodním skvostem dálného východu. Rozpíná se mezi Beringovým a Ochotským mořem a jedná se o nejvýchodnější správní oblast Ruska. Většina obyvatel je ruské národnosti, leč žijí zde i Korlajkové, Itelmeni, Čukčové, Evenové a Aleutové.

V zimě je tu opravdu zima

Jedná se o nehostinnou oblast, kde teploty klesají až na minus 30 a v zimě dokonce až k minus 50 stupňům. K nehostinnosti napomáhá i fakt, že Kamčatka je ostrov ohně a lávy a řadí se tak mezi oblasti s nejživější sopečnou činností na světě. Ze 160 kamčatských sopek je jich doposud 28 činných. Zajímavostí je, že 19 vulkánů bylo zařazeno na seznam UNESCO. Desková tektonika je rovněž příčinou velmi častého zemětřesení.

Vulkány na Kamčatce

Vulkánů je na Kamčatce nepočitatelně. Zdroj: Wikimedia Commons, William L. Stefanov

Ačkoli je kamčatský turismus, díky strategické důležitosti poloostrova v dřívějších dobách, mladý, pro milovníky přírody, hor a jezer je Kamčatka skutečným rájem. Kamčatské hory tvoří dva dlouhé hřebeny, Východní a Střední. Oba jsou od sebe odděleny řekou Kamčatkou. Nejvyššími vrcholy jsou Klučevskaja se 4 750 metry a Kameň, který je jen o 200 metrů nižší.

Hory, sopky, jezera

Mimo sopek a nesčetných možností horských túr se zde nachází přibližně 100 tisíc jezer. Největším kamčatským jezerem Něrpičje a dalším velkým a jedním z nejkrásnějších je jezero Kurilské. Je hluboké až 330 metrů a v jeho okolí se nachází množství teplých pramenů. Mnoho jezírek se nachází i v horách, ta jsou navíc léčivá díky sirné vodě. V období tajícího sněhu se zvedá hladina toků a vytvářejí se úchvatné mohutné vodopády. Za obdiv stojí i teplé prameny, gejzíry a bublající bahenní sopky.

Kamčatka v Rusku

Kamčatka je lidskou rukou téměř nedotknutá oblast Ruska. Zdroj: Wikimedia Commons, Sed Brayton

Za návštěvu stojí i rezervace. V té nejznámější – Kronocké – se nachází 25 činných i vyhaslých sopek a zároveň zahrnuje údolí gejzírů. Vyskytuje se zde na 800 druhů rostlin, 1500 druhů hmyzu, 200 druhů ptáků a řeky plné lososů.

Pokud vás kamčatská krajina oslovila a rádi byste se přidali k neustále se navyšujícímu počtu turistů, dejte přednost letním měsícům, kdy se teploty v průměru pohybují kolem 15 stupňů.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Nanosmile

Eliška Marková

Eliška Marková

Cestování, fotografování, běh a politika, to je moje!

Zanechte komentář