Psaní dopisů

Udělejte radost ručně psaným dopisem

V obraze / 27.12.2013

Kam až sahá historie dopisů a jaká je jejich situace dnes? Bílým obálkám ještě neodzvonilo a i o Vánocích můžete udělat svým blízkým radost ručně napsaným přáním. 

Představte si situaci, kdy přicházíte domů a automaticky kontrolujete obsah poštovní schránky. Z jejích útrob se na vás vyvalí hromada letáků, reklam a samozřejmě také účty. Nyní si zkuste představit naprosto stejnou situaci, jen s tím rozdílem, že ke schránce přicházíte s očekáváním. Doufáte, že vám snad už dorazil dopis od kamarádky z Moravy nebo od kohokoliv jiného, na tom nezáleží. Podstatné je, že by  byl napsán ručně a s láskou. Ne bez citu a bez porozumění, tak jak se píší vyúčtování od operátora nebo z banky.

vánoční přání

Ručně psané přání udělá větší radost než tištěné.
zdroj: photl.com

První ručně psaný dopis byl napsán již před dávnou dobou, první pisatelkou byla perská královna Attosa a stalo se tak roku 500 př.n.l. Klasická korespondence v obálce a se známkou, jak ji známe dnes (nebo spíše jsme ji znali dříve), se objevila až v roce 1840. „Ani si nepamatuju, kdy jsem naposledy někomu napsala ručně psaný dopis, tedy pokud se nepočítají vzkazy během vyučování,“ svěřuje se patnáctiletá Andrea. Není se čemu divit, není rozhodně výjimkou. Email, chatování či psaní sms je zkrátka daleko praktičtější. Pobavila mě též poznámka mého kamaráda na otázku, proč přestal psát dopisy. Prý už ho nebavilo prodavačkám vysvětlovat, že nechce známky s prezidentem. Jak vidíte, každý si něco najde.

Zdá se, že éra dopisů skončila. Je nelogické někoho přesvědčovat, aby je psal, když může za minutu sesmolit e-mail, který je navíc zadarmo. Já ale zastávám jiný názor. Zařekla jsem se, že si v blízké době najdu čas a opět někomu dopisem napíšu. Sama totiž vím, jak mi ručně nadepsaná bílá obálka dokáže zpříjemnit den.  Pokud na to pohlédneme z té optimistické stránky, lidé již byli přesvědčeni o tom, že doba pletení a háčkování je také za námi, až do chvíle, než se začaly otvírat kluby pro pletací nadšence. Že by se objevili i milovníci osobní korespondence?

dopisy

Nahradí emaily dopisy úplně?
zdroj: photl.com

Udělejte dobrý skutek

Zjistěte si například adresy svých kamarádek nebo příbuzných a pošlete jim vánoční přání. Odpusťte si však monotónní frázi „Veselé Vánoce a šťastný nový rok“ a vyměňte ji za něco originálnějšího. Na jaké vaše společné zážitky rád/a  vzpomínáte? Co děláte? Co konkrétního dané osobě přejete do nadcházejícího roku? Můžete také přiložit ozdobený perníček nebo malou ozdobu na stromeček.

Řekněte dětem, ať si vezmou papír a tužku a nakreslí obrázek. Přidejte k němu poté krátké povídání o tom, jak se máte, přiložte aktuální fotky, zalepte a nadepište adresu prarodičů. Uvidíte, že jim tímto skutkem vykouzlíte na tváři široký úsměv.

A jako důkaz, že ne každý dopis musí být plný spokojenosti a radosti, přikládám odkaz na známou písničku od Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka.

 Zdroj perexové fotografie: photl.com

Markéta Popelářová

Markéta Popelářová

Na světě je plno věcí, které mě dokážou nadchnout. Ale když začnete konverzovat na téma vzdělávání, věřte mi, jdete na jistotu. Stejně tak si ale s vámi ráda popovídám o cestování, jazycích, zajímavých lidech, hezkých kavárnách a minimalismu. Nejen prostřednictvím článků se pokouším přispět k tomu, aby se lidé dozvídali o nových projektech a myšlenkách, které by je mohly inspirovat k cestě za svými vlastními cíli. Protože na dělání toho, co nás baví, není v životě nikdy pozdě.

Zanechte komentář