Hamlet ve Švandově divadle je moderním šílenstvím

Divadlo Kultura / 31.12.2013

Tragédie Hamlet dostává další podobu. Jaké je nejnovější zpracování této klasiky?

Nové nastudování jedné z nejznámějších Shakespearových tragédií představil na smíchovské scéně režisér Daniel Špinar. Jeho pojetí klasických děl je známé hlavně svou moderní úpravou, není tak divu, že i Hamlet prošel jistými změnami a dostal nový, současný nádech. Přesto síla tragédie zůstává a na diváky doléhá tíha celého příběhu.

Hamlet tak známý, přesto tak jiný

Jeviště se pomalu rozsvěcí a my spatříme scénu, slavnostní místnost paláce, kde můžeme vidět všechny typické rekvizity, které bychom v Hamletovi očekávali. Na modré zdi nechybí rodinné fotografie. Na levé straně za ochranným provazem stojí vitrína s brněním a zbraněmi. Místnost plná dobových předmětů, které jsou použity tak, jak bychom v Shakespearově tragédii naopak nepředpokládali. Vitrína evokuje pocit spíše návštěvy muzea než divadelního představení. Jeviště také působí chladným dojmem, přesto je cítit jakési napětí. Najednou rozjímání nad scénou přeruší naříkání mladého chlapce choulejícího se v pravém rohu místnosti.

Uslyšíme ruch za scénou a již přicházejí královna s novým králem oslavující svůj sňatek. Nechybí Polonius se svými dětmi. Ofélie vypadá jako panenka s kudrnatými blond vlasy, na sobě má krásné modré šaty, následuje ji její bratr Leartes, který vystupuje jako energický mladík. Na jevišti je samozřejmě přítomen i Hamletův nejvěrnější přítel Horacio.

Úvodní scéna, Hamlet oplakává svého otce, jeho matka slaví svou svatbu. Zdroj: svandovodivadlo.cz

Úvodní scéna, Hamlet oplakává svého otce, jeho matka slaví svou svatbu. Zdroj: svandovodivadlo.cz

Začíná Hamlet a nám je jasné, že nic nebude tak, jak to známe. Hamlet až pubertálně vtipkuje s Horaciem nebo si jen tak mimochodem přijde na jeviště v medvědím obleku. První polovina tak dává prostor i pro pár zábavných momentů včetně několika laciných vtípků. Možná se vám bude zdát, že některé z nich jsou přes čáru, přesto ale Špinar staví na tragédii jako takové, hledá odpovědi na otázky, kterých je Hamlet plný, a snaží se rozplétat rodinné vztahy. Všechna ta síla a moc tragédie vás tak dokonale pohltí, že nad některými nepovedenými (či povedenými, záleží na vás) vtipy můžete jen mávnout rukou.

Druhá polovina však již směřuje k tragickému konci a některé momenty ve vás zůstanou ještě dlouho. Na jevišti se odehrává něco silného, nad některými scénami se až tají dech. Obrovskou intenzitu představuje i Oféliino šílenství, kterému byl dán větší prostor, chválím i sloučení postav ve scéně s hrobníky. Atmosféra v celém divadle je naplněná obrovským napětím a blížíme se k závěru celé inscenace, který je nápaditý a tak překvapivý, že opona padá do naprostého ticha. Až, zdá se, za několik dlouhých vteřin se ozve obrovský potlesk okouzleného publika.

Hamlet (Patrik Děrgel) se svým věrným přítelem Horaciem (Marek Pospíchal). Zdroj: svandovodivadlo.cz

Hamlet (Patrik Děrgel) se svým věrným přítelem Horaciem (Marek Pospíchal). Zdroj: svandovodivadlo.cz

Úžasné herecké výkony celého souboru

Nové zpracování Hamleta ale nestojí pouze na výborné režii, inscenaci dotvářejí herci, kteří na jevišti nechávají kus sebe a svými výkony podtrhují sílu celého příběhu i všech režijních nápadů. Nejvýraznější výkon podává mladý Patrik Děrgel v roli Hamleta, který hraje opravdu na hranici svých sil. Je přesvědčivý ve všech rozpoloženích své postavy, představí Hamleta v depresi, v bláznovství, sexuální chtivosti i touze po pomstě. Obrovskou sílu pak mají i stěžejní monology, které odříkává ve skrčeném postoji do mikrofonu. Děrgel hraje s nesmírným zápalem a energií.

Jeho herečtí kolegové mu ale sekundují tak výborně, že ani bezchybný Děrgelův výkon je nedokázal zastínit. Ofélie v podání Zuzany Onufrákové dává divákům nahlédnout do přeměny mladičké dívenky, která na jeviště přichází jako roztomilá duše, záhy se ale zamiluje do chlapce z královské rodiny a všemu je konec. Následuje průšvih s těhotenstvím, šílenství a úplný závěr. Zuzana Onufráková je výborná, nejvýraznější samozřejmě ve scénách šílenství. Je tak přesvědčivá, tak zlomená, až se vám chce věřit, že to není hra, ale skutečnost, a máte neskonalou potřebu jí pomoci či si alespoň zacpat uši a neslyšet to hluboké utrpení, které prožívá.

Hamlet (Patrik Děrgel) společně s Rosencrantzem (Tomáš Kobr) a Guildensternem (Jaroslav Šmíd). Zdroj: svandovodivadlo.cz

Hamlet (Patrik Děrgel) společně s Rosencrantzem (Tomáš Kobr) a Guildensternem (Jaroslav Šmíd). Zdroj: svandovodivadlo.cz

Role sedí i Petře Hřebíčkové, která ztvárňuje královnu. Dokáže se představit jako první dáma, tu však spíše paroduje, ale výborně zahraje i zlomenou matku ztrácející sílu nad tím vším, co se kolem ní děje. Herci se doplňují a každý z nich si je na jevišti jistý a podává pozoruhodný výkon, Hamlet ve Švandově divadle je tak opravdovým hereckým koncertem.

S návštěvou inscenace Hamlet neváhejte, toto zinscenování vás možná zasáhne více než ta předchozí, možná budete překvapeni, snad i zděšeni, ale určitě to ve vás zanechá silné pocity. A to je to správné umění, když inscenace diváka upoutá tak, že z divadla odchází plný dojmů a emocí. Navíc je zřejmé, že svým moderním pojetím dokáže do divadla na klasiku přilákat i mladé diváky, které okouzlí úplně stejně jako jinou generaci.

Inscenace: Hamlet
Autor: William Shakespeare
Divadlo: Švandovo divadlo
Premiéra: 7. prosince 2013
Režie: Daniel Špinar
Herecké obsazení: Patrik Děrgel, Zuzana Onufráková, Kamil Halbich, Petra Hřebíčková, Marek Pospíchal, Filip Čapka, Miroslav Hruška, Jaroslav Šmíd, Tomáš Kobr
Cena: 200-330 Kč, sleva pro studenty 40 %

Zdroj perexové fotografie: svandovodivadlo.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář