Když se píše o psaní aneb Jak se stát spisovatelem

Literatura / 12.1.2014

Psaní to je věda. Anebo spíše umění. Někteří už se narodí jako talentovaní pisálci a další se to musí pracně učit.

Tvůrčí psaní je obzvlášť těžký oříšek. Každému se může líbit něco jiného, neboť co člověk – to vlastní a originální umělecký hlas. Ale i přesto se to má tvůrčí psaní určitá pravidla a dá se do jísté míry i naučit. Základem je poctivé trénování. Čím víc se píše, tím lépe to jde. Jaké jsou základní knihy, které by nás mohly poučit?

Tvůrčí psaní

Tvůrčí psaní  Zdroj: martinus.cz

Tvůrčí psaní.
Zdroj: martinus.cz

Markéta Dočekalová stvořila knihu, která se jmenuje Tvůrčí psaní. Je to učebnice pro všechny zájemce o psaní jakéhokoliv druhu a zasvětí je do oboru. Sama autorka vychází z vlastních zkušeností, které nasbírala ve výuce právě tvůrčího psaní.

V učebnici jsou podrobně popsány všechny základní žánry, které by měl každý pisálek ovládat. Navíc si je rovnou může procvičit i na praktických úkolech. Potenciální pisálkové se zde mohou dozvědět, jak by měl vypadat správný fejeton, ale také i třeba to, jak tvořit příběhy, jak psát dialogy a jak vykreslit postavu.

První díl je všeobecnější, druhý už se soustředí hlavně na psaní novel. Třeba se tak díky Markétě Dočekalové vaše příběhy ze šuplíku dostanou až na stránky skutečných knih. S autorkou se totiž podrobíte výuce budování postav i jejich charakterů či rozvíjení děje.

Cvičíme, cvičíme

Jestliže máte chuť hlavně psát, ale nedostává se vám inspirace, nejlepší způsob je dostat úkol a vyzkoušet se, v čem jste nejlepší. Malá cvičebnice tvůrčího psaní (René Nekuda) byla stvořena přímo za pochodu pro potřeby výuky. Dostanete v ní pár pečlivě zvolených úkolů, které vás donutí promyslet si všechno, než to vůbec dáte na papír. Opakování je matkou moudrosti, a proto kdykoliv v budoucnu přijde spisovatelský blok, mohou se mozkové závity rozhoupat právě jedním z těchto praktických cvičení.

O psaní Zdroj: kosmas.cz

O psaní.
Zdroj: kosmas.cz

Čteme o psaní

Rodí se člověk spisovatelem? Podle Stephena Kinga ano. Jako autor mnoha a mnoha hororových bestsellerů už o psaní ví své. Ale navrch také vyučoval v kurzech tvůrčího psaní a živil se jako pedagog. Takže jeho rady pravděpodobně stojí za to, aby si je budoucí pisálci vzali k srdci.

I když se někdo spisovatelem narodí, bez pravidelného tréninku by se daleko nedostal. Nejde však jen o to psát a psát. Důležitá je i četba. Čím víc se čte, tím více se rozšiřuje slovní zásoba, přicházejí lepší nápady a vytříbí se styl. (Varování autorky: Kdyby každý z nás měl nápady jako Stephen King, na světě by už nemuselo být bezpečno…!)

Jak napsat bestseller?

Musí se ozvat múza a až ta stvoří geniální dílo? Nebo mají všechny moderní bestsellery nějaké společné znaky? Spisovatelka Celia Bradfieldová se zaměřila právě na otázku bestselleru. Existuje totiž důvod, který z některých knih dělá takové, které si prostě musíme přečíst. Jde o napínavost, téma, styl; nebo kde se skrývá to kouzlo? Známe to přece všichni, občas se prostě objeví kniha, o které nelze nevědět, protože zpráva o ní se šíří jako požár. (A většina z nás ji četla.)

Jak začít? Pro začátek si stačí jen vyhledat pár knih, které vás provedou světem psaní. Chce to často cvičit a pracovat s radostí. Pak se totiž píše jedna báseň…

 Zdroj perexové fotografie: foter.com

Tereza Srbecká

Tereza Srbecká

Nenapravitelná knihomilovnice, která čte cokoliv, co má více jak dvě slova. Současně pisatelka drobných útvarů od podpisu až k povídkám. Studentka Literární akademie Josefa Škvoreckého...

Zanechte komentář