domov

První bydlení – garsonku nebo něco většího?

Design / 13.12.2012

Čeká vás první společné bydlení a přemýšlíte, kam rozhodit sítě? Bude vám stačit garsonka nebo to chce něco většího?

Seriál První bydlení – právě s ním se budete setkávat v naší sekci Bydlení! Bude rok 2013 pro vás tím zlomovým a chystáte se oprášit peří a vylétnout z hnízda?  Ulehčíme vám to a připravíme pro vás tu nejlepší odrazovou plochu do spokojeného života.

Čeká to každého. Bydlení ve vlastním. První nesmělé vyřknutí „Mohli bychom žít spolu, miláčku, to by bylo krásné,“ s sebou nese jistý pocit zodpovědnosti. A že je toho hodně, co jsme si v rodinném hnízdě neuvědomovali a brali to jako samozřejmost! Jistě, voda teče a teče jí dost. Jak příjemné je napustit si horkou vanu skoro až po bradu! Samozřejmě, čím více světla, tím více vidíte. Tatínek to pak zase vidí na inkasu. Pochopitelně, rohlíky jsou dneska čerstvé a v lednici se najde něco vždycky. Je kouzelná a sama se plní. No teda!

Zpět do reality. Zodpovědnost za život ve svém vám nikdo neodpáře. Není to pletená šála. Zaplatit své účty budete muset vy. Proto si dobře rozmyslete jakékoliv stěhování a v klidu to se svým partnerem proberte. Máte na to? Pokud si spokojeně mručíte pod vousy, že v tomhle by problém být neměl, máme radost s vámi. A poradíme vám, po jak velkých bytech se poohlížet v závislosti na vašich zvycích, představách a nárocích.

Ještě, než otevřete portály s nabídkami podnájmů a pronájmů a začnete výskat nad první dobrou nabídkou, položte si následující otázky:

  1. Co od bytu očekávám?
  2. Mám mnoho věcí z domova, bez kterých nechci žít?
  3. Budu mít často návštěvy, které se možná zdrží i přes noc?
  4. Jsem společenský typ?
  5. Mám psa?
  6. Budu pracovat z domova?

Zapište si do paměti své odpovědi, protože se k nim v jednotlivých možnostech vrátíme. Teď už si ale přibližme, co očekávat od garsonky, co se skrývá pod názvem kk a proč je dobré mít alespoň dvě místnosti.

Garsoniera (také garsonka)

Slovo garsoniera pochází z francouzského slova „garçon“ a lze jej přeložit jako chlapec, mladík či mladý muž.

(zdroj: Wikipedia)

Garsonka může někomu připomínat hotelový pokoj. Možná si řeknete, že v hotelu je to přece prima, ale není váš soud dán hlavně tím, že s hotelem máte spojeny příjemné zážitky? Jedná se o jednu místnost s jednoduchým kuchyňským koutemkoupelnou. Zvykem bývá maličká předsíň, ale není podmínkou. Stejně je to se sklepní kójí a komorou. Zvolíte si garsonku k prvním společným krůčkům, v jedné místnosti spíte, jíte, milujete se a přijímáte hosty.

Garsonka

Bydlet v jednom pokoji – jste na to připraveni?
zdroj: besthomedesigns.org

Garsonka mnoho lidí naláká svou nízkou cenou. Možná si taky řeknete: „To nám stačí, nejsme nároční.“ Dvacetiletá studentka Denisa k tomu říká, že garsonka může být ideální pro ty, kteří jsou spolu delší dobu a už spolu trávili více času než jeden den. Těm, kteří na sebe moc zvyklí nejsou a neví, co od druhého čekat, by jednu místnost k životu nedoporučovala. Možná si teď říkáte, jak bude nádherné, když budete stále spolu. Má to svá ale. Ano, láska je mocná čarodějka a možná vám při občasných schůzkách stačí všehovšudy pár metrů čtverečných. Scházení a bydlení je ale diametrálně odlišné. Šéfredaktorka portálu Agata Hauerová život v jedné místnosti zažila a přináší vám tyto poznatky: „I ta největší láska někdy potřebuje oddech. Pokud si pár nemůže dovolit větší byt, měli by si oba zařídit svůj koutek, kde budou mít soukromí a nebudou si pořád na očích. Hodí se to při hádce, nemoci nebo únavě.“ Korektorka Líba Turecká s Agatou souhlasí a tvrdí, že bydlet se tak sice dá, ale občas je toho prostě moc. (zvláště, když jsou dovolené nebo jeden onemocní). Ponorka tedy přijít musí a všichni, kteří zkušenost s takovým bydlením mají, ji zažili. Je jen otázkou, jak moc se dokážete přenést přes to, že nebudete mít možnost někam se schovat.

Jste zmateni?

1+kk je v podstatě to stejné jako garsonka. Rozdíl se občas uvádí v tom, že 1+kk má něčím oddělený kuchyňský kout. Praxe ovšem říká, že to není nutné.

Život v garsonce chce velkou toleranci z obou stran. A to i přesto, že byste se oba zapřisáhli, že vám by tedy rozhodně stačila i malá komůrka lásky.

Pokud vás naše neprůstřelné argumenty nechávají chladnými a garsonka vás i přesto láká, zaměřte se hlavně na důmyslné rozložení nábytku. Na malém prostoru to chce skutečně promyšlený plán! Zkuste si v bytu rozčlenit funkční zóny. Oddělit odpočinkovou část s postelí můžete například knihovnou, která poslouží hned v několika ohledech. Opticky oddělí místnost a navíc poslouží ke svému původnímu účelu. Výborným pomocníkem jsou i vestavěné skříně v chodbě. Vybíráte-li si tedy mezi dvěma garsonkami, berte tu se skříní.  Ušetří další prostor v samotné místnosti. Dobrým pomocníkem je i rozkládací nábytek – ať už pohovka nebo židle ke stolu pro návštěvy. Všechno, co se dá snadno schovat, v této místnosti boduje!

Pojďme si to shrnout

Pro koho se garsonka hodí: Úplně ideálně se hodí pro jednu osobu. Říká se totiž, že byt by měl mít tolik obytných místností, kolik tam žije lidí. Pokud jste ale dva, sáhněte po garsoniéře tehdy, rozhodujete-li se podle financí. Jako přechodné bydlení je tento minibyt dobrou variantou. Velkou výhodou je to, že prostě budete spolu a zjistíte, jestli to dokážete.

Pro koho se garsonka nehodí: Šťastnou alternativou nebude pro ty, kteří mají připraveno spoustu kufrů z domova. Garsonka totiž zavání tak trochu minimalismem a, nechcete-li si udělat z bytu skladiště, musíte s rozvahou přemýšlet, co pořídit nebo přinést z domova. Stejně tak není ideální formou pro ty, kteří mají pejska nebo jsou společenští tvorové. Velkolepé večírky se v garsonkách dělat prostě nedají. Chtěli byste, aby u vás kamarádka nebo maminka občas přespávaly? V garsonce je to náročné. Stejně tak těžké to budou mít páry, v nichž jeden pracuje formou home office. Takoví lidé na svou práci potřebují klid, a to jim garsonka moc nedopřeje.

Větší volba (1+1,2+kk, 2+1 ….)

Označení “kk” znamená kuchyňský kout.
V tomto případě se bavíme už trochu o vzduchu, vzdoušku! Máte-li možnost zvolit si větší byt než je garsonka, využijte ji. Byt, v němž jsou alespoň dvě plnohodnotné místnosti, je výbornou volbou pro ty, kteří mají rádi taky trochu soukromí. Ta obava z ponorkové nemoci se totiž může snadno vyřešit tím, že si vezmete notebook a večer ve společnosti Generace 21 prostě strávíte u kuchyňského stolu nebo v posteli. Takže i když jste spolu, můžete být sami.

Ložnice

Větší byt vám nabízí více soukromí!
zdroj: nabytek-aldo.cz

1+1 = jeden pokoj a jedna kuchyně

2+kk = dvě místnosti, přičemž v jedné je kuchyňský kout

2+1 = dva pokoje a jedna kuchyně

… a tak dále!

A jaké výhody má více pokojů? Hlavní editorka kultury Jana Hybnerová má například svou trucovnu. Je to místnost v jejich 3+1 (žijí tam dva), kde si prostě jde odpočinout, když má den blbec nebo se neshodne s přítelem. A chválí si ji! „Pro mě je větší byt ideální volbou. V garsonce jsem vydržela měsíc. Nepřekáželi jsme si, ale stále jsem potají hledala svůj kout, kam bych si mohla zalézt. A ten prostě v jedné místnosti nenajdete.“

Možná vám přijde v současné chvíli směšné schovávat se před milovanou osobou. Třeba tu bručíte, že se máte rádi a chcete být spolu a basta fidli! Život ve dvou je ale jiný než společně strávený víkend. Zkuste si představit, že doma, kam se v neděli vracíte, žádnou svou místnost nemáte. Že si ustelete na posteli v obýváku a budete muset zkousnout to, že budete na očích všem. Vžít se do této role vám jistě pomůže ve správném rozhodnutí!

Pojďme si to shrnout

Pro koho se hodí větší byt: Hodí se pro všechny, kteří plánují občasné návštěvy ze stran přátel a rodiny. Více místností zaručuje, že si u vás může sestra bez starostí ustlat a nebude se cítit jako vetřelec. Stejně tak různé oslavy jdou dělat s větším klidem. Jakmile akce skončí, můžete si v klidu lehnout do čisté postele. Větší byt zvolte také tehdy, pokud máte velkou výbavu z domova nebo společníkem do bytu bude i pejsek. O větším prostoru zapřemýšlejte i tehdy, pokud pracujete z domova. Mít vlastní pracovnu přináší hodně svobody!

Pro koho se nehodí větší byt: Na to odpovědět nedokážeme, protože si myslíme, že větší byt je pro začátek výhrou. Pro mnohé z vás by se mohlo zdát, že negativní stránkou jsou finance. Nemusí to platit vždy! Může se vám totiž snadno stát, že natrefíte na skvělou nabídku a velký byt vás v porovnání s jednou místností vyjde na lepší peníze!

Tolik k výběru velikosti bytu. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv formu, držíme vám palce do společného života!

Co vás čeká příště?

Budeme se věnovat všem poplatkům, které bývají s bydlením spojené!

zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Silvie Olbrichová

Silvie Olbrichová

V duši stále malá holka, která má ráda milé lidi, hřejivé slovo, motivační citáty a fotografie. Inspiraci hledá všude kolem sebe a nachází ji i tam, kde ostatní ne. Miluje, když den prožije naplno a napíše hezký článek. Kontaktovat ji můžete na silvie.olbrichova@generace21.cz

Zanechte komentář