ozdoby na stromeček

Vánoce, Vánoce přicházejí…

Cestování / 24.12.2013

…aneb Jak se slaví Vánoce ve světě.

Jiný kraj, jiný mrav. Toto rčení platí i o oslavách Vánoc. Poznejte s námi, jak tyto svátky slaví jiné národy.

Švédsko

Švédské Vánoce začínají podobně jako ty české první adventní nedělí, kdy se rozsvěcuje první svíčka na adventním věnci. Štědrovečerní večeře je ve Švédsku skutečně bohatá – má mnoho chodů a někdy trvá i několik hodin. Po večeři děti pozorně poslouchají, jestli neuslyší klepání na dveře jako znamení, že jim vánoční skřítek Jultomten nechal pod stromečkem nějaké dárky. Vánoční svátky končí ve Švédsku až 13. ledna, kdy se slavnostně odstrojuje stromeček.

Vánoční trh ve Stockholmu

Stejně jako v Německu, i ve Švédsku jsou vánoční trhy oblíbené. Zdroj: foter.com

Německo

Jak slaví nejkrásnější svátky v roce naši sousedé? Německé Vánoce se od těch našich příliš neliší, ovšem v jednotlivých oblastech Německa je lidé slaví trochu jinak. V Bavorsku a Bádensku-Württembersku naděluje dárky Ježíšek a na severu chodí Weihnachtsmann (Vánoční muž), který jezdí na osedlaném divokém větru. Na štědrovečerní tabuli najdeme většinou ryby, oblíbená je ale také kachna nebo husa se zelím.

Neodmyslitelnou součástí zdejších Vánoc jsou také vánoční trhy, které se konají během celého adventu v každém větším německém městě.

Vánoční trh v Jeně

Německé adventní trhy hojně navštěvují i Češi. Zdroj: foter.com

Belgie

Pro Belgičany nejsou Vánoce tak důležitým svátkem jako třeba pro nás. Žádný Ježíšek ani Otec Vánoc tu dárky sice nenaděluje, ale děti nepřijdou zkrátka. Obdarovává je totiž Saint Nicolas, který nosí dětem dárky večer 5. prosince do předem připravených „bot pro Mikuláše“. Štědrý den je zde normálním pracovním dnem, jediným dnem volna je Boží hod. V posledních letech ale Belgie podléhá vlivům ze západu a čím dál tím více lidí zde vyznává Santa Clause.

Vánoční strom v Bruselu

Vánoční strom na bruselském náměstí Grande Place. Zdroj:foter.com

Itálie

Italské Vánoce jsou skutečně svátky klidu – žádný shon, žádný stres. Vánoční stromeček není v Itálii běžný, důležitější jsou jesličky, které se dědí z generace na generaci. Figurku Ježíška v nich najdeme ale až 24. prosince. Podobně jako ve Švédku, i Italové mají bohatou štědrovečerní tabuli. Jednotlivé chody se liší podle regionů, ovšem u žádného vánočního stolu nesmí chybět panettone, vánoční koláč, který je podobný naší bábovce.

Panettone

Panettone je neodmyslitelně spjato s italskými Vánocemi. Zdroj: foter.com

Nadílka dárků bývá většinou až 6. ledna, kdy hodná čarodějnice La Befana létá na koštěti a hází dětem dárky komínem. V některých částech Itálie naděluje dárky Babbo Natale na Štědrý den.

Portugalsko

Vánoce ve vzdáleném Portugalsku se dosti podobají těm našim. Nejdůležitějším dnem je, stejně jako u nás, Štědrý den, kdy se sejde celá rodina u hostiny, která se nazývá consoada. Tradičním štědrovečerním jídlem je treska s brambory a zeleninou, nechybí zde také sladké. Po večeři všichni vyčkávají do půlnoci, až Pai Natal (Otec Vánoc) zazvoní zvonečkem a všichni si půjdou rozbalovat dárky ke stromečku. Někteří si ale nechávají rozbalování dárků na Boží hod, kdy se celá rodina schází znovu, aby společně poobědvala.

Vánoční strom v Lisabonu

Vánoční strom v centru Lisabonu. Zdroj: foter.com

A co vy? Prožili jste někdy vánoční svátky jinde než v Česku?

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář