Divadla se otevírají i na Silvestra

Divadlo Kultura / 27.12.2013

Ještě stále nemáte program na letošního Silvestra? A co takhle strávit ho na jednom ze silvestrovských divadelních představení?

Kde strávit Silvestr? Toť otázka! Jako každý rok nastává to rozhodování kde, s kým a jak prožít poslední den roku. Lyžování jsem zamítla, nebo spíš všichni zamítli mě, protože pokud si nerezervuje své místo na horách v dostatečném předstihu, tak zkrátka a dobře nelyžujete (jelikož někteří šílenci si rezervují svůj pobyt na horách už 1. ledna). Dalších možností je xy, ale já bych ráda vyzdvihla tu jednu – návštěva divadla.

Ano, můžete namítat, že na tom není nic zvláštního nebo neobvyklého, jít do divadla na Silvestra, ale já to považuji za pěknou kulturní tečku končícího roku. A stejně, většina představení začíná už odpoledne, takže ten, kdo si nedokáže představit konec roku bez pořádné párty, se utěšuje tím, že po představení zbývá ještě spousta času zakončit starý rok a oslavit ten nový v baru či dokonce v divadelním klubu s flaškou šampaňského v ruce.

Jako inspiraci jsem pro vás vybrala hrstku inscenací z mnoha, které je možno navštívit.

V pražských divadlech

Začala bych Národním divadlem, do historické budovy se můžete přijít podívat na Strakonického dudáka v režii pana Pitínského. Zmodernizovaná inscenace vás přesvědčí o tom, že Strakonický dudák není žádná pohádka, ale svým způsobem i psychologické drama. Ve Stavovském divadle je plánováno Jedenácté přikázání Davida Drábka.

Z inscenace Jedenácté přikázání ve Stavovském divadle. Zdroj: narodni-divadlo.cz

Z inscenace Jedenácté přikázání ve Stavovském divadle.
Zdroj: narodni-divadlo.cz

Na druhou stranu v Divadle Rokoko se zasmějete při Hráčích v hlavní roli s Michalem Dlouhým. Na Silvestra odehrají dokonce dvě představení (odpolední a večerní). Stejně tak Studio DVA, kde uvádějí Hlavu v písku s Ivanou Chýlkovou a Janem Potměšilem, a v Divadle Bez zábradlí vrcholí tento rok legendárními Světáky.

Muzikálových představení je také velký výběr. Ovšem většina z nich už je dávno vyprodaná, ale vstupenky seženete ještě na muzikál Mauglí či na Zorra.

V regionálních divadlech

V Olomouci neváhejte zavítat do Moravského divadla, pobavíte se zde na představení komedie Když se zhasne, nakouknete pod pokličku manželství zámožného newyorského páru. Národní divadlo moravskoslezské připravilo klasiku – Jak je důležité mít Filipa od Oscara Wildea aneb taková lehkovážná komedie pro seriózní publikum.

Fotografie z velmi úspěšné ostravské inscenace Jak je důležité mít Filipa. Zdroj: ndm.cz

Fotografie z velmi úspěšné ostravské inscenace Jak je důležité mít Filipa.
Zdroj: ndm.cz

Pokud jste z Brna, tak máte stejně jako v Praze opravdu velký výběr. Městské divadlo Brno uvede na Silvestra dokonce premiéru, a to hru s názvem Dvojitá rezervace. A závěrečným potleskem se zde určitě neskončí. Pořadatelé slibují rautové občerstvení a další zábavný program, a to až do roku 2014. Podobná akce se v Městském divadle koná letos už počtrnácté. V Národním divadle Brno, přesněji v Mahenově činohře, se na vás těší herci vystupující v úžasné komedii plné zvratů Apartmá v hotelu Plaza a v Janáčkově opeře je připraveno představení Zarzuela gala plné španělských rytmů.

Klicperovo divadlo v Hradci Králové uvede Drábkovu Noc oživlých mrtvol. V plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla na vás čeká Polská krev. 

Co se týče Jihočeského divadla, 31. prosince si můžete vybrat hned z několika představení. Hudební retro komedie Škola základ života, opereta Jacquesa Offenbacha Orfeus v podsvětí a děti školou povinné, ale určitě i jejich rodiče potěší komedie Sto roků prázdnin.

Doufám, že si každý najdete to své oblíbené představení, kterým zakončíte rok 2013 a posléze oslavíte příchod nového roku 2014.

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Veronika Svobodová

Zanechte komentář