Porto je nejen městem vína

Cestování / 3.1.2014

Portské, architektura, Gustav Eiffel, fotbal, moderní umění – to vše nabízí Porto.

Porto je druhé největší město Portugalska. Město samotné obývá přibližně 240 tisíc lidí, nicméně v aglomeraci žije dohromady zhruba 1,75 milionu obyvatel. Z hlediska návštěvnosti se spolu s Lisabonem a jižním regionem Portugalska Algarve řadí mezi nejnavštěvovanější oblasti celého státu.  V následujícím článku vám představíme některé z důvodů tak vysoké popularity Porta.

Tip Generace 21: Další turisty oblíbenou oblastí hlavně pro letní dovolené je Algarve. 

Architektura a památky

Porto je typické portugalské město, tedy postaveno v kopci, což přináší jak řadu výhod, tak nevýhod. Nevýhodou je, že abyste si město důkladně prošli a prohlédli, musíte jednak kopec sejít a následně zase vyjít. Na druhou stranu dole si můžete užit pobřeží řeky a na kopci úchvatné vyhlídky na město. Co tedy můžete v Portu konkrétně vidět?

Porto radnice

Portská radnice. Zdroj: Monika Veselá

Naši virtuální prohlídku města začněme k snadnější orientaci přímo v centru. Centrum města si zapamatujete díky mnoha původním domům, jejichž fasády – ač krásné, tak současně velmi zanedbané – vám napoví, že město má za sebou bohatou historii. Dominantou hlavního náměstí Praça da Republica je městská radnice. Odtud se snadno dostanete na nádraží São Bento, kde se můžete pokochat slavnými modrými kachličkami, kterými je nádraží vyzdobeno. Na kachličkách jsou různé obrazy týkající se města, nebo historie Portugalska. Vyjdete-li z nádraží a dáte se doleva, dojdete k monumentální portské katedrále. Odtud se vám naskytne výhled na město, řeku i mosty spojující oba její břehy.

Riberia Porto

Barevné domy na pobřeží řeky ve čtvrti Ribeira. Zdroj: Alžběta Holková, Generace 21

Spletitými úzkými uličkami Porta se dostanete do čtvrti Ribeira, která se nachází na pobřeží řeky Douro. Čtvrť je plná malých úzkých různě barevných domů a také kaváren a restaurací, které nabízejí to nejlepší z Porta, za ceny adekvátní turistickému zájmu. Čtvrť Ribeira byla v roce 1996 zapsána dokonce na seznamy Světového dědictví UNESCO. Jste-li u řeky, jistě nepřehlédnete ani mosty, které přes ni vedou. Nejznámějším je most Lusise I., jehož kovová konstrukce vám může připomínat pro změnu pařížskou dominantu. Nejedná se o žádnou náhodu. Na stavbu tohoto mostu údajně dohlížel sám Gustav Eiffel.

Projdete-li se pobřežím směrem od mostu Luise I. a na konci se vydáte opět nahoru, dorazíte k barokní věži Torre dos Clérigos. Po cestě potkáte i další významné stavby, paláce či různé památníkysloupy, které oslavují nebo připomínají portugalskou historii. Zmínit můžeme také zajímavou budovu zdejší univerzity a  největší palác Palácio da Bolsa.

Porto Torre dos Clérigos

Barokní věž Torre dos Clérigos. Zdroj: Monika Veselá

Moderní umění

Může se zdát, že Porto je hlavně historickým městem, ale zdání může klamat. Nejen že je město poseto mnoha moderními sochami a výtvory, ale hlavně se zde nachází ulice Rua de Miguel Bombarda, kde se na 650 metrech nachází hned několik galerií se současným a moderním uměním. Nicméně nejslavnějším moderním artefaktem Porta je Dům hudby, neboli Casa da Música. Jedná se o multifunkční budovu, kde se jednak odehrávají hudební a divadelní představení, ale také mnohé důležité konference. Na prohlídce se mimo jiné dozvíte o důmyslnosti interiérů, které jsou navrženy tak, aby co nejlépe pracovaly se zvukem, ale také s pozorností publika – každá místnost má jiný tvar, barvu a od toho se i odvíjející funkci. Vně budovy se pak nachází hřiště pro skateboardisty, bruslaře a cyklisty, kteří touží po adrenalinu.

Porto Casa da Música

Casa da Música je jedním z příkladů moderní podoby Porta. Zdroj: Monika Veselá

Další zatím nezmíněnou významnou moderní stavbou je sportovní aréna Pavilhão Rosa Mota, která byla otevřena v roce 1954 (není tedy naprostou novinkou, ale oproti ostatním portským budovám je to mladík). Původně se aréna dokonce jmenovala v překladu Pavilón sportu, ale na počest portugalské olympijské šampionky v maratónském běhu Rosy Mota byla v roce 1991 přejmenována.

Doprava

Porto tramvaj

Starodávná tramvaj v Portu je spíše než běžným přepravním prostředkem atrakci pro turisty. Zdroj: Iveta Dunčová

Porto má poměrně hustou městskou dopravní infrastrukturu. Metaforickou bránou do Porta a potažmo i Portugalska může být portské mezinárodní letiště. Do Porta létá mimo jiné například nejčastěji využívaná nízkonákladová společnost Ryanair. Z letiště do města se můžete dostat buď pomocí taxíků, nebo metrem, konkrétně fialovou linkou E. Metro v Portu má dohromady 7 linek, ale faktem je, že 6 z nich projíždí velmi podobnou trasou, v centru naprosto totožnou. Funguje zde taky městská autobusová doprava. Překvapením může být stále jezdící portská starodávná tramvaj, která se vám z ničeho nic objeví za zády i v uličce, kde byste tramvaj nečekali.

Další dva způsoby přesouvání se z místa na místo nejsou ani tak standardní dopravou jako spíš turistickou atrakcí. Jelikož skrz město protéká řeka, po níž se odedávna přepravoval náklad, je řeka splavná, a tedy můžete využít nabídky některé z místních lodních společností a užít si vyhlídkovou projížďku po řece. Druhým netradičním přesouváním jsou dvě dráhy lanovky.

Portské víno

Výše bylo zmíněno, že se po řece odedávna přepravoval náklad. Tím „nákladem“ bylo převážně víno, které se do města přiváželo od vinic po řece Douro. Stojíte-li na Ribeiře, tedy na portské straně řeky, uvidíte na druhém břehu spousta více či méně slavných firem a sklípků, které se výrobou světoznámého vína zabývají.  Téměř ve všech se můžete zúčastnit komentované prohlídky s následnou degustací několika vybraných druhů. Dříve byla tato prohlídka zdarma, dnes je již zpoplatněna.

Tip Generace 21: Pokud máte zálibu v degustaci vína, navštivte i další evropskou domovinu vína v Tokaji. 

Portské víno je často řazeno mezi likéry díky vyššímu obsahu alkoholu (okolo 20 procent) a sladší a silnější chuti. Kromě nejznámějšího červeného portského můžete ochutnat také bílé nebo růžové portské. Nejčastějšími odrůdami jsou RubyTawny.

lodě se sudy s vínem Porto

Typické lodě, na nichž se dříve přivážely sudy vína z vinic do Porta. Dnes už jsou v Portu jen jakýmsi památníkem dřívějších dob. Zdroj: foter.com

Fotbal

Na závěr je třeba ještě zmínit sportovní význam Porta. I ti, co nejsou pravidelnými fanoušky Ligy mistrů či fotbalovými znalci, snad znají FC Porto. Jelikož je fotbal portugalským národním sportem a zápal většiny Portugalců hraničí až s fotbalovým náboženstvím, snadno poznáte, kdy se na místním stadionu Estádio de Dragao odehrává důležité utkání. Fotbalová nálada se pak nese celým městem.

Není divu, že Porto bylo v roce 2012 vyhlášeno nejlepší evropskou destinací. Hlavním argumentem byl nejvyváženější poměr cena/výkon – množství a kvalita atrakcí za přiměřenou cenu. Výlet po Portu bychom zakončili bonmotem, který si mezi sebou vyprávějí sami Portugalci: „…nejlepší na Lisabonu je, že z něj vede přímé spojení do Porta.“ Tak neváhejte a přijeďte si to ověřit.

Zdroj perexové fotografie: Iveta Dunčová

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář